Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 32°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 33°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
18°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura Umetnost

Umetniki za karitas


DOGODKI, ZAVODI, UMETNOST

| |
19.08.2015      20:37
A A

Umetniki za karitas


Od ponedeljka,17. avgusta pa do petka, 21. avgusta je na Sinjem vrhu nad Ajdovščino potekala 21. mednarodna likovna kolonija Umetniki za karitas pod geslom »Veselite se življenja«. Razstavljena dela bodo v ateljeju na Sinjem vrhu na ogled do konca septembra.


Deli:

Izkupiček prodanih del je šel v »Sklad Bogdana Žorža za pomoč otrokom«.

Dan odprtih vrat je bil v četrtek, 20. avgusta, ki se je ob 18. uri zaključil s kulturnim programom in predstavitvijo nastalih del. Umetnike in obiskovalce je nagovoril koprski škof dr. Jurij Bizjak in ajdovski župan Tadej Beočanin. Nastopili so mladi z Gore in Komorni zbor Grgar – Nova Gorica pod vodstvom Andreja Filipiča.

Udeleženci kolonije iz Slovenije: Lojze Čemažar, Barbara Demšar, Črtomir Frelih, Lara Likar, Adel Seyoun, Karmen Smodiš, Lucija Stramec in Veljko Toman; iz tujine Marija Efremova (Rim), Brigitte Kollegger (Graz) in Tanja Tanevska (Skopje). Častna gostja je bila Jelka Reichman. Za dan ali dva pa so se jim bodo pridružili tudi strokovni sodelavci, udeleženci lanske kolonije, ob dnevu odprtih vrat pa tudi drugi ustvarjalci, ki so želeli svoje likovno delo pokloniti za namen kolonije.

Projekt Umetniki za karitas je sestavljen iz treh delov:

Mednarodna likovna kolonija, kjer se tretji teden v avgustu na Sinjem vrhu nad Ajdovščino zberejo izbrani akademsko izobraženih ali drugače uveljavljenih likovnih ustvarjalcev iz Slovenije in tujine. Ob dnevu odprtih vrat so povabljeni tudi  udeleženci preteklih kolonij in likovni ustvarjalci, ki želijo za namen kolonije podariti svoje likovno delo. Izbor likovnih ustvarjalcev opravi strokovni svet kolonije. V 20. kolonijah je v katalogih zapisanih 1381 imen avtorjev, nastalo je 2.138 likovnih del.

Potujoče prodajne razstave imajo namen ozaveščanja ljudi o umetnikih današnjega časa, prinašati mednje sporočilo lepote, obenem pa tudi opozarjati na stiske, ki jih pri Karitas zaznavamo kot najbolj aktualne, torej prinašati sporočilo dobrote. Vsako leto je približno 10 do 12 prodajnih razstav. V vseh teh letih jih je bilo 234. Poleg številnih razstavišč v Sloveniji razstava redno gostuje v sosednji Gorici in Trstu, obiskala pa je tudi Sarajevo, Dunaj, Bruselj in Rim.

Namen prodaje likovnih del je tretja faza dogajanja, vsako leto je izkupiček namenjen blažitvi neke stiske (matere, otroci, družine, brezposelni, brezdomci, zasvojeni…), pomemben je moto kolonije, ki prenaša med ljudi sporočilo določene problematike in vabi k sočutju.

Letošnja, 21. mednarodna likovna kolonija Umetniki za karitas je bila posvečena spominu na pokojnega sodelavca Karitas psihologa in psihoterapevta Bogdana Žorža. Geslo kolonije in prodajnih razstav »Veselite se življenja« je vzeto  iz njegove duhovne oporoke. Izkupiček prodanih likovnih del je šel v »Sklad Bogdana Žorža za otroke«.

Pripravila: Jožica Ličen, voditeljica projekta Umetniki za karitas
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.