Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

jasno
Zvečer bodo krajevne plohe povsod ponehale. Noč bo večinoma oblačna, le na Primorskem bo deloma jasno. Burja se bo nekoliko okrepila.
5°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
3°C | 14°C
nedelja, 30.10.2016
4°C | 14°C
ponedeljek, 31.10.2016
6°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 26.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Karnijske Alpe - Ojstrnik


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
17.10.2014      22:27
A A

Karnijske Alpe - OjstrnikZa nami se je v megli skrival vrh
Za nami se je v megli skrival vrh
Deli:

Danes nas je Jože peljal na Ojstrnik v Karnijskih Alpah. Karnijske Alpe, imenovane po nekdanji rimski provinci Karniji, se od vzhoda do zahoda razprostirajo v dolžini okoli 100 km in tvorijo naravno mejo med Avstrijo in Italijo. Ojstrnik je prvi dvatisočak v vzhodnem grebenu.

Pred Mantovo se nas je zbralo 7 pohodnikov, z osebnima avtomobiloma smo se odpeljali po gorenjski avtocesti do izvoza Jesenice in preko bivšega mejnega prehoda Rateče skozi Kanalsko dolino do vasi Ugovizza (Ukve), kjer smo krenili desno in se ob Ukevskem potoku zapeljali na izhodišče pri stari koči Nordio, nova koča je približno 20 minut hoje višje.

Vremenska napoved ni bila obetavna, od Jesenic pa do Rateč je celo malo rosilo, na izhodišču pa je bilo proti Italiji oblačno, proti Avstriji pa delno jasno. Ko smo se pripravljali za pohod, je tudi tukaj malo porosilo, vendar je kmalu prenehalo.

 Mimo nove koče Nordio smo se povzpeli na sedlo Lom, od tam pa  v desno prečili gozdnato južno pobočje Ojstrnika do planine Bistrica. Na planem pred planino Bistrica nas  je "ulovil" jugozahodnik, ki je pihal ves dan do 30 km/h. Jože nas je hitro popeljal naravnost na vzhodni greben Ojstrnika, kjer jugozahodnika skoraj ni bilo čutiti. V zavetju ruševja smo malo pod vrhom malicali, saj na vrhu zaradi vetra verjetno ne bi bilo mogoče. Tukaj se je odprl pogled na Ziljsko dolino, Dobrač v oblaku  in Avstrijske Alpe na severu. Na vzhodu smo odkrili Kepo.

Po malici smo se povzpeli najprej do križa na predvrhu Ojstrnika in nazadnje še na vrh. Jugozahodnik je tukaj gospodaril. Odkrival in zakrival nam je bližnje in daljne vrhove. Razen Svetih Višarij, Kamnitega lovca in nekaj vrhov okoli Montaža, drugih vrhov nismo videli. Vrh Dobrača se je še vedno sramežljivo skrival v oblaku.

Hitro smo se spustili po neporaslem južnem pobočju Ojstrnika do planine Bistrica in se v tamkajšnji koči malo okrepčali. Potem smo se mimo kapelice Marije Snežne spustili na sedlo Pleče in po zložni gozdni poti do izhodišča. Pogled nazaj nam sicer ni omogočal pogleda na prehojeno pot, v spominu pa nam je ostal, kljub "rahlo" vetrovnemu vremenu, čudovit izlet.

Na povratku domov smo se ustavili še pri Aljažu na kavici in ugotovili, da smo preživeli lep dan.

Zapisal: Viktor Repnik

Fotografije: Sonja Repnik in Jože Školc

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
29.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: A JE TO: PAT IN MAT
29.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
30.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: A JE TO: PAT IN MAT

Bodite prvi pri oddaji mnenja.