Projekt Zlati kamen že od leta 2012 prepoznava in nagrajuje slovenske občine, ki izstopajo po svoji razvojni viziji, inovativnosti in trajnostnih usmeritvah. Vsako leto Zlati kamen izpostavi občine, ki z inovativnimi in trajnostnimi rešitvami pomembno prispevajo k razvoju lokalne skupnosti. Letos se je v finale za razvojno najprodornejšo občino uvrstilo deset občin: Bohinj, Hrastnik, Ilirska Bistrica, Ivančna Gorica, Izola, Kranj, Miren-Kostanjevica, Ormož, Ptuj in Radlje ob Dravi. Zmagovalka bo znana 11. marca 2025 na svečani razglasitvi v Murski Soboti, lanskoletni dobitnici nagrade Zlati kamen.


Se sprašujete kaj izstopa pri letošnjih finalistkah?Letošnje finalistke so bile prepoznane po svojem uspehu na različnih področjih.Vsaka od desetih finalnih občin se odlikuje po posebnih razvojnih dosežkih:
Bohinj je prepoznaven po trajnostnem urejanju prometa in močni družbeni povezanosti.
Hrastnik je vodilna občina na področju prehoda na sončno energijo in ustanovitvi prve energetske zadruge v Sloveniji.
Ilirska Bistrica si prizadeva za energetsko samooskrbo, obenem pa vlaga v druga ključna razvojna področja.
Ivančna Gorica izstopa po energetski prenovi objektov in prenovi občinskega središča.
Izola navdušuje s kreativnimi rešitvami, kot so drive-in tržnice in povezovanje prostorskega načrtovanja kopnega in morja.
Kranj je bil s strani Evropske komisije uvrščen med mesta z zglednim trajnostnim razvojem in aktivno uvaja tehnologije pametnega mesta.
Miren-Kostanjevica združuje trajnostne projekte z močno družbeno povezanostjo.
Ormož se ponaša s celovitim razvojem na področju kulturnega življenja, podjetništva in varovanja dediščine.
Ptuj je v desetih letih glede na indeks razvojnega položaja ISSO napredoval za kar 80 mest.
Radlje ob Dravi je zgled na področju trajnostne oskrbe z energijo in zdravju prijaznega urbanega razvoja.


Sodelovanje v projektu Zlati kamen ni le priznanje, temveč tudi priložnost, kjer občine izpostavijo svojo razvojno usmerjenost in izmenjajo dobre prakse. Prinaša večjo prepoznavnost na nacionalni ravni, omogoča dostop do strokovnih analiz in kazalnikov, ki usmerjajo nadaljnji strateški razvoj, ter spodbuja inovativne in trajnostne projekte za izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev. Hkrati občinam odpira možnost pridobitve certifikata Zlati kamen, ki potrjuje njihovo razvojno uspešnost in kakovost upravljanja.
Finalistke so dokaz, da lahko slovenske občine s premišljenim vodenjem, trajnostnimi strategijami in inovativnimi rešitvami bistveno prispevajo k višji kakovosti življenja svojih prebivalcev. Katera izmed njih bo 11. marca osvojila naslov razvojno najprodornejše občine leta 2025? Ostaja le še nekaj tednov do razglasitve!
Zmagovalka bo znana 11. marca v Murski Soboti, mestu,
ki je nagrado prejelo lani. Dogodek bo priložnost za praznovanje uspehov
lokalnih skupnosti in spodbuda za še bolj prodorne razvojne pristope v
prihodnje.