Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Živali niso darilo: Premislek ob koncu šolskega leta

»Mami, rad bi kužka za nagrado.« ali »Oči, ali mi boste kupili hrčka, če bom imela odličen uspeh?« - Se sliši znano?

Konec šolskega leta je za mnoge otroke in starše čas praznovanja, ponosa in zasluženih nagrad za dobre ocene, napredek in trud. Starši otroke pogosto nagradijo s simboličnimi nagradami, izletom, zabavno elektroniko, žal pa se med darili pogosto znajdejo tudi žive živali. Čeprav se na prvi pogled zdi mehka kepica s tačkami prisrčna in izvirna nagrada, je takšna odločitev pogosto nepremišljena in lahko je dolgoročno škodljiva – tako za žival, kot za družino, ki jo prejme

 

Kratkotrajno veselje, dolgoročna odgovornost

Kratkotrajno veselje, dolgoročna odgovornost - ste pripravljeni, da boste za žival skrbeli naslednjih 10 - 15 let?

Medtem ko lahko igrače, knjige ali kolo otroku nudijo veselje brez večjih obveznosti, je živa žival bistveno več, kot predmet presenečenja. Žival ni igrača, temveč živo bitje, ki ima svoje potrebe, zahteva vsakodnevno nego in pozornost ter – kar je najpomembnejše – dolgotrajno odgovornost. Kuža nima gumba za izklop, muce ne moremo odložiti na polico in hrček ne razume, da je otrok po enem tednu izgubil zanimanje.

Otrok, ki prejme žival kot darilo oziroma nagrado, se lahko sprva zelo razveseli, a kmalu za tem pride vsakdan, ko je potrebno kužka zgodaj zjutraj peljati ven v vseh vremenskih razmerah, očistiti mačje stranišče ali kletko od hrčka in prvotno navdušenje hitro zbledi. Ne pozabimo na obiske veterinarja, počitnice, bolezni, selitve,… V številnih primerih se skrb za žival kmalu prenese na starše ali pa žival konča zanemarjena, v zavetišču ali – v najslabšem primeru celo zapuščena.


Premalo znanja, preveč pričakovanj

Odločitev za posvojitev ali nakup živali mora biti premišljena in odgovorna. Otrok si pogosto želi žival, ker je videl prikupnega kužka pri prijatelju ali zabavno mačjo vsebino na socialnih omrežjih. A odločitev za novega družinskega člana ne sme temeljiti zgolj na trenutni želji. Naj bo odločitev premišljena, skupna in predvsem realna.

Pomembno je, da si v prvi vrsti vi, kot starš, želite žival, za katero ste tudi pripravljeni skrbeti. Vsaka vrsta ima svoje značilnosti in potrebe, ki jih marsikdo ob nakupu ne pozna ali podcenjuje. V nepremišljenih primerih psi pogosto trpijo zaradi pomanjkanja gibanja in socializacije, mačke končajo zapostavljene v sobah, ker se niso »ujele z otrokom«, hrčki pa ostanejo zanemarjeni v kletkah. Pogosto se žal izkaže, da otroci, kljub dobri volji, še niso pripravljeni na vsakodnevno rutino, ki jo skrb za žival zahteva. Odgovornost, ki jo žival prinese, pogosto presega otrokove zmožnosti in zrelost.

Odločitev za posvojitev ali nakup živali mora biti premišljena in odgovorna.

Boljše alternative nagrajevanja

Namesto nagrajevanja z živimi bitji strokovnjaki priporočajo številne druge možnosti, ki so za otroka primernejše, a hkrati spodbujajo skrb, empatijo in učenje. Obisk zavetišča, kjer otrok pomaga sprehajati pse ali skrbeti za mačke, je lahko izjemno poučna izkušnja. Podobno lahko otroci preko sponzoriranja živali v zavetiščih ali ogledu dokumentarnih vsebin razvijajo ljubezen do živali ter spoznal pomen skrbi za žival, brez da bi pri tem bili preobremenjeni z odgovornostjo.

Prav tako lahko za začetek otroku kupite plišasto žival, ki zahteva določeno mero skrbnosti – danes lahko na trgovskih policah najdemo plišaste živali, katere je potrebno negovati, hraniti, umivati in obenem tudi dihajo, se oglašajo, mahajo z repkom in podobno. Prav tako je lahko super darilo tudi knjiga o živalih v kateri je na otroku razumljiv način opisana skrb in odgovornost, ki jo žive živali potrebujejo.

Tudi kolo je lahko odlična nagrada ob uspešno zaključenem šolskem letu.

Žval si zasluži dom, ne darilni papir

 Ko se odločimo za žival, se ne odločimo za darilo, ampak za novega družinskega člana. Čeprav je nagrajevanje otrok za šolski uspeh pomembno in spodbudno, je pomembno, da pri tem ne pozabimo, da žival ni stvar. Ni darilo, ki ga zavijemo v darilni papir in dodamo pentljo – je bitje, ki si zasluži dom, kjer ga bodo sprejeli, razumeli in skrbeli zanj vse dni njegovega življenja.

 

Ko boste letos razmišljali o tem, kako nagraditi otroka za njegov trud in uspeh, izberite nekaj, kar bo prineslo iskreno veselje, spodbudilo otrokovo ustvarjalnost ali radovednost in obenem ne bo preraslo v breme – za otroka, družino ali žival. Darilo naj bo primerno starosti in zmožnostim otroka, naj podpira njegov razvoj in od njega ne terja odgovornosti, na katero še ni pripravljen. Če pa se že odločite, da boste v družino sprejeli žival, naj bo to skupna odločitev vseh članov gospodinjstva – odločitev, ki temelji na znanju, spoštovanju in dolgoročni zavezanosti. Žival naj ne bo trenutek navdušenja, ampak zavestna izbira za skupno prihodnost – srčna, odgovorna in trajna.

Naj bo uspeh nagrajen z ljubeznijo – ne z nekom, ki bo na koncu ostal sam.

 

Oglejte si tudi