Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Začetek kolesarske sezone: Pripravljen kolesar je varen kolesar

Spomladanski sončni žarki so številne kolesarje že prepričali, da so s svojih koles obrisali prah in se podali na prve letošnje ture. Da pa bo kolesarjenje brezskrbno, ni dovolj, da zgolj obrišemo prah s kolesa, ampak moramo pred začetkom kolesarske sezone narediti nekaj osnovnih priprav, tako na kolesu in kolesarski opremi, kot tudi pri nas samih.

1. Preglejte in pripravite svoje kolo

Če je vaše kolo čez zimo počivalo, mu pred pričetkom sezone privoščite temeljit pregled. Ne gre zgolj za varnost, ampak tudi za udobje ter brezskrbno uživanje med nabiranjem kolesarskih kilometrov. Pregled lahko opravite sami, če imate nekaj izkušenj, sicer pa vam bodo z veseljem priskočili na pomoč strokovnjaki v kolesarskih servisih, kjer bodo hitro ugotovili morebitne težave ali nevarnosti.

Nujno je potrebno preveriti:

  • Plašč za kolo in zračnica – plašči za kolo se sčasoma obrabijo, razpokajo in izgubijo oprijem. Če opazite razpoke, neenakomerno obrabo ali če je plašč zelo trd, so to znaki, da je potrebno plašč zamenjati. Preverite tudi tlak v zračnicah in jih po potrebni napolnite (optimalen tlak je navadno naveden na strani plašča). Redno preverjanje plašča za kolo in tlaka v zračnicah skozi celotno kolesarsko sezono je nujno, saj s tem poskrbimo za dober oprijem ter zmanjšamo možnosti za težave na poti.
  • Zavore – zavore so ključnega pomena za varno kolesarjenje. Diski zavor naj imajo dober prijem in pri zaviranju ne smejo škripati – v kolikor zavore škripajo, to najpogosteje pomeni, da jih moramo očistiti ali pa zamenjati če so obrabljene. Poskrbimo, da sprednje in zadnje zavore dobro držijo ter da so kabli napeti – to najlažje vidimo po tem, kako močno moramo stisniti zavorno ročico, da zavore sploh začnejo delovati. Zavore morajo začeti delovati že ob blagem stisku na zavorno ročico.
    Pred sezono opravite servis kolesa. (vir: unsplash.com - Anton Savinov)
  • Veriga in pogon – veriga naj bo čista in dobro namazana – suha veriga ne le da ropota, ampak tudi hitreje obrablja celoten pogonski sistem. Pregledati je potrebno tudi zobnike, kjer konice zob ne smejo biti ostro zbrušene. Če nam med vožnjo, ob večjih naporih, veriga preskakuje, je to znak, da bo počasi potrebno zamenjati del pogonskega sistema.
  • Prestavni sistem – prestavne ročice naj delujejo hitro in natančno. Če prestave ne zaskočijo takoj, gre lahko za umazanijo v menjalniku, slabo nastavitev ali raztegnjene kable. Po potrebi očistite vaš menjalnik ali zategnite kable oziroma prestavni sistem v celoti zamenjajte, če je obrabljen. Tekoče prestavljanje pomeni boljši nadzor nad vožnjo, zlati v klancih in v primerih, ko moramo hitro odreagirati.
  • Svetila in odsevniki – ne pozabite na svojo vidnost, še posebej, če se na pot odpravljate zgodaj zjutraj ali pozno popoldne oziroma zvečer. Preverite ali sprednja in zadnja luč pravilno delujeta ter ali so baterije dovolj polne. Poleg luči pa poskrbite, da imate na sprednjem in zadnjem kolesu nameščene odsevnike, priporočljivo pa je, da so odsevniki nameščeni tudi na pedalih. Tako vas bodo tudi ostali udeleženci pravočasno opazili.
  • Vzmetenje (v kolikor ga kolo ima) – če ima vaše kolo vzmetenje (gorsko, treking, e-kolo ipd.), preverite ali vilice in/ali zadnji blažilnik delujejo gladko. Po daljšem mirovanju se tesnila lahko nekoliko izsušijo ali olje izgubi svoje lastnosti. Če opazite puščanje med delovanjem ali kakršne koli druge nepravilnosti, kolo odpeljite na servis.
  • Okvir – pred začetkom kolesarske sezone dobro preglejte tudi okvir vašega kolesa za morebitne razpoke ali druge nepravilnosti, ki bi lahko vplivale na varno vožnjo.

 

2. Oprema za boljše udobje in varnost

Poleg samega kolesa, je pred pričetkom kolesarske sezone potrebno poskrbeti tudi za kolesarsko opremo. Kakovostna in brezhibna oprema vam lahko znatno poveča udobje in v nekaterih primerih celo reši življenje. Ni nujno, da investirate v najdražje kose, važno je, da so funkcionalni, udobni in prilagojeni vam.

Pred pričetkom kolesarske sezone poskrbite tudi za ustrezno kolesarsko opremo (vir: unsplash.com - Coen van de Broek)

Kaj ne sme manjkati med vašo kolesarsko opremo:

  • Čelada – čelada je nujna oprema, ko se podate na pot s kolesom. Pred vsako sezono preveri, ali je školjka čelade nepoškodovana ter ali se trakovi dobro prilegajo tvoji glavi. Četudi na čeladi ni vidnih poškodb, strokovnjaki priporočajo menjavo čelade vsakih 5 let, saj materiali sčasoma izgubijo zaščitne lastnosti.
  • Kolesarska oblačila – pri kolesarjenju je priporočljivo, da nosite majice, ki dihajo ter hlače s podlogo, saj ti bodo tovrstna oblačila močno olajšala vožnjo, še posebej pri daljših turah. Priporočljiva je tudi uporaba kolesarskih rokavic, ki poskrbijo za boljši oprijem krmila in zaščitijo dlani pred žulji ali odrgninami pri morebitnem padcu.
  • Očala – kolesarska očala niso le modni dodatek, ampak vaše oči zaščitijo pred soncem, vetrom, mušicami, prahom in celo kapljicami dežja.
  • Nahrbtnik ali torbica – majhna torbica pod sedežem ali lahek nahrbtnik vam omogoča, da imate vedno s seboj osnovne pripomočke, kot so mini orodje, rezervna zračnica, tlačilka, energijske ploščine, ipd.

 

3. Pripravite telo na kolesarsko sezono

Tudi, če ste pozimi redno telovadili ali se ukvarjali z drugimi športi, je kolesarjenje specifična oblika gibanja, ki vključuje drugačne gibalne vzorce in obremenitve. Zato naj bo začetek kolesarske sezone postopen, premišljen in brez pretiravanja – telo potrebuje čas, da se prilagodi.

Pripravite telo na kolesarsko sezono. (vir: unsplash.com - Sina Sadeqi)
  • Začnite z lažjimi turami – na začetku opravite krajše ture, z umirjenim tempom. Tako boste telesu omogočili, da se privadi na dolgotrajno delo v sedečem položaju in ritmično poganjanje. S tem tudi zmanjšate tveganje za poškodbe, ki pogosto nastanejo zaradi prehitrega povečanja obremenitve.
  • Kondicija je pomembna – vzdržljivost je osnova vsakega uspešnega kolesarskega treninga. Priporočljivo je, da začnete s turami, kjer je cilj predvsem čas na kolesu, ne pa hitrost ali premagovanje ekstremnih vzponov. Postopoma nato izvajajte daljše ture ter večje višinske razlike.
  • Ne pozabite na raztezanje – preden se podate na kolesarsko turo se ogrejte in raztegnite. Prav tako si po končani vožnji vzemite nekaj minut za razteg glavnih mišičnih skupin – še posebej zadnjih in sprednjih stegenskih mišic, meč in hrbtenice. Redno raztezanje pripomore k boljši gibljivosti, hitrejši regeneraciji in zmanjšuje možnost bolečin v križu ali kolenih po daljši vožnji.
  • Prehrana in hidracija – že pred začetkom vožnje je pomembno, da spijete dovolj tekočine. Med kolesarjenjem pa redno srkajte manjše količine vode, pri daljših turah pa razmislite tudi o izotoničnih napitkih. Prav tako je priporočljivo, da imate s seboj nekaj energijskih prigrizkov (npr. energijske ploščice, banane ali oreščke), ki ti bodo pomagali ohraniti raven energije tudi na daljših odsekih.


Seveda pa je od vsega najbolj pomembno, da upoštevate cestno-prometne predpise, uporabljate roke za nakazovanje smeri ter prilagodite hitrosti terenu in razmeram na poti. Prav tako bodite še posebej pozorni tam, kjer ni kolesarskih poti v mestnem prometu, v nepreglednih ovinkih ter na odsekih, kjer je povečana hitrost ostalega prometa.

Z dobro pripravo boste sezono začeli varno, udobno in brezskrbno. Naj vam vsaka tura prinese užitke ter varne kilometre.

Oglejte si tudi