Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Kako izkoristiti krajše dni: Nasveti za prijetno in produktivno jesensko-zimsko obdobje

Še zadnjič v letošnjem letu smo premaknili kazalce na uri in tako je na vrata potrkal tudi november. Dnevi so postali krajši, noči pa daljše. Krajši dnevi pa prinašajo tudi spremembe v našem dnevnem ritmu, vendar jih lahko izkoristimo na način, ki nam prinaša zadovoljstvo in korist. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj nasvetov, kako lahko kar najbolje izkoristimo to obdobje.

1. Ustvarite rutino

Zaradi krajše dnevne svetlobe je koristno vzpostaviti dnevno rutino. Določite si redne ure za vstajanje ter odhod v posteljo ter si s tem zagotovite dovolj spanca. Rutina vam bo pomagala ostati produktivni in motivirani tudi v temnejšem delu leta. Po napornem dnevu si privoščite skodelico toplega napitka, kot je kakav ali zeliščni čaj, se udobno namestite v svoj najljubši kotiček in uživajte v branju knjig, poslušanju podcastov, gledanju filmov/serije ali pa preprosto uživajte v trenutku zase.


2. Načrtujte svoje aktivnosti

Izkoristite čas v naravi (vir: unsplash.com - Kristopher Roller)

S krajšimi dnevi si je pametno postaviti tudi prioritete - določite si cilje in naloge, ki jih želite v dnevu opraviti ter jih smiselno prerazporedite skozi dan. Če je le možno, uporabite dnevno svetlobo za pomembnejše dejavnosti, kot so delo, učenje ali hobiji. Manj pomembnejša opravila pa lahko opravite tudi ob večeru, vendar ne pozabite si vzeti tudi čas za počitek in sprostitev.


3. Izkoristite naravno svetlobo

Poskrbite, da boste preživeli čim več časa na prostem, ko je zunaj še svetlo. Kratki sprehodi ali telovadba v naravi vam bodo prinesli koristno energijo in izboljšali vaše počutje. Tudi, če je zunaj hladno, se lahko s toplejšimi oblačili odpravite ven in uživate v naravi. Vzemite si trenutek za opazovanje narave, nadihajte se svežega zraku in uživajte v spremembah, ki jih prinaša zima. 


4. Uživajte v druženju, hobijih in ustvarjalnosti

Krajši dnevi so odlični za posvečanjem hobijem, ki jih običajno niste imeli časa izvajati. Ustvarjanje, kuhanje, branje ali učenje novih veščin so odlični načini, kako preživeti večer in hkrati poskrbeti za svoj um in dušo. Krajši dnevi so tudi odlična priložnost za druženje s prijatelji in družino. Organizirajte večere z družabnimi igrami, pripravite manjšo zabavo ali le preprosto povabite prijatelje in družino na prijetno druženje. S tem ne boste le krepili odnose, ampak boste v svoj dom prinesli tudi smeh in veselje.


5. Pripravite prijetno vzdušje doma

Krajši in hladnejši dnevi so pravi čas, da svoj dom spremenite v toplo in prijetno zatočišče. Uporabite toplo svetlobo in sveče, ki bodo prostoru dodali toplino in pomirjujoč učinek ter ustvarili prijetno atmosfero. Mehke odeje, puhaste blazine in tople preproge bodo prostoru dodale dodatno udobje in občutek varnosti. Z nekaj preprostimi dodatki, kot so na primer sezonski okraski, lahko vaš doma postane prijetno zavetje, kjer boste lahko uživali v dolgih zimskih večerih. 

Krajši in hladnejši dnevi so pravi čas, da svoj dom spremenite v toplo in prijetno zatočišče. (vir: unsplash.com - alex geerts)


6. Osredotočite se na zdravje in dobro počutje

Krajši dnevi pogosto vplivajo na naše razpoloženje. Poskrbite za redno telesno aktivnost in zdravo prehrano. Redna telesna aktivnost, kot so sprehodi, joga ali vadba doma, vam lahko pomaga ohranjajti raven energije ter izboljša razpoloženje. Prav tako je priporočljivo, da v svojo prehrano vključite sezonske pridelke, kot so buče, korenje, jabolka in oreščki, ki so bogati z vitamini in minerali. Poleg tega pa ne pozabite na zadosten vnos tekočin ter si privoščite dovolj počitka, da boste pripravljeni na vsakodnevne izzive. 


7. Načrtujte prihodnost

Krajši dnevi so priložnost za razmmislek o preteklem letu in načrtovanje novih ciljev za prihodnost. Vzemite si čas za razmislek o svojih sanjah in ciljih ter jih zapisujte, da boste lažje sledili svojim napredkom. 


Krajši dnevi prinašajo nove izzive, a tudi priložnosti. S pravim pristopom lahko izkoristite to obdobje za rast, ustvarjalnost in povezanot z drugimi. Ne pozabite, da so zimski meseci odlična priložnost, da se povežete s seboj in tistimi, ki jih imate radi! Prižgite luč v sebi in razsvetlite tudi temnejši del leta.

Oglejte si tudi