Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

pretežno oblačno
Dopoldne bo oblačno in deževno. Meja sneženja bo v južni Sloveniji nad 1400 m nadmorske višine, drugod pa med 800 in 1200 m. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Popoldne bodo padavine slabele in do večera povsod ponehale. Od zahoda se bo začelo jasniti. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 stopinj.
7°C | 9°C
sobota, 22.10.2016
3°C | 14°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 12°C
ponedeljek, 24.10.2016
9°C | 19°C
torek, 25.10.2016
12°C | 18°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
9°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Upokojenci z Vrhnike na izletu po Brkinih


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
13.05.2014      11:45
A A

Upokojenci z Vrhnike na izletu po BrkinihDeli:

Narava izkorišča svoje ustvarjalne moči in nam ponuja veličastne oblike in prav naš  Kras, posebno s  Škocjanskimi jamami in udornicami, je dal temu kraškemu območju posebno zaščito in vpis na Unescov seznam. Naša želja pa je bila, da z lokalnim vodenjem te kraje pobliže spoznamo.

 

Posebno lepa in čista narava nas je najprej očarala nad udornico Velike doline. Skoraj srhljiv je pogled v to globel s še vidno reko Reko, ki pa prav tu ponikne. Raziskovanje in zgodovina razvoja jamarstva pa je danes kot spomenik tehniške dediščine in zapisan v zgodovino, kajti že v 18.stol. so šteli jame kot znamenitosti tržaške okolice.

 

 Prišli smo do razgledišča v Škocjanu nad Malo dolino in od tu je tudi lep razgled na Vremsko dolino. Ob štiri kilometre dolgi površinski soteski reke Reke je nekoč delovalo veliko mlinov in žag, naša pot pa se je nadaljevala proti Kettejevem Premu.

 

Strateška lega 800 let starega gradu, ki je v začetku pripadal devinskim grofom, je bil razlog, da je bil grad prizorišče mnogih bitk od rimskih časov dalje. Arhitekturna posebnost je notranja poslikava, kapela in pozlačeno baročno ogledalo.

 

 Notranjosti cerkve sv. Helene s poslikavo Toneta Kralja nismo videli, obiskali pa smo Kettejevo spominsko sobo. S Prema smo že opazili naš naslednji postanek pri gradu Turn na turistični kmetiji z zelo lepo okolico in pridelavo ovčjega sira, kjer smo imeli tudi degustacijo.

 

Po ogledu stoletnega mlina v Ilirski Bistrici smo zapustili kraški svet in se podali na flišno pobočje Brkinov, kajti Brkini so kot flišni otok obdani z apnenčastim kraškim svetom. Prelepi razgledi in narava tudi z vrha  Brkinov na Artvižah z višino 817m so to, za kar se splača popeljati  po razgledni sadni cesti po grebenu. Mnogo zanimivosti, anekdot in življenja nasploh v Brkinih nam je med vožnjo pripovedoval naš vodič, tako da smo doživeli Brkine v vsej svoji lepoti in posebnostih.

 

 Iz vseh teh brkinskih pobočij se steka voda proti Matarskem  podolju, ki pa je že kraški svet, zato so tam nastale tako imenovane slepe doline in eno največjih smo si tudi ogledali z »balkona« pri obnovljeni cerkvici sv. Duha. Dolina z naseljem Brezovica  je bila včasih obdelana, danes pa so travniki.

 

Za konec nam je  vodič Slavko predstavil delovanje močnega in zglednega gasilskega društva Materija z lepimi prostori in muzejem gasilstva, hkrati pa so prostori namenjeni tudi za potrebe krajanov.

V eni od sosednjih vasi v prijazni in dobri gostilni smo imeli še pozno kosilo in tako sklenili krog naše ekskurzije.

 

Zapisala: Ivanka Sluga

Foto: Sonja Zalar Bizjak, Slavko Geržej

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016
Danes ni dogodkov.
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.