Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.01.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, po nižinah v notranjosti Slovenije bo spet nastajala megla.
-7°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-7°C | 1°C
torek, 24.01.2017
-6°C | 1°C
sreda, 25.01.2017
-8°C | -1°C
četrtek, 26.01.2017
-8°C | 2°C
Opozorila
Nedelja, 22.1.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-7°C
1°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Včasih so smučali s Češnjice


ŠPORT

| |
10.01.2017      12:52
A A

Včasih so smučali s Češnjice


Ja, tudi tu smo oz. so bili Verjani prvi daleč naokoli, saj so že pred drugo sv. vojno organizirali tekmovanje z izmero časa. Dolgo za tem se je zgodil še smuk iz Kurena na Stari Vrhniki, smuk Petkovec, smuk v Celarjih nad Podlipo, tudi izpod Ferjanke na Logu. Celo Singoričani so organizirali smuk iz njihovega hriba. Točneje od cerkve na severno stran. Zaradi kratke steze sta bila kar 2 teka.


Deli:

Če na hitro naštejemo smučarske strmine, ki so privabljale množice športnih navdušencev, pa seveda tudi gledalcev: Kuren – Stara Vrhnika, Celarje, Ferjanka (Log), Petkovec, celo Sinja Gorica naj bi imela svoj hrib, kjer so včasih organizirali smuk.

K naštetim progam je potrebno dodati še gozdni smuk s Češnjice nad Verdom. Kot nam je sporočil Tomaž Gorišek, predsednik KS Verd, so bili Verjani na področju smučanja eni vodilnih na vrhniškem koncu, kajti že pred drugo svetovno vojno so organizirali tekmovanje z izmero časa. Srečo Krašovec nam je v uredništvo prinesel fotografijo iz leta 1967, ki prikazuje nekaj ducatov smučarjev in smučark, ki so tekmovali v gozdnem smuku iz Češnjic do Verda, natančneje do Konjskega hrbta. Za tiste, ki ne veste, kje so Češnjice: te se nahajajo približno tam, kjer so cesta na Pokojišče odcepi za radar na Ljubljanskem vrhu. »Od tam pa do Verda je bilo dobre tri kilometre gozdne ceste, ki so jo vprege konj s hlodi spremenile v enkratne drče, mi pa smo jo z lopatami in smučkami spremenili v smučarsko progo,« se spominja Srečo, ki ga na fotografiji najdemo s tekmovalno številko ena. Kot pravi, so tekmovanja organizirali verdski mladinci, sodelovalo pa je od dvajset do trideset mladeničev, pa tudi kakšna punca. »Otroci so vozili krajšo progo, približno od kamnoloma pa do ravnine.«
Oprema je bila glede na današnje čase primitivna, saj so bila že smučarska očala redkost, kaj šele čelada, o kateri verjetno tedaj še ni nihče razmišljal. A kot pravi Srečo, se kakšne posebne nesreče ne spominja. »Letelo je zelo, seveda, kolikor si dopustil. Spominjam se, da smo le železniško kolono obložili s senom – za vsak slučaj, da ne bi bila kakšna neumnost.«

Dostop do Češnjice je bil peš. »O, je trajalo kar dolgo, preden si prišel na vrh. Približno eno uro, tako da je bila to poštena rekreacija.« Nagrade so bile večinoma praktične, ki so jih podarile lokalne tovarne, zlasti Likovi izdelki so se večkrat znašli v rokah najhitrejših.

Kdaj natančno so prenehali s tekmovanji, se Srečo ne spominja, ve pa, da je prvo oviro prinesla novozgrajena avtocesta (1970 – 72). »Potem smo se vozili pod avtocesto, ampak bolj kot ta, je bila težava z milimi zimami,« je še povedal naš sogovornik.

Po podatkih Goriška, je bil zadnji smuk organiziran leta 1999. Danes se na Verdu ne smuča več organizirano, je pa zanimivo, da športna dejavnost s tem ni zamrla. Razvile so se druge oblike, ena od takih, ki je podobna kot adrenalinsko smučanje mimo smrekovih debel, so enduro dirke v kamnolomu in bližnji okolici (Vertical Extreme Ride Dirt Park), na katerih morajo tekmovalci pokazati maksimalen pogum in spretnost v vožnji z motokrosi. Letošnja dirka je že umeščena v svetovni koledar tovrstnih prireditev, napovedana pa je za začetek junija. Svoj prihod je že napovedalo 80 voznikov.

 

Gašper Tominc, foto: arhiv Srečo Krašovec 


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Pernata banda
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
27.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Dežela La La
29.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Troli
29.01.2017 | Kino
The Beatles: Osem Dni Na Teden
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Pernata banda
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
26.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Rdeča Želva

Bodite prvi pri oddaji mnenja.