Logo MojaObčina.si
DANES
12°C
7°C
JUTRI
17°C
1°C

Dnevi fizike

##VIEWS##

Dnevi fizike so rezultat sodelovanja Fakultete za matematiko in fiziko (Univerza v Ljubljani), Fakultete za naravoslovje in matematiko (Univerza v Mariboru), Pedagoške fakultete (Univerza v Ljubljani),  Tehniškega šolskega centra Maribor in Tehniškega muzeja Slovenije. Organiziramo jih z namenom, da bi mladim na zanimiv in praktičen način približali to osnovno naravoslovno vedo, predvsem s pomočjo zanimivih in poučnih eksperimentov, ki jih predstavljajo študentje omenjenih institucij.

Vodeni ogledi poskusov bodo potekali  od torka, 24. 10.,  do petka, 27. 10., od 9.00 do 13.00 in v nedeljo, 29. 10. 2017 , od 11.00 do 18.00.

 

Sodelavci Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru bodo obiskovalcem predstavili serijo zanimivih poskusov s področij zvoka, optike in elektrike. Dokazali bodo, da je zvok valovanje, in predstavili princip delovanja akustične levitacije. Posebno pozornost bodo namenili sipanju svetlobe in razlogom za rdečo barvo vzhajajočega ali zahajajočega Sonca. Nagovorili bodo lom svetlobe in nevidnost. Prikazali bodo tudi impresiven poskus imenovan Jakobova lestev: z visokonapetostnim izvorom bodo med prevodnima žicama ustvarjali iskro, ki bo potovala navzgor.
Sodelavci Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani bodo letos predstavljali eksperimente s področij obnovljivih virov energije. Obiskovalci si bodo lahko ogledali preproste modele naprav za zajemanje energije iz obnovljivih virov (npr. vetrna elektrarna, sončne celice …). Demonstratorji bodo pokazali, kako lahko te naprave pretvarjajo različne vrste energij med seboj, ter kako lahko trajnostno in na okolju prijazen način pridobivamo električno energijo, grejemo vodo ali opravljamo koristno delo.

Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani bo predstavila dva poskusa:
Kakšne barve je rumena?
Naše oči so skrivnosten organ. Da je bela svetloba sestavljena iz več barv, vemo iz mavrice, demonstratorji bodo prikazali, da lahko naše oči tudi pretentamo. Rumena ni vedno rumena, ali pač. Obiskovalci bodo spoznali zakaj in se pozabavali z barvami svetlobe iz okolice.
Kako hitro roko imam?
S preprostim elektronskim senzorjem sile, silomerom, ki ga imajo na voljo vse gimnazije, bomo merili hitrost roke. Obiskovalci bodo ugotavljali kdo ima hitrejšo roko in kako hitra je? Kako sploh iz merjenja sile določiti hitrost? Ali lahko rezultat preverimo?
 

V petek, 27. 10., se bo predstavil tudi  Tehniški šolski center Maribor.



Med tednom je program namenjen najavljenim učencem od 7. do 9. razreda in dijakom, v nedeljo pa posameznim obiskovalcem, ki jih zanima svet fizike.

Dneve fizike si lahko ogledate z nakupom muzejske vstopnice. Za skupine so obvezne predhodne prijave preko telefona 01/750 66 72 ali elektronske pošte programi@tms.si.



Opis eksperimentov je objavljen na spletni strani: www.tms.si/index.php?e_id=193


Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki
Bistra 6, 1353 Borovnica
Odpiralni čas:
torek–petek: 8h–16h (jul. in avg.: 10h–18h)
sobota:   9h–17h
ned. in praz.: 10h–18h
E: info@tms.si
S: www.tms.si
T: 01 750 66 70

Oglejte si tudi