Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
5°C | 14°C
torek, 24.10.2016
10°C | 17°C
sreda, 25.10.2016
13°C | 21°C
četrtek, 26.10.2016
13°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Izlet DU Vrhnika v Sarajevo in Mostar


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
25.09.2013      16:00
A A

Izlet DU Vrhnika v Sarajevo in MostarDeli:

Prijetno  je bilo potovati z družbo upokojencev, ki se med seboj poznamo in z vodičko, ki smo jo že skoraj vzeli za svojo; skoraj privilegij od individualnih potovanj ali z različnimi agencijami.

 

Nočna vožnja proti Slavonskemu Brodu in mejnemu prehodu za Bosno je hitro minevala. Ob reki Bosni smo nadaljevali pot skozi Doboj, Maglaj, Zenico in hitro prišli do Sarajeva, vmes pa spoznavali to državo in njeno zgodovino od časa Turkov, Avstro-Ogrske, do zadnje  najbolj nesmiselne vojne, ki je prinesla Bosni toliko gorja in na tisoče mrtvih na vseh treh straneh (Bošnjaki, Srbi, Hrvati). Povsod so še danes  vidna vojna grozodejstva, ki so pustila posledice tudi v ljudeh. Najbolj pretresljiv je pogled na množico pokopališč.

 Po prihodu v Sarajevo smo se zapeljali krožno po  mestu za prvi vtid, nato smo se namestili v hotel. Po krajšem počitku smo si ogledali  znameniti tunel, ki so ga skopali  pod letališčem Butmir in je oskrboval mesto med vojno. Prisluhnili smo osebnim izpovedim človeka, kako je doživljal vojno in o poteku front čez Sarajevo.

 

 Z lokalno vodičko smo si ogledali še mestne znamenitosti kot so Gazi-Husrevbegova džamija, katedrale, pravoslavna cerkev in Baščaršija. Od granat prizadeto mesto je obnovljeno, ostajajo pa tudi še prave razvaline sredi mesta.

Prenočili smo v Sarajevu, naslednji dan pa je bil namenjen izletu po dolini Neretve do Mostarja. Prečili smo 1000 m visoki Ivanj sedlo in se spustili  v neretvanski kanton oziroma v Hercegovino.

 Ob vožnji so bili čudoviti pogledi na pokrajino, lepo speljane ceste, 32 km dolgo obalo akumulacijskega jezera na Neretvi, ki odpira možnosti za razvoj turizma.

 

V Jablanici smo obiskali spominski muzej bitke na Neretvi in porušen most, več časa pa je bilo namenjenega ogledu Mostarja. Vsaka zgodovinska doba je pustila mestu svoj pečat in tako je danes mesto preplet različnih arhitektur. Sarajevska knjižnica je podobna stavba mostarski gimnaziji, ki  je  ena najlepših v Mostarju. Po ogledu obnovljenega Starega kamnitega mostu, skoka v Neretvo, ogledu Koskima džamije se je prileglo še  dobro kosilo in že smo hiteli  proti Medžugorju.

 

Med povratkom proti domu smo naredili smo kratek postanek v tem velikem romarskem kraju.

 

 Preko novega mejnega prehoda Bijača, mimo Ljubuškega, skozi Vrgorac smo se  priključili na avtocesto  za Split in se vračali proti mejnemu prehodu za Vinico pozno ponoči.

Doživeli smo veliko novega in  lepega  v zadovoljstvo vseh udeležencev.

 

Zapisala : Ivanka Sluga

Fotografije: Vinko S.

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.