Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

pretežno oblačno
Dopoldne bo oblačno in deževno. Meja sneženja bo v južni Sloveniji nad 1400 m nadmorske višine, drugod pa med 800 in 1200 m. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Popoldne bodo padavine slabele in do večera povsod ponehale. Od zahoda se bo začelo jasniti. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 stopinj.
7°C | 9°C
sobota, 22.10.2016
3°C | 14°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 12°C
ponedeljek, 24.10.2016
9°C | 19°C
torek, 25.10.2016
12°C | 18°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
9°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci na Ljubljanskem barju


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
23.12.2012      21:18
A A

Svizci na Ljubljanskem barjuKljub mrazu se je na pohod odpravilo 41 Svizcev
Kljub mrazu se je na pohod odpravilo 41 Svizcev
Deli:

V decembru so se kar tri upokojenske pohodniške skupine podale na Ljubljansko barje. Zadnji med njimi smo bili Svizci, upokojeni pedagoški delavci. Bil je to naš letošnji zadnji pohod in smo ga že tradicionalno zaključili malo bolj slovesno.

Sončni sredi, ko je kar zadišalo po pomladi, je sledil mrzel, siv in meglen četrtek. Vremenska napoved je obetala celodnevno meglo po kotlinah. Pa smo rekli, da ima tudi megla na Barju svoj čar in se odpravili na pot. Učni poti Barje smo se odrekli, saj je taleči sneg dobro namočil barjanska tla in je bil del poti zaradi visoke vode neprehoden. Vožnjo do Bevk smo izkoristili za osvežitev znanja o preteklosti Barja, tako geološki kot zgodovinski. Mnogi med nami smo v mladosti prebrali Bobre Janeza Jalna in nam je preteklost Barja še posebej blizu.

Od novega kozolca toplarja v športnem parku Bevke nas je pot vodila pod vznožjem barskih osamelcev Brdo in Gradišče. Oba na južni strani gradi dolomit, ki različno hitro prepereva in pokonci stoječe skale na Brdu  se je oprijelo ime Babji zob. Ena od pohodnic je takoj pripomnila: »Le zakaj so samotne skale tako pogosto ravno Babji zob?«,

Prav zadovoljni smo bili, da je bila temperatura pod lediščem, sicer bi se težko ognili blatnim čevljem. Mimo nekdanjega napajališča za živino in velikega korita za pranje perila smo ob Petkovem grabnu prišli do brega Ljubljanice. To je bilo pravo mesto za kratek prigrizek in požirek toplega čaja iz termovk in za pogovor o dediščini dveh tisočletij, ki jo arheologom razkriva reka Ljubljanica.

Po nasipu, ki cesto varuje pred poplavnimi vodami, smo se odpravili nazaj proti Bevkam. Megla se ni in ni hotela razkaditi in tudi ogrelo se ni. Pospešili smo korak in mimo starih kozolcev pod Bevkami, ki jih je zaobšel rušilni vrtinčasti veter avgusta leta 1986, odkorakali proti Drenovemu griču. Od tam pa ni bilo več daleč do Sinje Gorice, kjer smo zaključili deset kilometrski pohod. Po okusnem kosilu v gostišču smo se spomnili letošnjih pohodov in predstavili program za prihodnje leto. Razšli smo se z voščili za kar najlepše leto 2013.

 

Besedilo in fotografije: Sonja Zalar Bizjak

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016
Danes ni dogodkov.
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.