Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

pretežno jasno
Danes bo precej jasno, le v osrednji in južni Sloveniji bo zjutraj in deloma dopoldne še nekaj predvsem nizke oblačnosti. Čez dan bo nastajala plitva kopasta oblačnost. Na Primorskem bo pihala večinoma zmerna burja, ki bo popoldne slabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 10, na Primorskem do 13 stopinj C.
2°C | 11°C
nedelja, 26.02.2017
-3°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-2°C | 13°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
4°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 25.2.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
11°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod po vzpetinah v okolici Stične


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
10.01.2015      17:55
A A

Pohod po vzpetinah v okolici StičneKdo pravi, da nismo bilio na vrhu Pristave?
Kdo pravi, da nismo bilio na vrhu Pristave?
Deli:

V torek zjutraj smo se Zimzeleni odpeljali z avtobusom na pohod v neznano. Vremenska napoved ni bila ravno prijetna. Napovedovali so oblačno, vetrovno in naj bi bile tudi možne rahle padavine. K sreči se napoved ni uresničila. Kmalu se je prikazalo sonce. Imeli smo čudovit zimski dan.

 

Avtobus smo zapustili v Stični. Tukaj stoji  cistercijanski samostan, ki je najstarejši  v  Sloveniji. Samostan je ustanovil oglejski patriarh Peregrin leta 1136. Prvi menihi so verjetno prišli iz Francije. Po legendi jih je med tem, ko so iskali primeren kraj za samostan, stalno spremljal ptič , ki je  neprestano prepeval «Sit hic«  (lat. Tu naj bo). Na označenem kraju so ga postavili. Ptič pa je ovekovečen v  stiškem grbu. Samostan so večkrat napadli Turki. Razpustili so ga 1784. Rokopise, ki so jih prepisovali menihi,  pa shranili v Narodni in univerzitetni  knjižnici v Ljubljani  in Dunajski dvorni  knjižnici. Zelo znan je t. i.  Stiški  rokopis v slovenskem  jeziku iz prve polovice 15. stoletja.

 

Menihi so se  vrnili okoli leta 1898. Začeli so tudi z izobraževanjem prebivalstva. Tu sta  gimnazijo obiskovala  tudi A. Tomaž Linhart in Jakob  G. Petelin.

 

Zdaj se  menihi  ukvarjajo predvsem z gospodarsko dejavnostjo. Sadijo in gojijo  zdravilne rastline za raznovrstno uporabo. Zelo znan je bil  pater Simon Ašič. Izdal  je več knjižnih pripomočkov o nabiranju, predelavi in uporabi zdravilnih rastlin. Z navodili je želel pomagati ljudem, ki zaupajo v zdravilno moč rastlin za lajšanje njihovih  telesnih bolečin in duševnih stisk.

 

Iz Stične smo krenil na pohod po planotah v njeni okolici. Po lepi gozdni poti smo skozi vas Mekinje prišli na vzpetino  Gradišče. Tu stoji lepo urejena Lavričeva koča. Za njeno obnovo so uporabili samo naravne materiale (les, kamen). V kleti imajo v skalo izdolbene predale za  shranjevanje  ustekleničenega vina.

 

V šotoru za kočo so razstavljeni  kipi iz lesa,  ki so jih naredili domačini, na šotorskem krilu pa tudi njihove risbe. Po okrepčilu in kavici nam je prijazen domačin odklenil cerkev,  ki  stoji  v bližini doma. Cerkev je posvečena sv. Nikolaju. Prvotno je tu stala kapela, zgrajena okoli leta 1250.

 

Z Gradišča je lep razgled na Ivančno Gorico, Muljavo, Goteniški Snežnik,  Kočevski Rog, dolenjsko gričevje in hribovje v Suhi  krajini.

 

Pot smo nadaljevali proti Pristavi. To je manjši zaselek na prevalu. Ko smo se približevali  tej lepi vasici,  smo upočasnili korak zaradi zanimivega pogleda na to kmečko turistično vas. Pozdravila nas je  lepo urejena okolica hiš, bele s peskom posute poti in pokošene trate. Prijazne lesene hiške, obnovljeni kozolci, čebelnjaki  ter  nova otroška igrišča. Na igrišču so igrala, vsa narejena iz lesa. Vsako igralo ima tudi izdolbeno podobo neke živalce. Na severni strani vasi je  zgrajeno parkirišče za avtodome s sanitarijami, tudi v lesu. Človek je vesel in navdušen nad vaščani, ko vidi, kaj se da narediti, če so ljudje  složni in pripravljeni sodelovati.

 

Nad vasjo stoji spomenik (betonski kvader) prvim  ustanoviteljem  manevrske strukture Narodne zaščite (7. 9. 1990).

 

Na  sosednjem griču stoji cerkev sv. Lampreta. Postavljena je na mestu nekdanjega gradu. V njem je prebivala vojvodinja Virida, ki je bila žena habsburškega vojvoda Leopolda tretjega. Virida je bila po ljudskem izročilu dobra z reveži, milostna s tlačani in darežljiva do menihov v cistercijanskem samostanu, kej je tudi pokopana. Ob stiški cerkvi se še danes vidi nagrobna  plošča Viridinega nagrobnika. Na njem je grb plemiške družine Visconti iz Milana, katerega članica je bila tudi Virida.

 

Pot smo nadaljevali do vasi Metnaj. Na robu vasi stoji cerkvica sv. Magdalene. Na zunanji steni je še vidna sled  freske sv. Krištofa, delo Janeza Ljubljanskega. V vasi smo se ustavili na kmečkem turizmu Miglič. Lakoto smo potešili z obaro in domačim kruhom. Po okrepčilu smo pešačili po lepi, ampak za noge ne preveč prijazni asfaltni poti do Stične. Tam nas je čakal avtobus. Utrujeni,  vendar zadovoljni, smo se odpeljali na Vrhniko, prečuden kraj.

 

Besedilo: Marta Popit

SlikeMilan Jerman
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 445
Izšla: 30.01.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
25.02.2017 | Družabni dogodki
Veseli pust v Starem malnu
25.02.2017 | Tečaji in delavnice
ŽENSKO DRUŽENJE PRVINSKOSTI - TO SOBOTO NA VRHNIKI
25.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: SNEŽNA KRALJICA 3 : OGENJ IN LED
25.02.2017 | Družabni dogodki
Pustno rajanje
25.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DEŽELA LA LA
26.02.2017 | Družabni dogodki
Veseli pust v Starem malnu
26.02.2017 | Družabni dogodki
Veseli pust v Starem malnu
26.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: SNEŽNA KRALJICA 3 : OGENJ IN LED
26.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: JAZ, DANIEL BLAKE
27.02.201 | Tečaji in delavnice
ZDRAVE VREDNOTE VODIJO V ZDRAVJE
01.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
25.02.2017 | Družabni dogodki
Veseli pust v Starem malnu
25.02.2017 | Tečaji in delavnice
ŽENSKO DRUŽENJE PRVINSKOSTI - TO SOBOTO NA VRHNIKI
25.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: SNEŽNA KRALJICA 3 : OGENJ IN LED
25.02.2017 | Družabni dogodki
Pustno rajanje
25.02.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DEŽELA LA LA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.