Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 28.05.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 12, ob morju okoli 14 stopinj C.
12°C | 27°C
torek, 29.05.2017
13°C | 29°C
sreda, 30.05.2017
15°C | 30°C
četrtek, 31.05.2017
15°C | 30°C
Opozorila
Sobota, 27.5.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
27°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tudi gradbene odpadke je mogoče reciklirati


NOVICE

| |
18.10.2013      11:34
A A

Tudi gradbene odpadke je mogoče reciklirati


Vrhnika, 16. oktober – Komunalno podjetje Vrhnika zadnje čase vedno pogosteje organizira dneve odprtih vrat, ki jo obiščejo vrhniške šole, del dneva pa je predviden tudi za strokovno ali siceršnjo javnost. Zadnji tak dogodek je bila gostitev mobilne razstave projekta ReBirth (od 15. do 19. oktobra), ki opozarja na problem gradbenih odpadkov in pa prikaz čeljustnega drobilca v praksi, ki s tovrstnimi odpadki opravi kot za šalo.


Čeljustni drobilec
Čeljustni drobilec
Deli:

Mobilna razstavo projekta Rebirth si je bilo mogoče ogledati tudi v predverju Cankarjevega doma, le da je bila na komunali začinjena še z avdio in video projekcijo ter predavatelji. Kot je povedala Alenka Mauko Pranjič iz Zavoda za arhitekturo in gradbeništvo, je glavno sporočilo razstave, da so lahko gradbeni odpadki odlična surovina za ponovno uporabo. »Toda v Sloveniji opažamo zelo malo tovrstne prakse,« pojasnjuje, razlog pa je predvsem napačna miselnost investitorjev, da so izdelki iz recikliranih materialov slabši, pa čeravno so cenejši. »Seveda to ni res, reciklirani materiali imajo enake ali celo boljše lastnosti, nenazadnje pa naredimo uslugo tudi naravi in vsem nam.« Kot v številnih stvareh je tudi na tem področju tujina korak pred nami, predvsem severozahodne evropske dežele, kot na primer Nizozemska. Pri njih je delež reciklaže gradbenih odpadkov izredno visok. »Južna Evropa je bogata z naravnimi surovinami, zato je osveščenost nižja,« meni Mauko Pranjičeva.

Dobra izjema na tem področju je vrhniška komunala, ki ima letno opraviti z okoli 100 tonami gradbenih odpadkov, kamor spadajo tudi materiali izkopov. Prva dama komunale Brigita Šen Krežeje pojasnila, da se reciklaže redno poslužujejo, tako pri odpadkih, ki se zberejo na njihovem zbirnem centru, kot na terenu – na primer pri gradnji kanalizacije v starem delu Verda. Kot pravi, pogreša edinole večjo konkurenčnost nudenja tovrstnih storitev na trgu, s čimer bi dosegli ugodnejšo ceno.
Enega takih strojev, ki se jim v stroki reče čeljustni drobilec, je na komunali predstavil tudi podjetnik Rajko Mivšek. Kako opravi skoraj tristo tisočakov evrov vredna zverina s kupom starega betona so se lahko navzoči prepričali na lastne oči: nastala sta dva kupa – večji iz peska (zmleti beton) in manjši od železa. Magnetni valj namreč med procesom mletja pobere železo in ga izloči na ločen kup.

Razstavo so si v treh dneh ogledali številni občani in vrhniška mladina, 16. oktobra popoldne pa je za strokovno javnost in povabljene goste predaval tudi Mirko Šprinzer, strokovnjak s področja gradbeništva, ki je predstavil pravilno ravnanje z gradbenimi odpadki.

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
29.05.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOSTI OD JUNIJA ZUNAJ
30.05.2017 | Tečaji in delavnice
GOZDNE URICE ZA MLADE
31.05.2017 | Šole in vrtci
ZAKLJUČNI KONCERT - Glasbena šola Vrhnika
01.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: 100 METROV
02.06.2017 | Kultura
SEDEM ZGODB
03.06. - 04.06.2017 | Družabni dogodki
15. Tek Bevke 2017
03.06. - 04.06.2017 | Šport
VERD EXTREME ENDURO
03.06.2017 | Umetnost
ŽIVLJENJE JE VREDNOTA - Katja Dance Company
04.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
04.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF

Bodite prvi pri oddaji mnenja.