Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
4°C | 11°C
ponedeljek, 24.10.2016
8°C | 17°C
torek, 25.10.2016
14°C | 19°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 15°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Upokojenci DU Vrhnika na Ptuju


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
29.05.2013      14:05
A A

Upokojenci DU Vrhnika na PtujuDeli:

Smer našega drugega letošnjega izleta je vodila na štajerski konec, v kraje med Slovenskimi goricami in Halozami. Prvi naš postanek za ogled je bila Ptujska Gora. Z ogledom cerkve in multivizije smo se seznanili z nastankom in zgodovino te mogočne romarske cerkve Matere božje na vrhu vzpetine. Kot posebna zanimivost cerkve je kamniti relief Marije zavetnice  s plaščem, kipa sv. Florijana in Jakoba, Celjski oltar okrašen s figuraliko celjskih grbov. Poslikava Janeza Brunecka iz leta 1420 spada med najboljše gotske freske na Slovenskem. Cerkev je v osnovi gotika, dodatno pa je bila opremljena v baročnem stilu. Orgle v cerkvi imajo letnico 1696. Cerkev je bila leta 2010 preimenovana v baziliko, zunanjost in dostop do cerkve pa lepo urejen.


Skozi Hajdino smo se peljali  proti Ptuju. Tu so arheologi našli pomembna pričevanja prazgodovine do rimskega obdobja. Med najdbami sta najpomembnejša mitreja: prvi je v Hajdini upodobljen kot kip z ubitim bikom na plečih, drugi pa je shranjen v pokrajinskem muzeju v Ptuju.

Na predstavitvi Ptujskih toplic in novega Grand hotela Prismus se  začuti pridih starega Rima. Že ime hotela po slavnem rimskem vojskovodji Marku Antoniju Primusu pove, da je tu razkošje od spodnjih wellnes centrov, bazena »imperij dobrega počutja«, luksuznih apartmajev itd. Pravijo, da tu izpuhtijo vse napetosti, nam pa bi hitro izpuhtelo iz naših denarnic. Prirejenih imajo več prostorov za poslovna srečanja in poseben prostor za razne prireditve.

Za ogled mesta Ptuj bi lahko porabili cel dan, nam pa je bil čas namenjen za hiter sprehod po peš mostu čez Dravo. V dobri uri in pol smo si ogledali to najstarejše slovensko mesto, ki mu je geografska lega določila tak zgodovinski pomen, da so si tu sledili Kelti, Rimljani, Avari, Slovani, salzburški škofje in deželni knezi, vsak je nekaj prinesel in tudi odnesel mestu. Mesto je doživljalo vzpone in padce. V mestnem središču je proštijska cerkev sv. Jurija, pred njo stoji pet metrov visok Orfejev spomenik, nasproti pa novo ptujsko gledališče. Mestni trg  krasi Mestna hiša, sredi trga pa stoji Florijanov spomenik.


Ptuj zaznamujeta dva samostana. Minoritska cerkev in samostan sv. Petra in Pavla sta od leta 2010 obnovljena, Dominikanski samostan pa nekako zaključi mestno podobo, v njem pa je shranjen ves zgodovinski arhiv in arheološka zbirka. Da pa je bilo mesto še bolj utrjeno, so Habsburžani v l6. stol. zgradili Dravski stolp in še dodatno utrdili tudi grad.

Malo počitka ob dobrem kosilu v Spuhlji je prav prijalo. Še ogled izdelovanja kurentovih oblačil je bila naša zadnja točka. Ptuj, ki slovi po kurentih, je tudi prepoznavno karnevalsko mesto, okolica pa poleg term in golfa ponuja še izlete po slikoviti naravi. Ob vrnitvi domov pa ne gre brez postanka na Trojanah.

Zapisala: Ivanka Sluga
Fotografije: Janez Cerk

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: ŠTORKLJE 3D
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: JACK REACHER: NIKOLI SE NE VRNI
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
26.09.2016 | Tečaji in delavnice
Pridi na Začetni tečaj Joge Obraza na Vrhniko

Bodite prvi pri oddaji mnenja.