Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 30.03.2017

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Na Primorskem bo prehodno zapihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 25 stopinj C.
6°C | 22°C
petek, 31.03.2017
6°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
5°C | 22°C
nedelja, 02.04.2017
5°C | 22°C
Opozorila
Sreda, 29.3.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Otroci za mir


SOSED SOSEDU

| |
04.10.2016      9:55
A A

Otroci za mir


Vrhnika, 3. oktober – Iniciativo po svetovnem miru so tokrat prevzeli otroci iz sedmih evropskih držav, ki želijo z likovnimi ali drugimi ustvarjalnimi pristopi spodbuditi vse nas – pa tudi svetovne voditelje – k medsebojnemu razumevanju, strpnosti in dialogu. Dela so razstavili v avli Cankarjevega doma, med njimi tudi delo Vrhničanke Hane Mrak.


Deli:

Letos februarja, ko je bila begunska kriza na vrhuncu, so ISA inštitut, Društvo Ključ, Step Institute, socialno podjetje Iz principa, SAZU ter osnovni šoli Koper in Majde Vrhovnik s pomočjo pristojnega ministrstva pozvali šole, naj učenci s kreativnimi tehnikami nagovorijo odrasle k miru. Projektu imenovanemu »My piece for peace« ali »Moj košček za mir« je dal uvodno iniciativo Maks Lenart Černelč petošolec iz Ljubljane, ki so ga lahko Vrhničani že spoznali na kateri od njegovih razstav v Cankarjevem mestu. Pozivu se je odzvalo 44 šol iz sedmih držav (Slovenije, Hrvaške, Srbije, Turčije, Romunije, Makedonije in Češke), ki so prispevala devetdeset del. Izmed njih sta jih Milena Oblak Erznožnik in Tatjana Oblak izbrali trideset najboljših, ki so jih razstavili v Kopru, ljubljanskem Cankarjevem domu, v atriju SAZU, tokrat pa je razstava do 6. novembra na ogled tudi v avli osrednjega vrhniškega hrama kulture. Pobudniki akcije so v dogovarjanju z ministrstvom za zunanje zadeve, da bi razstava obiskala tudi države, od koder so prispela ostala likovna dela. Obenem so iz razstavljenih del oblikovali še razglednice, ki jih skupaj z mirovnimi sporočili otrok, nameravajo poslati svetovnim voditeljem.

Program odprtja razstave na Vrhniki (poleg omenjenih pobudnikov akcije so pri razstavi sodelovali še OŠ Ivana Cankarja, Cankarjeva knjižnica Vrhnika in Zavod Ivana Cankarja Vrhnika) so oblikovali osnovnošolci Cankarjeve šole, ki so nagovarjali zbrane s petjem in plesom. Svoje delo je predstavila tudi edina Vrhničanka, katere risba je del razstave, Hana Mrak. Kot je dejala, risba prikazuje realni in želeni pogled na svet skozi očala – lennonke, saj je delo nastalo, tako Hana, ravno ob glasbeni spremljavi preminulega glasbenika in mirovnega aktivista. Zbrane je nagovoril tudi vidno ganjen župan Stojan Jakin, ki je dejal, da svet brzi v nevarno smer in da starejši vse prevečkrat z vojnami kratijo otrokom srečno otroštvo. »Na srečo,« je dejal župan, »otroci še niso cepljeni z virusom sovraštva in še vedno obstaja upanje na boljše jutro.«

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.03.2017
Danes ni dogodkov.
30.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: POVEDKA O JEZERU
01.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MESEČINA
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.