Logo MojaObčina.si
JUTRI
16°C
6°C
SOB.
19°C
11°C
10056

Nini Kobal Prešernova nagrada za raziskovalno delo

Med šestimi prejemniki Univerzitetnih Prešernovih nagrad za leto 2022 je tudi Nina Kobal iz Budanj in sicer za raziskovalno delo s področja biomedicine.

Nina, sedaj že doktorica medicine, je na Medicinski fakulteti diplomirala s pohvalo februarja 2022. Že tekom študija je začela z raziskovanjem na področju očesnih bolezni pod mentorstvom prof. dr. Marka Hawline in doc. dr. Ane Fakin na Očesni kliniki v Ljubljani. »Področje oftalmologije me je začelo zanimati že zgodaj tekom študija, vid in vse povezano z njim se mi je zdelo fascinantno. Ko sem ga še bolj poglobljeno spoznala, mi je samo še bolj priraslo k srcu in potrdilo, da je to področje, s katerim se želim ukvarjati v svoji medicinski karieri.«

Njeno dosedanje raziskovanje je bilo usmerjeno predvsem v dedne bolezni mrežnice in iskanje možnosti zdravljenja: »V tem delu smo analizirali dedno patogeno različico, ki je med prebivalci Slovenije v primerjavi z ostalimi evropskimi državami precej pogosta in povzroča propadanje čutnic mrežnice, kar najprej povzroča težave z nočnim vidom, tekom let pa lahko vodi do izgube večjega dela stranskega vida, v najhujših primerih tudi do slepote. Želeli smo pridobiti znanje, s katerim bi pacientom znali svetovati, jim dati primerno obravnavo in sledenje ter eventuelno tudi možnost zdravljenja ali vsaj preprečitev napredovanja bolezni. Dokazali smo pomembnost primernih vrednosti vitamina A v krvi na potek bolezni.«

Za delo je Nina s sodelavci prejela veliko priznanj tudi iz tujine. Njihova dela so objavili v več priznanih revijah, Nina pa je delo predstavljala na oftalmoloških in genetskih konferencah v Sloveniji in po Evropi. A za največje priznanje si šteje prav Univerzitetno Prešernovo nagrado. »Da so profesorji v komisiji v nalogi prepoznali trud in znanstveno uporabno vrednost, mi neverjetno veliko pomeni in je spodbuda za nadaljnje delo. Ob tem sem neizmerno hvaležna svojim izjemnim mentorjem, pa tudi družini za vso potrpežljivost in spodbudo.«

Trenutno opravlja sekundarij s področja splošne nujne medicinske pomoči, ki ga bo s februarjem nadaljevala na oftalmologiji. Že tekom študija je Nina pridobivala znanje tudi v tujini: »Rada pridobivam znanje na različnih koncih sveta, saj lahko od vsakega dobiš navdih in prevzameš dobre načine dela ter jih nato prepleteš v svojega in tako obogatiš delo doma. Definitivno si v prihodnosti želim pridobivati znanje in izkušnje v tujini, tako v sklopu specializacije kot doktorskega študija, ki ga nameravam vpisati v septembru. Vendar si želim delati in se zaposliti v Sloveniji, saj se mi zdi prav, da svoje znanje vrnemo okolju, v katerem smo odraščali in se izobraževali. Dom je le dom, tu je moja družina. In več časa kot preživiš izven Slovenije, bolj se zavedaš, kako lepo državo dejansko imamo.«

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi