Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

oblačno
Dopoldne bo oblačno in deževno. Meja sneženja bo v južni Sloveniji nad 1400 m nadmorske višine, drugod pa med 800 in 1200 m. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Popoldne bodo padavine slabele in do večera povsod ponehale. Od zahoda se bo začelo jasniti. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 stopinj.
8°C | 8°C
sobota, 22.10.2016
2°C | 13°C
nedelja, 23.10.2016
5°C | 15°C
ponedeljek, 24.10.2016
10°C | 19°C
torek, 25.10.2016
12°C | 22°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Devetič po Kmetovi poti


KULTURA, DRUŠTVA

| |
23.03.2015      21:47
A A

Devetič po Kmetovi poti


V spomin na pisatelja in duhovnika Janeza Kmeta, ki se je rodil v suhokranjski vasici Gornji Podšumberk in je v Suhi krajini pustil bogate duhovne korenine, je Kulturno društvo Dvor v nedeljo, 22. marca organiziralo že deveti tradicionalni pohod.


Deli:
Pot  je pohodnike vodila po   ustaljeni  smeri, ki jo je pisatelj večkrat prehodil in  vodi od Dvora, mimo Vinkovega vrha, vinorodne gorice Boršt do cerkvice sv. Miklavža na Selih. Župnik Janez Zaletel se je rodil v isti župniji kot pisatelj in duhovnik in ta ga je, prav na njegov rojstni dan,  14. novembra  leta  1943  tudi krstil. Župnik Zaletel, ki je prišel med Suhokranjce iz župnije Peče pri Vačah, je vesel, da se ohranja spomin na  duhovnika in pisatelja, ki se je z daljšo povestjo Dom pod Borštom in Nove brazde, opisom šeg in navad preprostih suhokranjskih  ljudi, zapisal v literarni slovenski zemljevid. V nekdanjem župnišču nad pokopališčem, kjer je do razmeroma prezgodnje smrti leta 1965 prebival tudi Janez Kmet, so farani lepo obnovili vse sobe in hišo posvetili  velikemu rojaku   dr. Janezu Gnidovcu, skopljanskemu  škofu,  ki se je leta 1873 rodil v bližnjem Velikem Lipovcu. Na stenah pa so izobešene tudi številne fotografije duhovnika Janeza Kmeta, ohranjeni pa so tudi njegovi osebni premeti. Pohodniki so si po opravljeni sveti maši in okrepčilu, lahko vse to ogledali  in nadaljevali pot preko Velikega Lipovca do koče Konjerejskega društva na Plešivici in jo sklenili s ciljem na začetni točki, na Dvoru.  Po besedah organizatorice Jadranke Meglen, se je kljub    kislemu vremenu      letošnjega pohoda udeležilo okoli  osemdeset pohodnikov.Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!