Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.03.2017

jasno
Ponoči bo delno jasno, občasno ponekod pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 7, ob morju okoli 9 stopinj C.
4°C | 18°C
nedelja, 26.03.2017
5°C | 11°C
ponedeljek, 27.03.2017
-1°C | 13°C
torek, 28.03.2017
0°C | 20°C
Opozorila
Četrtek, 23.3.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
18°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Bela nedelja in praznik mesta Pregrada


OBČINSKE

| |
06.05.2015      8:25
A A

Bela nedelja in praznik mesta Pregrada


Mednarodno povezovanje med Občino Pregrada iz Hrvaške in Občino Žužemberk se iz leta v leto bolj krepi, še posebno po letošnjem obisku delegacije Občine Žužemberk z županom Francem Škufco na tradicionalnem praznovanju Bele nedelje in praznika mesta Pregrada v nedeljo 12. aprila 2015.


Premiera g. Milanovića smo povabili na Trške dneve
Premiera g. Milanovića smo povabili na Trške dneve
Deli:

Na Belo nedeljo se v Pregradi tradicionalno slavi Dan mesta, ki se je začelo s sveto mašo v Cerkvi Blažene device Marije in katere so se ob delegacijah prijateljskih občin, vernikov in meščanov udeležili tudi zgodovinski ustroji društev, ki negujejo izročilo streljanja z možnarji ali prijateljskih viteških redov. Po maši je na Trgu gospe Kunagorske sledil slavnostni mimohod vseh sodelujočih skupin, ki so ga vodili člani Kostelske pištole – Kegljevičeve straže Kostel v čast mesta Pregrada. V slavnostnem ustroju in mimohodu sta bili ob mnogih domačih skupinah še dve skupini iz soseščine, in sicer Hajdučka družina Mijata Tomiča iz Tomislavgrada iz BiH in Viteški red Jurija in Volka Engelberta Turjaškega iz žužemberškega gradu iz Slovenije. Na glavnem trgu je po mimohodu skupin sledil nastop Jazz skupine glasbene šole, lovci domače lovske družine pa so obiskovalce postregli z odličnim lovskim golažem.

Slavnostne seje se je v sejni sobi mestne skupščine ob zbranih gostih med katerimi je bil tudi Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar udeležil tudi žužemberški župan Franc Škufca. Na slavnostni seji je zbrane pozdravil župan Občine Pregrada Marko Vešligaj, podeljena so bila priznanja najzaslužnejšim meščanom, podpisali pa so tudi listina o sodelovanju med Občino Pregrada in Občino Ilok.

Popoldne se je dogajanje z glavnega mestnega trga preselilo na Kostelske Brege, kjer so organizatorji iz Kostelske pištole za zaključek tradicionalnega praznovanja Velike noči pripravili pravi praznik streljanja iz možnarjev in pištol. V mimohodu skupin je bil letos tudi predsednik Vlade Republike Hrvaške Zoran Milanović in minister pomorstva, prometa in infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić. Po mimohodu je sledilo streljanje iz pištol, v katerem se je preizkusil tudi premier Milanović, pa tudi člani viteškega reda, ter župan Škufca in podžupan Jože Šteingel.

Izjemno gostoljubje domačinov - Zagorcev, zanimiva prireditev, odlično vreme ter uspešni medsebojni dogovori so zagotovilo, da bo kmalu prišlo tudi med Pregrado in Žužemberkom do podpisa pisma o nameri o prijateljskem sodelovanju in odnosih na vseh področjih družbenega, kmetijskega, turističnega in gospodarskega sodelovanja.   VladiMir

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Suhokranjske poti
Številka: 64
Izšla: 22.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.03.2017
Danes ni dogodkov.
26.03.201 | Družabni dogodki
11. POHOD PO POTI JANEZA KMETA
29.03.2017 | Družabni dogodki
ODPRTJE LIKOVNE RAZSTAVE KUD DOLENJSKE TOPLICE
30.03.201 | Tečaji in delavnice
SPROŠČANJE Z GONGOM
26.03.201 | Družabni dogodki
11. POHOD PO POTI JANEZA KMETA
29.03.2017 | Družabni dogodki
ODPRTJE LIKOVNE RAZSTAVE KUD DOLENJSKE TOPLICE
30.03.201 | Tečaji in delavnice
SPROŠČANJE Z GONGOM
01.04.201 | Šport
14. pohod po Jablaniški poti 1. april 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.