20. maja obeležujemo svetovni dan čebel, ki so ga na pobudo Slovenije razglasili Združeni narodi leta 2017. Ta dan nas vsako leto spomni na ključno vlogo čebel in drugih opraševalcev v naravi. Datum sovpada tudi z rojstnim dnem Antona Janše, pionirja sodobnega čebelarstva.
Letošnja obeležitev svetovnega dneva čebel poudarja ključno vlogo čebel in drugih opraševalcev pri zagotavljanju globalne prehranske varnosti in prehrane.


Dejstvo je, da bi bil naš svet brez čebel in drugih opraševalcev zelo drugačen! Ta neverjetna bitja so ključnega pomena za naš obstoj, zato je pomembno, da jih spoštujemo in varujemo. Brez opraševalcev bi bila naša prehrana zelo drugačna, prav tako pa bi bilo zelo drugačno tudi naše kmetijstvo ter biotska raznovrstnost. Svetovni dan čebel je odlična priložnost, da praznujemo te drobne, čudežne delavce po vsem svetu.
Letošnji svetovni dan čebel poteka pod geslom »Čebela kot navdih narave, ki nas hrani«, kar osvetljuje ključno vlogo čebel in drugih opraševalcev pri obnovi ekosistemov, ohranjanju biotske raznovrstnosti ter prehranski varnosti in prehrani.
Kljub temu, da so čebele bistvenega pomena tudi za nas, se velikokrat žal ne zavedamo kako zelo so ogrožene, saj se njihov habitat manjša, v kmetijstvu se uporablja številne invazivne prakse in pesticide, obenem pa na čebele prežijo številne bolezni in škodljivci, kar vsekakor prispeva k dodatnemu stresu opraševalcev. Zaradi sprememb v okolju je pričakovano, da se bomo v prihodnje srečali s pomanjkanjem opraševalcev, kar bo prispevalo tudi k manjši količini pridelkov v kmetijstvu, saj medonosne čebele ne morejo nadomestiti ostalih opraševalcev.
Svetovni dan čebel je odlična priložnost, da čebele za en dan postavimo v središče pogovora ter spodbudimo ukrepe za boljše življenjske pogoje čebel. Zavedati se moramo, da zaščita čebel in čebelarskega sektorja dolgoročno prispeva k zmanjševanju revščine, lahkote in ohranjanju zdravega okolja ter biotske raznovrstnosti.
Ob besedi čebela najpogosteje pomislimo na medonosno kranjsko čebelo, vendar pa je svetovni dan čebel namenjen prav vsem čebelam, tudi tistim, manj znanim – čebele samotarke, čmrlji,… Na svetu živi približno 20.000 različnih vrst čebel, od tega je skoraj 2.000 čebel v Evropi. Do sedaj smo v Sloveniji zabeležili že preko 564 različnih vrst čebel. Kljub vsem izzivom je pokritost s čebelami v Sloveniji zelo dobra, v nekaterih drugih evropskih državah pa čebel primanjkuje do te mere, da poljedelci čebelarjem plačujejo za opraševanje pridelkov.


Kako lahko pomagate k boljšim pogojem za čebele?
Ni dovolj, da se na čebele in druge opraševalce spomnimo le ob svetovnem dnevu čebel – pomembno je, da nanje mislimo skozi vse leto, saj lahko z vsakodnevnimi dejanji prispevamo k boljšim pogojem za njihovo preživetje. V nadaljevanju si preberite nekaj preprostih idej, kako lahko tudi vi pripomorete k ohranjanju čebel in drugih opraševalcev.
- Ohranjajte travnike z večjo pestrostjo rastlin.
- Posadite avtohtone medovite rastline – lahko jih sejete na travnik, vrt ali za okrasne namene v ustrezna korita/posode.
- Cvetoče rastline pokosite šele po cvetenju.
- V kolikor imate primerno kmetijsko lokacijo, jo odstopite za začasno ali trajno namestitev čebel.
- Prenehajte ali vsaj zmanjšajte uporabo čebelam škodljivih pesticidov.
- Podprite lokalne čebelarje – kupujte med in ostale medene izdelke od bližnjih/lokalnih čebelarjev.
Svetovni dan čebel nas vsako leto opomni, kako nepogrešljive so čebele in drugi opraševalci za prehransko varnost, ohranjanje biotske raznovrstnosti ter zdravje okolja. Vsak izmed nas lahko s preprostimi dejanji prispeva k boljšim življenjskim pogojem za čebele. Le skupaj lahko zagotovimo, da bodo čebele še naprej opravljale svojo ključno nalogo v naravi in družbi. Vsaka odločitev in dejanje v korist čebel prispeva k bolj zdravemu okolju in trajnostni prihodnosti za vse.