Svetovni dan gibanja, ki ga obeležujemo vsako leto 10. maja, je odlična priložnost za ozaveščanje o pomenu telesne aktivnosti v našem vsakdanjem življenju. Ta dan nas spodbuja k večji telesni aktivnosti ter nas opominja, kako pomemben je zdrav življenjski slog za naše dolgoročno počutje in zdravje.
Sodobni način življenja nas pogosto priklene na stole in za zaslone, kar vodi do pomanjkanja gibanja, kar pa ime dolgoročne negativne posledice za naše zdravje – od prekomerne telesne teže in bolečin v hrbtu, do oslabljenih koti in povečanega tveganja za različne bolezni. Seveda pa lahko že sami z redno telesno aktivnostjo naredimo ogromno za svoje zdravje. Redno gibanje zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni, diabetes, depresijo in številne druge bolezni, obenem pa izboljšuje razpoloženje, koncentracijo in dviguje raven energije.
Pomladni dnevi so kot nalašč za gibanje na prostem!
Narava nas vabi, da jo izkoristimo – za sprehod, tek, kolesarjenje, igro in druge aktivnosti. Tudi majhne spremembe štejejo in lahko naredijo veliko razliko v našem počutju (npr. kratek sprehod, nekaj minut vadbe doma).


Za odrasle je priporočljivo vsaj 150 minut zmerne intenzivne telesne dejavnosti na teden ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden oziroma ustrezno kombinacijo obeh. Prav tako je za odrasle priporočljivo, da vsaj dvakrat tedensko izvajajo vaje za mišično moč in vzdržljivost (nijz.si).
Za otroke v predšolskem obdobju je priporočljivo, da so telesno aktivni vsaj tri ure dnevno, v šolskem obdobju pa najmanj eno uro dnevno (nijz.si).
Pri gibanju in telesni aktivnosti upoštevamo lastne omejitve ter vaje prilagodimo svojim zmožnostim, intenzivnost pa zvišujemo postopoma. Med vadbo je pomembno, da pospešimo dihanje in srčni utrip, vendar moramo biti ob tem pozorni, da sta tako dihanje kot tudi srčni utrip nadzorovana.
Vedno več časa preživimo v sedečem položaju
Danes veliko časa preživimo v sedečem položaju – naj bo to v službi, za volanom ali doma pred televizijo, zato je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za redno gibanje. Dejstvo pa je, da redna telesna aktivnost ne izniči negativnih vplivov daljšega neprekinjenega sedenja (npr. 8 ur sedenja v službi). Seveda pa lahko te vplive vsaj deloma omilimo, če upoštevamo naslednje nasvete:
- Vsako uro sedenja prekinemo vsaj za eno minuto.
- V službo ali po opravkih se odpravimo peš ali s kolesom v kolikor je to mogoče. Če to ni mogoče, pustimo avtomobil na nekoliko bolj oddaljenem parkirišču ter preostanek poti opravimo peš.
- Telefonske pogovore ali sestanke opravimo stoje.
- Namesto dvigal uporabimo stopnice.
- Če je le možno, na delovnem mestu opravimo aktivni odmor v sklopu katerega opravimo raztezne vaje


Ob svetovnem dnevu gibanja se po Sloveniji odvijajo številni dogodki v sklopu katerih organizacije ozaveščajo ljudi o pomenu gibanja in telesne aktivnosti, obenem pa ponujajo številne brezplačne teste in meritve.
Vabimo vas, da v vaši okolici preverite aktivnosti v sklopu svetovnega dneva gibanja, se jih udeležite in pridobite pomembno znanje o pomenu gibanja, obenem pa lahko opravite številne meritve in teste ter preverite v kako dobri telesni pripravljenosti ste.
Ob letošnjem svetovnem dnevu gibanja si podarimo čas – čas zase, za svoje zdravje in za gibanje. K temu spodbudimo tudi druge, saj vsak gib šteje, zato bodimo aktivni vsak dan, kjerkoli smo. S telesno aktivnostjo bomo pozitivno vplivali tako na naše zdravje, kot tudi na naše splošno počutje.