Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-8°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 1°C
ponedeljek, 23.01.2017
-6°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
-2°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Karnijske Alpe - Ojstrnik


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
17.10.2014      22:27
A A

Karnijske Alpe - OjstrnikZa nami se je v megli skrival vrh
Za nami se je v megli skrival vrh
Deli:

Danes nas je Jože peljal na Ojstrnik v Karnijskih Alpah. Karnijske Alpe, imenovane po nekdanji rimski provinci Karniji, se od vzhoda do zahoda razprostirajo v dolžini okoli 100 km in tvorijo naravno mejo med Avstrijo in Italijo. Ojstrnik je prvi dvatisočak v vzhodnem grebenu.

Pred Mantovo se nas je zbralo 7 pohodnikov, z osebnima avtomobiloma smo se odpeljali po gorenjski avtocesti do izvoza Jesenice in preko bivšega mejnega prehoda Rateče skozi Kanalsko dolino do vasi Ugovizza (Ukve), kjer smo krenili desno in se ob Ukevskem potoku zapeljali na izhodišče pri stari koči Nordio, nova koča je približno 20 minut hoje višje.

Vremenska napoved ni bila obetavna, od Jesenic pa do Rateč je celo malo rosilo, na izhodišču pa je bilo proti Italiji oblačno, proti Avstriji pa delno jasno. Ko smo se pripravljali za pohod, je tudi tukaj malo porosilo, vendar je kmalu prenehalo.

 Mimo nove koče Nordio smo se povzpeli na sedlo Lom, od tam pa  v desno prečili gozdnato južno pobočje Ojstrnika do planine Bistrica. Na planem pred planino Bistrica nas  je "ulovil" jugozahodnik, ki je pihal ves dan do 30 km/h. Jože nas je hitro popeljal naravnost na vzhodni greben Ojstrnika, kjer jugozahodnika skoraj ni bilo čutiti. V zavetju ruševja smo malo pod vrhom malicali, saj na vrhu zaradi vetra verjetno ne bi bilo mogoče. Tukaj se je odprl pogled na Ziljsko dolino, Dobrač v oblaku  in Avstrijske Alpe na severu. Na vzhodu smo odkrili Kepo.

Po malici smo se povzpeli najprej do križa na predvrhu Ojstrnika in nazadnje še na vrh. Jugozahodnik je tukaj gospodaril. Odkrival in zakrival nam je bližnje in daljne vrhove. Razen Svetih Višarij, Kamnitega lovca in nekaj vrhov okoli Montaža, drugih vrhov nismo videli. Vrh Dobrača se je še vedno sramežljivo skrival v oblaku.

Hitro smo se spustili po neporaslem južnem pobočju Ojstrnika do planine Bistrica in se v tamkajšnji koči malo okrepčali. Potem smo se mimo kapelice Marije Snežne spustili na sedlo Pleče in po zložni gozdni poti do izhodišča. Pogled nazaj nam sicer ni omogočal pogleda na prehojeno pot, v spominu pa nam je ostal, kljub "rahlo" vetrovnemu vremenu, čudovit izlet.

Na povratku domov smo se ustavili še pri Aljažu na kavici in ugotovili, da smo preživeli lep dan.

Zapisal: Viktor Repnik

Fotografije: Sonja Repnik in Jože Školc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČREDA
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
27.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Dežela La La

Bodite prvi pri oddaji mnenja.