Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
6°C | 22°C
torek, 02.05.2017
9°C | 22°C
sreda, 03.05.2017
11°C | 22°C
četrtek, 04.05.2017
8°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Poreznu


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
06.10.2013      23:00
A A

Sončki na Poreznu


Porezen, 01.10.2013 - Začetek poti v bleščečem sončnem dnevu je obetal lep razgled tudi z vrha Porezna. Žal nas je tokrat megla malo pred vrhom prehitela ...


Z roba Počanske gore so lepi razgledi (Sonja Zalar Bizjak)
Z roba Počanske gore so lepi razgledi (Sonja Zalar Bizjak)
Deli:

 

Po zelo deževni nedelji in malo manj deževnem ponedeljku se je v zahodni Sloveniji obetala razjasnitev. Ravno prav, saj hočemo v torek na Porezen. In smo šli, čeprav so se za popoldan v Julijskih Alpah obetale plohe.

Pod smučiščem Črni vrh nad Cerknim nas je zajela gosta megla, ki se je iz Davče valila na cerkljansko stran. Dva minibusa sta nas zapeljala še malo višje, pod greben Cimprovke, kjer smo pričeli z vzponom. Ko smo prišli iz senčnega gozda, nam je sončna bleščava skoraj vzela sapo. Na vzhodu se je v soncu pod nami bleščalo megleno morje in zakrivalo bližnjo okolico, na zahodu pa nas je pod modrim nebom vabil Porezen. Po slemenu Cimprovke vodi dobro uhojena steza sprehajalno krožne poti na Kopo, ki jo je uredilo turistično društvo Novaki v želji, da bi obiskovalcem približali ta malo manj znani del Cerkljanskega. In nismo bili razočarani. Le Kope, skalnate vzpetine na pobočju Cimprovke, zaradi nevarnosti zdrsa na strmi stezi v travnatem pobočju nismo obiskali.

V sončnem vremenu smo nadaljevali pot navzdol in se na robu travnatih Vrš razgledali proti jugu in zahodu. Pod nami je v tesni kotlini ležalo Cerkno, na desno sta se razprostirali Šentviška in Šebreljska planota, Vojskarsko planoto pa so zakrivali oblaki. Ob robu gozda smo pomalicali in poželjivo gledali številne dežnikarice, ki so rasle po travnikih. »Jih bomo nabirali nazaj grede«, smo sklenili. Preko sedla Velbnik smo nadaljevali pot na Medrce, kjer pa nas je že pričakala megla, ki je skrila Porezen. Namesto za vzpon po vetrovnem in meglenem JV grebenu smo se odločili, da gremo na Porezen po nekdanji vojaški cesti.

Na grebenu se nam je odprl pogled na Baško grapo in deloma tudi na Spodnje Bohinjske gore, celo Triglav se je dalo slutiti. Veter je odnašal in prinašal meglo, pred zaprto kočo je bilo senčno in hladno, zato smo kmalu odšli na vrh. Ker razgleda ni bilo, smo po skupinskem slikanju začeli sestopati na zahod proti Prehodu v dveh skupinah. Ena se je spustila po zahodnem grebenu, druga pa se je vrnila h koči in šla po zložnejši poti po pobočju. Skupaj smo nadaljevali pot po nekdanji vojaški mulatjeri preko južnega pobočja Porezna nazaj na Medrce. Vračali smo se čez Velbnik, kjer se je še pasla živina, nato pa kar po cesti do Razpotja, kjer sta na nas čakala minibusa. Megleni pokrov se je še znižal, tako da je zakril celo Kopo, kjer smo zjutraj uživali v soncu.

Cilj je bil dosežen, vremena pa ne moremo izbirati. Mogoče se še kdaj odpravimo na Porezen, saj je drugih poti na najvišji vrh Cerkljanskega hribovja še dovolj.

 

Besedilo:     Sonja Zalar Bizjak

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak, Sonja Repnik, Danica Kos
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 448
Izšla: 24.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TIHA STRAST
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
ŽIVEL 1. MAJ V STAREM MALNU
07.05.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF 3D
07.05.2017 | Kino
Kino Vrhnika: NISEM TVOJ ZAMOREC
07.05.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VELIKANKA
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TIHA STRAST
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
ŽIVEL 1. MAJ V STAREM MALNU
02.05.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ZAJČJA ŠOLA: VARUHI ZLATEGA JAJCA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.