Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
10°C | 15°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 14°C
petek, 28.10.2016
3°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Gori Oljki


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
03.10.2015      16:26
A A

Sončki na Gori OljkiSončki pred cerkvijo sv. Križa na Gori Oljki (foto Tatjana Rodošek)
Sončki pred cerkvijo sv. Križa na Gori Oljki (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Kadarkoli sem se po avtocesti peljala proti Celju, sem občudovala temno goro v Savinjski dolini z zvonikoma,  ki sta na vrhu  štrlela v nebo.  Enkrat bom šla gor,  sem si vedno rekla,  a je prej prišel september in izlet  Sončkov na Goro Oljko.

S štajerske avtoceste smo na izvozu  za Šempeter krenili  proti  zgornji Savinjski dolini. V Parižljah smo zavili desno proti Polzeli. Malo pred železniško progo smo izstopili  in se zagledali v hrib Vimperk in  Goro Oljko za njim. Sledili smo smernim tablam in se pri zadnjih hišah zagrizli čez strm travnik do asfaltne poti na Vinskem vrhu.  Polzela je ostala globoko pod nami,  v daljavi pa  je iz meglic kukalo Posavsko hribovje.  Jutro je bilo nasičeno z vlago dežja, ki je padal ponoči, toda oblaki so se trgali in osvetljeni od jutranjega sonca risali na nebo nenavadne oblike. Za zaselkom se je pričela gozdna pot, ki je čez čas prešla na planinsko stezo ter nas pripeljala na Vimperk, od koder smo se mimo cerkve sv. Miklavža spet spustili v mešani gozd.  Poti so dobro markirane in uhojene.  Na  drevesih ob stezi so postaje križevega pota, ki so nas spremljale  vse do vrha gore.

Na  razpotju, kjer stoji kužno znamenje, smo krenili desno do zaselka Dobrič, kjer na robu vasi stoji stara Bolčinova hiša  s številnimi   majhnimi okni. Na njivi pod cesto  so ravno pobirali krompir. S travnatega grebena na koncu vasi smo za oblaki komaj opazili obrise Kamniško Savinjskih  Alp na eni in  Pohorje na drugi strani.  Za njo  je  travnik  prešel v gozd na strmem pobočju  Gore Oljke in čez dobre pol ure  smo zagledali pred seboj  vrh z romarsko cerkvijo sv. Križa z dvema zvonikoma. Ob cerkvi je  planinska  koča. Naredili smo postanek,  si ogledali notranjost cerkve z glavnim oltarjem, ki preseneča z nenavadno rezbarsko zasnovo zadnje večerje.  V tihoti smo si pogledali  tudi svetišče  pod cerkvijo,  božji grob.

Prečili smo vrh proti severu in se  spustili do razpotja pod Brezovcem,  kjer  nas je čakal avtobus. Po ozki cesti  ob strugi Hudega potoka smo se  zapeljali skozi Šmartno  ob Paki in Polzelo. Sonce je obsijalo gole hmeljarske nasade. Z neko nostalgijo sem opazovala te njive, s katerih so že spravili letošnji pridelek hmelja. Obrnila sem se nazaj in še enkrat pogledala področje Gore Oljke, kjer smo prehodili enajst kilometrov dolgo pot.

Ja, lepi so naši planinski pohodi,  prinašajo svežino juter in  potepanja po neokrnjeni naravi  na različnih predelih  Slovenije, sem še pomislila, nakar sem ob enakomerni avtocestni vožnji dremala do Trojan in vse do doma.

 

Besedilo:     Marija Dolinar

Fotografije: Tatjana Rodošek, Sonja Zalar Bizjak, Sonja Repnik

 

Povezave:Sončki
Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.