Mesec junij je bil za člane Društva Veterani policije Vipavske doline izjemno dejaven. Z udeležbo na številnih slovesnostih in spominskih prireditvah smo tudi letos izkazali spoštovanje do dogodkov, ki so pred petintridesetimi leti zaznamovali nastanek samostojne Republike Slovenije, ter prispevali k ohranjanju zgodovinskega spomina in vrednot slovenske državnosti.
Junijske aktivnosti smo začeli z udeležbo na slovesnosti Policijske uprave Nova Gorica ob dnevu slovenske policije. Slovesnost je bila namenjena podelitvi priznanj Policije za izjemne dosežke ter priznanj za dolgoletno uspešno delo v policiji. Dogodka so se poleg vodstva Policijske uprave Nova Gorica, policistk in policistov udeležili tudi predstavniki veteranskih organizacij. Za veterane policije takšne slovesnosti predstavljajo priložnost za srečanje z nekdanjimi sodelavci ter izraz spoštovanja do poklica, ki povezuje generacije policistov in veteranov.
Ob občinskem prazniku Občine Vipava, ki ga praznujejo 26. junija, smo se udeležili osrednje slovesnosti. Ta datum ima za Vipavsko dolino poseben zgodovinski pomen, saj so prav 26. junija 1991 skozi Vrhpolje proti mejnim prehodom na Goriškem prodirale kolone tankov Jugoslovanske ljudske armade. Dogajanje je napovedalo začetek osamosvojitvene vojne in pomenilo prve resne preizkušnje za pripadnike milice, Teritorialne obrambe ter prebivalce Vipavske doline. Slavnostni govornik je bil minister Jernej Vrtovec, poseben pečat letošnji slovesnosti pa je dalo podpisovanje listine o pobratenju med Občino Vipava in Občino Sovodnje ob Soči (Savogna d'Isonzo) iz Italije. S tem sta občini potrdili željo po nadaljnjem sodelovanju, krepitvi prijateljskih vezi in skupnem ohranjanju kulturne ter zgodovinske dediščine ob slovensko-italijanski meji.
Ob dnevu državnosti smo se udeležili tudi osrednje občinske proslave v Ajdovščini, ki je potekala v Dvorani prve slovenske vlade, simbolnem kraju slovenske državnosti. Kulturni program in slavnostni nagovor dr. Tomaža Časa sta poudarila pomen državnega praznika, odgovornosti do domovine ter spoštovanja vrednot, na katerih temelji samostojna Republika Slovenija.
S spoštovanjem smo se udeležili tudi tradicionalne spominske slovesnosti pri spomeniku Materi Gorjanki na Predmeji. Ta spomenik ni le poklon zgodovini, temveč predstavlja simbol slovenske matere, družine in doma – vrednot, ki so skozi stoletja ohranjale slovenski narod. Mati Gorjanka pooseblja pogum, vztrajnost, požrtvovalnost in skrb za družino tudi v najtežjih časih. Prav družina je bila vedno temelj narodne identitete in opora v obdobjih vojn ter osamosvajanja. Za veterane policije ima Predmeja poseben pomen, saj nas opominja, da smo leta 1991 branili predvsem svoje domove, svoje družine in prihodnost samostojne Republike Slovenije.
Pomemben del junijskih aktivnosti je bila tudi udeležba na spominski slovesnosti na Rebrnicah, kjer se spominjamo enega ključnih dogodkov iz začetka osamosvojitvene vojne v Vipavski dolini. Prav na tem odseku ceste so bile v odločilnih dneh junija 1991 postavljene cestne barikade s tovornimi vozili, ki so jih ob pomoči domačih podjetij, voznikov, pripadnikov milice, Teritorialne obrambe in številnih občanov postavili z namenom zaustaviti oziroma upočasniti oklepne kolone JLA. Barikade na Rebrnicah so postale simbol poguma, enotnosti in odločnosti prebivalcev Vipavske doline, ki so bili pripravljeni z lastnimi sredstvi braniti nastajajočo slovensko državo. Za številne člane našega društva ta kraj predstavlja tudi osebni spomin na dneve, ko so skupaj z drugimi branilci opravljali naloge pri varovanju ljudi in države. Današnje slovesnosti so zato poklon vsem, ki so s svojim pogumom, medsebojnim zaupanjem in požrtvovalnostjo prispevali k uspešni obrambi Republike Slovenije.
Vrhunec junijskih aktivnosti je bila udeležba na osrednji slovesnosti ob 35. obletnici osvoboditve mednarodnega mejnega prehoda Rožna Dolina, ki je potekala 28. junija. Prav na tem mejnem prehodu so slovenski teritorialci in miličniki po odločnem spopadu ponovno prevzeli nadzor nad prehodom, ki ga je pred tem zasedla JLA. Osvoboditev Rožne Doline velja za enega ključnih dogodkov osamosvojitvene vojne na Goriškem, saj je omogočila ponovno vzpostavitev nadzora nad pomembno mednarodno prometno povezavo ter potrdila odločnost slovenskih obrambnih sil pri zaščiti nastajajoče države. Slavnostni govornik je bil direktor Policijske uprave Nova Gorica Robert Berginc, slovesnosti pa so se udeležili številni veterani, predstavniki Policije, Slovenske vojske, lokalnih skupnosti in občani, ki so se skupaj poklonili dogodkom iz leta 1991.
Na vseh junijskih dogodkih so člani Društva Veterani policije Vipavske doline s svojo navzočnostjo potrdili zavezanost ohranjanju zgodovinskega spomina, spoštovanju vrednot slovenske osamosvojitve ter negovanju tovarištva med veterani. Naše poslanstvo ostaja jasno – ohranjati resnico o osamosvojitvi Republike Slovenije, spoštovati vse, ki so prispevali k njeni samostojnosti, ter te vrednote prenašati na mlajše generacije.
Ponosni na preteklost – odgovorni za prihodnost.
Ivan Hočevar - Đono




