Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.02.2017

pretežno oblačno
Ponoči se bo v zahodni Sloveniji pooblačilo. Jugozahodnik nad nami se bo krepil. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju 8 stopinj C.
5°C | 14°C
sreda, 01.03.2017
3°C | 15°C
četrtek, 02.03.2017
0°C | 14°C
petek, 03.03.2017
2°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 18h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
5°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Nanosu


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
25.03.2016      17:51
A A

Sončki na NanosuPo kraškem pojavu - škavnici se imenuje zahodni vrh Nanosa - Škavnica 734 m (foto Sonja Repnik)
Po kraškem pojavu - škavnici se imenuje zahodni vrh Nanosa - Škavnica 734 m (foto Sonja Repnik)
Deli:

 V obvestilu za izlet je planinska vodnica napisala: "Pohod iz Vipave do Abrama na Nanosu," jaz pa sem med vožnjo proti Vipavi ugotovila, da na tem najbolj zahodnem predelu nanoške planote še nikoli nisem bila.

 

V Vipavi so nas  v parku sprejeli kamniti dečki "putti", mi pa smo se ob pogledih na Lanthierjev dvorec pripravili za pohod in strmeli v pogorje Nanosa ter steno z zelo zahtevno potjo Gradiške ture. Čez najstarejši most smo prečili reko Vipavo in se čudili lepoti njenega deltastega izvira. Voda je vrela iz dna pečin in se oblikovala v reko, ki je izginjala pod petindvajsetimi mostovi. Odpravili smo se v breg na kamnito pot med jesene, gabre... in rumene drenove grme ter kmalu pokukali na travnik, kjer so se na robu dvigale bršljanaste stene razvalin Starega gradu, v globini pod njimi pa je počivalo mesto z dvorcem Zemono v daljavi.

 

Sestopili smo v gozd in hodili po poti z obnovljenimi markacijami vse do križišča z oznako za Plaz. Nadaljevali smo naravnost in sem pa tja še opazili posamične obledele pasaste markacije, nato pa čez skalne balvane s fluorescenčnimi oznakami prišli do Teodozijevega bivaka in belih skal na prepadnem robu, se povzpeli še na skalni vrh Škavnica (734 m) in zavili med skalovje v borovih in jelovih gozdovih, se med potjo dotikali rujevih grmov, ki še niso pognali očesc in občasno zagledali tudi sonce. Na travnem predelu s pomladnim cvetjem smo spet opazili markacije ter tablo za Gradiško turo in se obrnili levo do križišča s hlodovino in svežimi goloseki, saj se  tudi ta planota zarašča. Na travnikih so cvetele nunke, po kotanjah pa se je svetlikal sneg. Objel nas je hlad planote, na kateri so nekoč delovali trije ledeniki, od koder so tovorili led v Trst. Pospešili smo korake mimo observatorija, premagali klanec ob kmetiji Majer in nad kmetijo Margon zavili na cesto ter kmalu ugledali planinsko zavetišče in kmetijo  Abram, kje sem medvedu v tesni ogradi z očmi preštela kremplje v šapi in se prepričala, da sem enake sledi res našla tudi v domačem hribovju.

 

Veter, ki je zapihal nad planoto, je prinesel dež, a smo se z avtobusom že spuščali proti dolini Bele. Med vožnjo v smeri Podkraja smo v gozdu nad cesto opazili divjo mačko, medtem pa nas je z Gore dohitela snežna ploha, ki je dan ozaljšala pravljično. Snežinke so poplesavale za okni in se mešale s spomini na raznolikost nanoškega pogorja v vseh letnih časih.

 

Besedilo:     Marija Dolinar

Fotografije: Sonja Repnik, Sonja Zalar Bizjak

 
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 446
Izšla: 27.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 27 28 1 2 3 4 5 6 7 8
27.02.201 | Tečaji in delavnice
ZDRAVE VREDNOTE VODIJO V ZDRAVJE
01.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
08.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ANINA PROVIZIJA
27.02.201 | Tečaji in delavnice
ZDRAVE VREDNOTE VODIJO V ZDRAVJE
01.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
02.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: SNEŽNA KRALJICA 3 : OGENJ IN LED
02.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TONI ERDMANN
03.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LEGO BATMAN FILM

Bodite prvi pri oddaji mnenja.