Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bodo padavine ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo. Na severozahodu bo ostalo bolj oblačno, občasno bodo še krajevne plohe. Pihal bo jugozahodnik. Temperature bodo od 9 do 15, na Primorskem do 17 stopinj C.
12°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
7°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
4°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Je Reviens – vrnil se bom


KULTURA, OSNOVNA ŠOLA

| |
14.03.2017      20:55
A A

Je Reviens – vrnil se bomDeli:

 

 

V soboto, 11. marca 2017, je bila v Gradencu velika prireditev ob odkritju spomenika letalcem leteče trdnjave B-17 »Je Reviens«, ki je strmoglavila leta 1945 v bližini vasi. Na prireditvi so sodelovali številni govorniki, predstavniki različnih društev in sodelujoči v kulturnem programu prireditve. Poveljnik letala pilot Edward F. Logan se je takrat z vso posadko vrnil v bazo v Italiji in kasneje domov, v Ameriko. Danes pa se je preko internetne povezave, ki so jo vzpostavili dijaki Šolskega centra Novo mesto , tudi virtualno vrnil na kraj dogodka izpred dvainsedemdesetih let.

 

Le malokdo pa ve, da se je iz Žužemberka peš odpravila skoraj petdeset glava množica mlečnozobih osnovnošolcev s starši in tovarišicami na uro in pol dolgo pot v Gradenc na proslavo. Zbrali smo se v Žužemberku na avtobusni postaji in krenili mimo St. Miklavža proti Komanci. Tam smo imeli malo počitka. Otroci so pojedli malico, popili osvežilne napitke iz nahrbtnika in se radoživo lovili med zapuščenimi klopmi pred lovskim domom. Počivali smo pa mi »tastari«. Nadaljevali smo proti Malem in Velikem Lipju, po cesti zavili na desno proti Gradencu in še pravočasno prišli na začetek prireditve.

 

Po končani prireditvi smo si ogledali ostanke letala, bili deležni bogate pogostitve prebivalcev Gradenca, se zbrali na začetku vasi in se odpravili spet peš domov. Šli smo po drugi poti in mimo Trških njiv spet prišli v Žužemberk. Bil je lep čisto pomladni dan, med potjo smo videli v daljavi, mimo še vedno golih dreves, naše lepe Alpe, dolino Krke in okoliške griče.

 

Ko smo prečkali cesto, nas je moški v čakajočem avtomobilu nagovoril: »Glej četica partizanov!« Mogoče, saj duh druge svetovne vojne še vedno živi v teh krajih, a mi smo pohodniki in nas politika prav nič ne zanima.

Miran iz Boršta
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TURISTIČNO DRUŠTVO SUHA KRAJINA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TURISTIČNO DRUŠTVO SUHA KRAJINA
TURISTIČNO DRUŠTVO SUHA KRAJINA
GRAJSKI TRG 0033
Tel:
Suhokranjske poti
Številka: 65
Izšla: 10.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017
Danes ni dogodkov.
29.04.201 | Družabni dogodki
POMLADANSKI POHOD
30.04.2017 | Družabni dogodki
Vabilo na blagoslov konj na Plešivico
29.04.201 | Družabni dogodki
POMLADANSKI POHOD
30.04.2017 | Družabni dogodki
Vabilo na blagoslov konj na Plešivico

Bodite prvi pri oddaji mnenja.