Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

oblačno
Danes bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, marsikje po nižinah se bo večji del dopoldneva zadrževala megla. Popoldne bo na severovzhodu pihal južni ali jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 16 stopinj C.
4°C | 10°C
ponedeljek, 24.10.2016
10°C | 15°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod Svizcev na Šentviško planoto


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
10.10.2016      17:28
A A

Pohod Svizcev na Šentviško planotoDeli:

Bil je lep sončen dan, ko smo obiskali Šentviško planoto. Pot nas je vodila po dolini Zale do Idrije in naprej ob reki Idrijci do vasi Slap ob Idrijci. Tu smo zavili desno na Šentviško planoto, ki se razprostira med dolinama Idrijce in Bače. Med vožnjo na planoto smo se peljali skozi vas Roče, kjer je pokopan pisatelj  Ciril Kosmač, rojak iz vasi Slap ob Idrijci.

Po ovinkasti cesti smo prispeli do vasi Šentviška gora, ki je bila nekdaj središče Šentviške planote in sodi med tri najstarejše fare na Tolminskem, saj se cerkev sv. Vida omenja že leta 1192. Iz avtobusa smo izstopili pred najstarejšo hišo v vasi, ki ima na pročelju sončno  uro s tremi freskami. Odpravili smo se na pohod in prav kmalu prispeli do hiše, kjer nas je domačinka Darinka, poznavalka Planote, presenetila z ocvirkovko.

Zadovoljni smo nadaljevali pot, ki se je počasi dvigala skozi gozd. Nedaleč od tod je stala domačija Mirka Bičiča, učitelja likovnega pouka, katerega zadnje službeno mesto je bilo na  Vrhniki. V mislih nanj smo prišli do prve razgledne točke Podkremenk, od koder smo imeli lep razgled na vasi Šebrelje in Dolenje Ravne nad Cerknem ter  na pobočje z jamo Divje babe pod Šebreljsko planoto.

Navdušeni nad pokrajino smo se počasi dvignili na rob Šentviške planote. Presenetile so nas Kojca z edinstveno obliko in Spodnje Bohinjske gore s Črno prstjo. Tukajšnji  prebivalci  pravijo tem  goram kar Peči. Tu smo pomalicali in uživali lepote gora. Zakojce, rojstnega kraja Franceta Bevka  nismo videli, pač pa Bukovo na južni strani Kojce, kamor je Bevk hodil v šolo.

Na poti proti končnemu cilju smo se ustavili še pred poslopjem bivše šole v Bukovskem vrhu, ki jo je že načel zob časa. Pot smo nadaljevali na Črvov vrh, ki je s 974 metri najvišja točka Šentviške planote. Tu smo uživali še en prekrasen pogled na Bohinjske gore in na Baško grapo z vasema Grahovo in Koritnica.

Tik pod Črvovim vrhom je stala nekoč mogočna kmetija pri Črvu. Tu sta se rodila dva pomembna moža, oba duhovnika.  Prvi, ki je bil rojen leta 1809,  je  bil aktiven na izobraževalnem in narodnobuditeljskem področju. Služboval je na Vrsnem in je nagovoril starše Simona Gregorčiča za nadaljnje sinovo šolanje. Drugi, rojen leta 1851, pa je bil izredno  nadarjen, duhovit in zelo cenjen pridigar. Zadnji član družine je zapustil  domačijo  pri Črvu leta 1956. Od takrat je v šestdesetih letih zidovje preraslo  grmovje.

Polni spoznanj in hvaležnosti do narave smo se vrnili domov.

                                                                                                                       

Zapisali: Marica in Franci Zorc ter Mari Levstik.

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 441
Izšla: 26.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: ŠTORKLJE 3D
23.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: JACK REACHER: NIKOLI SE NE VRNI
24.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
26.09.2016 | Tečaji in delavnice
Pridi na Začetni tečaj Joge Obraza na Vrhniko

Bodite prvi pri oddaji mnenja.