Logo MojaObčina.si
JUTRI
19°C
9°C
SOB.
22°C
8°C
Oceni objavo

Zakladi jesenskih dobrot v Učnem centru Brje

V Učnem centru Brje so udeleženci na dveh srečanjih, ki sta potekali novembra 2017, spoznavali, kako se suši kakije in jabolka. Za ta čas priljubljena sadeža sta na teoretično in praktično delavnico privabila udeležence iz širše goriške in obalne regije.
Zanimanja za nova znanja in izmenjavo izkušenj je bilo veliko. Udeleženci so bili na podlagi dolgoletnih izkušenj predavateljice Vere Kodrič na preprost način seznanjeni, zakaj sadje sušimo, katere vrste so za sušenje najbolj primerne ter z načini priprave, s postopki sušenja in shranjevanja suhega sadja.

Da so delavnice v Učnem centru Brje zelo odmevne, dokazuje dejstvo, da so nas v  letošnjem aprilu iz Turističnega društva Kanal prosili, da tam izvedemo predavanje o sušenju sadja. Prav tako smo letos v juliju izvedli predavanje in delavnico o sušenju marelic in sadja, ki dozori v poletnih mesecih. V novembru smo na prošnjo društva Zdravljica izvedli predavanje tudi na Lozicah. Ugotavljamo, da si vedno več ljudi želi pripraviti svoje suho sadje, ki je tudi vedno bolj cenjeno, največ zanimanja pa še vedno pritegne sušenje kakijev. Veliko udeležencev je imelo s sušenjem slabe izkušnje, saj sadja niso dovolj posušili in ga je napadla plesen, mogoče pa ga tudi niso pravilno shranili. Tako so  nekateri prinesli od doma vzorce svojega posušenega sadja in želeli strokovno mnenje. Prav ta razprava in izmenjava izkušenj je vsem koristila. Zadovoljni so bili, da so lahko videli in poskusili različne vrste suhega sadja, ki ga je posušila predavateljica in s tem dobili občutek, kakšno mora biti sadje, da ga ob shranjevanju ne bo napadla plesen ali molji. Kot je povedala, lahko kakije sušimo cele ali razrezane na polovice, krhlje ali rezine. Lahko jih olupimo ali sušimo z lupino. Čas sušenja je odvisen od velikosti in zrelosti sadeža. Za shranjevanje pa priporoča, da suho sadje zapremo v steklene kozarce ali celofan vrečke. Priporoča tudi, da ga hranimo v hladnih in temnih prostorih.

Iz vzorcev, ki jih je imela s seboj, so lahko poskusili, kako okusne so rezine in krhlji suhega kakija iz lanskega novembra. Kaki je zadnjih nekaj let zelo iskan, saj  je dovolj, da zaužijemo  le nekaj kakijev in s tem pokrijemo dnevno potrebo po vitaminu A. Poleg tega pa vsebuje  kaki še vrsto drugih vitaminov, zlasti vitamine C, B2 in B6. Po nekaterih raziskavah vsebuje kar 30-krat več vitamina A ter 5-krat več vitamina C kot navadno jabolko. Zato je reklo, ki je veljalo do letos: »Eno jabolko na dan, odžene zdravnika stran«, zamenjalo: »En kaki na dan, odžene zdravnika stran.«

Ob zaključku delavnice so se udeleženci še posladkali z rezinami suhega sadja ter v nekaj stavkih izrazili svoje vtise in občutke z delavnic:

Gospa Anica: »Prvič sem se udeležila predavanja in delavnic na temo sušenja kakijev in jabolk. Presenečena sem nad izdelki iz sušenega sadja. Nisem si predstavljala, da lahko iz tega nastane toliko dobrot. Gospa Vera Kodrič je prava mojstrica glede sušenja sadja. Ko sem poskusila na različne načine razrezane posušene kakije in jabolka, sem onemela. Videz, okus, barva – vse to je čudovito. Posušeno sadje je odlično darilo narave in pridnih rok. Hvala gospe Veri, da nam je lahko izdala svoje recepture.«

Darja: »Delavnica me je zelo navdušila. Kako čudovite in okusne stvari lahko nastanejo s sušenjem. Zelo mi je všeč tudi recept za sadne ploščice.«

Neva: »Gospa Vera nam je zelo izvirno in z veliko izkušenj natančno prikazala sušenje kakija, češenj, fig in jabolk. Sladkali smo se in tudi veliko odnesli od teh delavnic.«

Miran: »Delavnica je bila zelo v redu. Lepo, da se ljudje srečujejo in pogovarjajo ter si med seboj izmenjujejo izkušnje.«

Vse, ki želite pridobiti nova znanja in predelati lastno sadje na strojih v Učnem centru Brje, vabimo, da se nam pridružite tudi v mesecu decembru, ko bo potekalo predavanje na temo cepljenja sadnega drevja, podlage različnih sadnih vrst in gojitvene oblike.

Ksenja Sulič in Vera Kodrič, Ljudska univerza Ajdovščina

 

 

Oglejte si tudi