V okviru programa Ekošola smo med 13. in 24. aprilom 2026 na OŠ Šturje izvedli vrsto dejavnosti, s katerimi smo želeli učence spodbuditi k razmišljanju o pomenu varovanja okolja in trajnostnega ravnanja. V okviru rednega in razširjenega programa smo obeležili dan Zemlje. Učenci so poglabljali svoje razumevanje podnebnih sprememb, razpravljali o njihovih vzrokih in posledicah ter iskali konkretne rešitve za bolj trajnosten vsakdan. Svoje ideje in spoznanja so izrazili v obliki plakatov, transparentov, risb. Skrbeli so za posejane rastline. Prizadevali so si za čim manj zavržene hrane. Sodelovali so v aktivnostih mednarodne kampanje Global Action Days. Prepevali so šolsko ekohimno. Ustvarjali so iz odpadnih materialov ter s tem razvijali odnos do ponovne uporabe in zmanjševanja odpadkov.
Osrednji dogodek je bil podnebni tek, ki je potekal na šolskem stadionu matične šole in v telovadnici podružnice Budanje. Sodelovalo je 419 udeležencev. Učenci in učitelji so z veliko vztrajnosti in energije skupaj pretekli kar 1002,4 kilometra, to je skoraj 24 maratonov. S simbolno gesto smo želeli poudariti, da lahko vsak posameznik s svojimi dejanji prispeva k bolj trajnostni prihodnosti in da lahko skupaj z majhnimi dejanji ustvarimo velike spremembe v boju proti podnebnim spremembam. Rezervnega planeta nimamo, zato je pomembno, da poskrbimo zanj.
Petra Šušmelj, mentorica



