Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Popoldne bo na severovzhodu delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
10°C | 16°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 15°C
četrtek, 27.10.2016
10°C | 14°C
petek, 28.10.2016
4°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zimzeleni osvojili Gorjance


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
10.09.2015      20:07
A A

Zimzeleni osvojili GorjanceV objemu zelenja na Gorjancih
V objemu zelenja na Gorjancih
Deli:

Na Malega šmarna dan 2015 smo se Zimzeleni odpeljali proti Gorjancem. Cilj pohoda je bil Trdinov vrh, 1178 m visok. Je najvišji vrh Gorjancev, 40 km dolgega pogorja med obmejnim Obrežjem na vzhodu , Črmošnjiško dolino na zahodu , ta jih tudi loči od Kočevskega Roga, Novomeško in Krško kotlino na severu ter Belo krajino in dolino Kolpe na jugu.

 

Za začetek nas je v Novem mestu  slavljenka Nežka počastila z jutranjo Cankarjevi kavico in pecivom.

Vožnjo smo nadaljevali do izhodiščne točke Krvavi kamen. Ta kamniti osamelec ob križišču gorjanskih poti spremlja mnogo legend. Med drugimi je tudi zapis Janeza Trdine, ki pravi, da so se Kranjci in Žužemberčani pri določanju meje srečali pri kamnu. Ker se niso mogli dogovoriti o poteku meje, se je vnel divji prepir. Prerasel je v poboj in človeška kri je oblila kamen. Ta dogodek naj bi obeleževala letnica na kamnu.

 

Pot smo nadaljevali po ozki gozdni učni poti, katera se močno vzpenja skozi gozd. To je bukov pragozd, kateremu so primešani še gorski javor, v zgornjem delu pragozda ostrolistni javor in zelo redka jerebika. Za pragozd je značilen velik delež drevesnih orjakov, ki imajo v premeru več kot meter in so visoki do 40 metrov. Ko smo prispeli na jaso, smo del poti hodili po hrvaškem ozemlju. nadaljevali pot čez travnik mimo ograjene slovenske vojašnice na hrvaškem ozemlju. Pred nami je stal že mogočen 90 m telekomunikacijski stolp. Družbo mu delata dve cerkvici: naša sv. Gera, ki je lepo obnovljena in ima novo streho ter hrvaška kapelica sv. Ilija.

Z vrha je zaradi gozda razgled slab a se kljub temu ob lepi vidljivosti vidi del Julijcev in Kamniško Savinjskih Alp ter mnogo vrhov, s katerih smo v preteklosti pogledovali proti Trdinovemu vrhu.

 

Vračali smo se po isti poti, kjer smo se spuščali razmeroma strmo, vse do razpotja več poti, kjer pri učni tabli sledimo oznakam in kmalu pridemo na večjo jaso. Nadaljujemo naravnost po kolovozu in mimo Gorjanskega jezera, kjer je tudi nekaj klopi za počitek. Naravnost pridemo do prikaza oglarske kope, desno pa že vidimo Dom pri Miklavžu, ki je poimenovan po starodavni cerkvici sv. Miklavža.


Učna pot se pri oglarski kopi sicer nadaljuje levo, zato se od doma vrnemo in nadaljujemo po gozdni cesti. Po dobrem kilometru pridemo do križišča pri Krvavem kamnu (921 m), kjer pot nadaljujemo naravnost.

 

Do Gospodične nas loči še poldrugi kilometer zmernega spusta po makadamski cesti. Izvir Gospodična je eden najbolj vabljivih znamenitosti Gorjancev. Med najbolj znane studence ga je povzdignilo ljudsko izročilo o njegovi bajeslovni zdravilni vodi s pomlajevalno močjo, ki ga je zapisal Janez Trdina v bajki Gospodična. Studenec izvira na severnem pobočju Gorjancev na nadmorski višini 820 m. V bližini prihaja na dan tudi izvir Gospod in še nekaj drugih.

 

Vendar je to o čudežnem izviru Gospodični le bajka - resnica pa je žal taka, da voda ni pitna! Zdravilna pa toliko, da pohodniki hodijo od blizu in daleč in vse pogosteje k njej, pa še dalje na vrh, kar seveda pripomore k njihovemu zdravju. Hoja  jim požene kri po žilah, krepi telo in duha in tudi naredi dekletom rdeča lička!

V planinski koči Pri gospodični, katero so odprli na željo našega društva, so nas postregli z golažem v kruhovi skodeli. Pohvale  kolektivu planinske koče.

 

Za lepo doživet dan smo hvaležni vsem nam, Milanu za vodenje, slavljenki Nežki za jutranji dodatek ter obilno malico, Francki za grozdje ter Lojzetu za mirno vožnjo do cilja.

 

Srečno do naslednjega snidenja.

 

Besedilo: Darka Ogorevc

Foto: Joža Miklavčič

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016
Danes ni dogodkov.
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
26.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: USTAVA REPUBLIKE HRVAŠKE
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.09.2016 | Šole in vrtci
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - HIP HOP na OŠ Ivana Cankarja
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR

Bodite prvi pri oddaji mnenja.