Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Danes bo oblačno in čez dan deževno. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
11°C | 18°C
petek, 28.04.2017
11°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 16°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 5h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Žegnanjska nedelja v Križih


VERSKE

| |
13.09.2015      21:03
A A

Žegnanjska nedelja v Križih


Obnovljen glavni oltar in nova oltarna miza v cerkvi Povišanja sv. Križa.


Oltarno mizo je izdelal  Andrej Nahtigal
Oltarno mizo je izdelal Andrej Nahtigal
Deli:

Obnovljen glavni oltar in nova oltarna miza v cerkvi Povišanja sv. Križa.

Druga nedelja v septembru je bila za prebivalce Kriške planote praznična nedelja, vse poti pa so vodile k podružnični cerkvici Svetega Križa. Letošnje praznovanje je bilo še posebej slovesno, saj je dekan g. Franc Vidmar, blagoslovil obnovljen oltar in novo oltarno mizo.

Cerkvica, ki stoji v neposredni bližini vasi Vrhovo, datira v visoki srednji vek. Osnova je bila zgrajena v 12. stoletju- času križarskih vojn, tekom stoletij pa je doživela kar nekaj sprememb. Enako je bilo z notranjo opremo in oltarji. Sedanji glavni oltar je bil narejen leta 1884, kipi svetnikov na njem pa so še starejši, saj so s prejšnjega oltarja. Vse skupaj je že močno načel zob časa, zato so se vaščani odločili, da je čas za obnovo. Zahtevno delo so zaupali restavratorskem ateljeju Legan, kjer so oltar v celoti obnovil in mu povrnil prvotni sijaj. Celovita obnova in zaščita bosta omogočili, da bo lahko služil tudi prihodnjim generacijam Križanom in vernikom od drugod.

Oltarne mize cerkvica do sedaj še ni imela. Izdelal in daroval jo je domačin Andrej Nahtigal. Tudi miza, izdelana iz trpežnega hrastovega lesa bo služila pri bogoslužnih obredih daleč v prihodnje rodove.

S tem pa obnova predvidoma še ni končana, saj imajo vaščani v mislih tudi obnovo desnega stranskega oltarja- najstarejšega oltarja v Žužemberški župniji. Tomaž Špelko

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Suhokranjske poti
Številka: 65
Izšla: 10.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
29.04.201 | Družabni dogodki
POMLADANSKI POHOD
30.04.2017 | Družabni dogodki
Vabilo na blagoslov konj na Plešivico
29.04.201 | Družabni dogodki
POMLADANSKI POHOD
30.04.2017 | Družabni dogodki
Vabilo na blagoslov konj na Plešivico

Bodite prvi pri oddaji mnenja.