Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-4°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-8°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-6°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-4°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tudi gradbene odpadke je mogoče reciklirati


NOVICE

| |
18.10.2013      11:34
A A

Tudi gradbene odpadke je mogoče reciklirati


Vrhnika, 16. oktober – Komunalno podjetje Vrhnika zadnje čase vedno pogosteje organizira dneve odprtih vrat, ki jo obiščejo vrhniške šole, del dneva pa je predviden tudi za strokovno ali siceršnjo javnost. Zadnji tak dogodek je bila gostitev mobilne razstave projekta ReBirth (od 15. do 19. oktobra), ki opozarja na problem gradbenih odpadkov in pa prikaz čeljustnega drobilca v praksi, ki s tovrstnimi odpadki opravi kot za šalo.


Čeljustni drobilec
Čeljustni drobilec
Deli:

Mobilna razstavo projekta Rebirth si je bilo mogoče ogledati tudi v predverju Cankarjevega doma, le da je bila na komunali začinjena še z avdio in video projekcijo ter predavatelji. Kot je povedala Alenka Mauko Pranjič iz Zavoda za arhitekturo in gradbeništvo, je glavno sporočilo razstave, da so lahko gradbeni odpadki odlična surovina za ponovno uporabo. »Toda v Sloveniji opažamo zelo malo tovrstne prakse,« pojasnjuje, razlog pa je predvsem napačna miselnost investitorjev, da so izdelki iz recikliranih materialov slabši, pa čeravno so cenejši. »Seveda to ni res, reciklirani materiali imajo enake ali celo boljše lastnosti, nenazadnje pa naredimo uslugo tudi naravi in vsem nam.« Kot v številnih stvareh je tudi na tem področju tujina korak pred nami, predvsem severozahodne evropske dežele, kot na primer Nizozemska. Pri njih je delež reciklaže gradbenih odpadkov izredno visok. »Južna Evropa je bogata z naravnimi surovinami, zato je osveščenost nižja,« meni Mauko Pranjičeva.

Dobra izjema na tem področju je vrhniška komunala, ki ima letno opraviti z okoli 100 tonami gradbenih odpadkov, kamor spadajo tudi materiali izkopov. Prva dama komunale Brigita Šen Krežeje pojasnila, da se reciklaže redno poslužujejo, tako pri odpadkih, ki se zberejo na njihovem zbirnem centru, kot na terenu – na primer pri gradnji kanalizacije v starem delu Verda. Kot pravi, pogreša edinole večjo konkurenčnost nudenja tovrstnih storitev na trgu, s čimer bi dosegli ugodnejšo ceno.
Enega takih strojev, ki se jim v stroki reče čeljustni drobilec, je na komunali predstavil tudi podjetnik Rajko Mivšek. Kako opravi skoraj tristo tisočakov evrov vredna zverina s kupom starega betona so se lahko navzoči prepričali na lastne oči: nastala sta dva kupa – večji iz peska (zmleti beton) in manjši od železa. Magnetni valj namreč med procesom mletja pobere železo in ga izloči na ločen kup.

Razstavo so si v treh dneh ogledali številni občani in vrhniška mladina, 16. oktobra popoldne pa je za strokovno javnost in povabljene goste predaval tudi Mirko Šprinzer, strokovnjak s področja gradbeništva, ki je predstavil pravilno ravnanje z gradbenimi odpadki.

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČREDA
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
27.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Dežela La La

Bodite prvi pri oddaji mnenja.