Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
4°C | 11°C
ponedeljek, 24.10.2016
8°C | 17°C
torek, 25.10.2016
14°C | 19°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 15°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci od Borovnice do Logatca


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
29.11.2015      20:55
A A

Svizci od Borovnice do LogatcaPreko Dolinskega mostu pri Borovnici  je pričel voziti vlak daljnega leta 1856
Preko Dolinskega mostu pri Borovnici je pričel voziti vlak daljnega leta 1856
Deli:

Tretji četrtek v novembru, ko smo imeli Svizci pohod, je bil zadnji dan nenavadno toplega in suhega vremena. Sonca sicer ni bilo, jugozahodnik je  gnal preko neba sive oblake, znanilce fronte. Naslednji dan je že deževalo, v soboto pa je Slovenijo pobelil prvi sneg. 

Na pohod smo se odpravili iz Borovnice, kjer domuje kar tretjina Svizcev. Pod vodstvom Romana, ki pozna okoliške gozdove kot lasten žep, smo po jutranji kavici krenili mimo Dolinskega mostu do Laz pri Borovnici, kjer smo se pričeli vzpenjati navkreber. Prav kmalu smo se soočili s posledicami lanskega žledoloma in letošnjega napada podlubnikov. Vsepovsod razredčen gozd, bukve z okleščenimi krošnjami, ob cesti pa skladovnice smrekovih hlodov. Gozdarji so hiteli z delom, da podrejo čim več od lubadarja napadenih dreves. S poseke se nam je odprl pogled na Ljubljansko Barje vse tja do »bele« Ljubljane.

 Hodili smo po gozdnih cestah, zato ni bilo strmih vzponov, le kilometri so se nabirali. Sledili smo Romanu, ki je suvereno določal smer nadaljnjega pohoda na križiščih gozdnih cest, kjer marsikje  ni bilo nobene oznake, kam vodijo.

Pod Ljubljanskim vrhom smo med golimi krošnjami dreves opazili Verd in Vrhniko, od koder je kar nekaj Svizcev. In tu smo naleteli na presenečenje. Sredi ceste je stal majhen kužek z dolgo dlako, polno zasušenega blata. Z ušesa mu je visela vejica, ki se je zapletla med zmršeno, umazano dlako. Zgrnili smo se okoli njega in po prvem začudenju takoj začeli razmišljati, kaj narediti. Najprej smo pomislili na hrano in vodo. In res, kužek je takoj pospravil pol sendviča, vodo smo pa nalili v vrečko  in mu jo ponudili. Seveda je hvaležno pil, saj v kraškem gozdu nad Vrhniko ni nobene tekoče vode, razen kake kaluže, v kateri je verjetno brodil po blatu. Nato smo ga umazanega kot je bil, dali v veliko vrečo in ga odnesli proti Logatcu. Kuža ni nič protestiral, ves onemogel je mirno prenašal nošnjo na rokah. Po telefonu smo o najdbi obvestili Zavetišče za živali v Horjulu in malo pred Logatcem je nasproti pripeljal iz zavetišča avto in naš najdenček se je odpeljal v veterinarsko oskrbo.

Dogodek nam je popestril pohod. Imeli smo dober občutek, saj smo rešili ubogo zapuščeno živalco, ki v gozdu daleč stran od naselij ni imela veliko možnosti preživetja. Kmalu smo zagledali industrijsko cono v Logatcu, kjer smo zaključili pohod. Po toplem obroku so logaški Svizci odšli peš domov, ostale pa je odpeljal avtobus na Vrhniko in v Borovnico.

Besedilo in fotografije: Sonja Zalar Bizjak

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: ŠTORKLJE 3D
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: JACK REACHER: NIKOLI SE NE VRNI
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
26.09.2016 | Tečaji in delavnice
Pridi na Začetni tečaj Joge Obraza na Vrhniko

Bodite prvi pri oddaji mnenja.