Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.10.2016

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji in v višjih legah pretežno jasno. Delno se bo zjasnilo tudi drugod po državi. Temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
4°C | 15°C
nedelja, 30.10.2016
6°C | 13°C
ponedeljek, 31.10.2016
8°C | 12°C
torek, 01.11.2016
4°C | 11°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
15°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Minister Virant na Vrhniki


SOSED SOSEDU

| |
09.04.2014      10:03
A A

Minister Virant na Vrhniki


Vrhnika, 8. april - Minister za notranje zadeve dr. Gregor Virant je v prostorih Upravne enote Vrhnika predstavil vsebinske novosti spremenjenega Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP), ki danes pričnejo veljati ter te spremembe prikazal tudi v vlogi stranke.


Deli:

Kot je dejal minister, se z dopolnitvijo ZUP vzpostavlja nova procesna pravica stranke oziroma obveznost organa, da vloži oziroma sprejme ustno vlogo tako, da organ izpolni obrazec vloge. Stranka bo lahko vlogo vložila tako, da bo uradni osebi ustno naznanila svojo namero oziroma zahtevo, ta pa bo namesto zapisnika, s pomočjo stranke, ki bo navedla relavatne podatke, izpolnila obrazec vloge in ga stranki ponudila v podpis. Takšno postopanje, ki od stranke ne zahteva drugega kot jasno navedbo zahteve, sodelovanje z uradno osebo in podpis, je že uveljavljeno pri pridobivanju dokumentov (npr. osebnih izkaznic, potnih listov), zato je po besedah ministra Viranta pozitivne izkušnje treba razširiti še na druga področja, kjer vzpostavljanje formalnega razmerja med organom in stranko terja izpolnitev obrazca. S tem bo olajšano postopanje stranki in uradni osebi organa, uradna oseba od prve ne bo upravičena zahtevati izpolnitev obrazcev, prav tako o tem ne bo treba pisati zapisnika, ki je podvržen zahtevnejšim formalnih zahtevam.

Obenem bo zakonska sprememba pripomogla k formalni ustreznosti vlog. Pogosto nejasni in nerazumljivi predpisi, ki določajo obseg podatkov, ki jih je treba pred začetkov postopka sporočiti organu, ali prav takšni obrazci vlog pogosto povzročijo, da stranke ne sporočijo potrebnih podatkov. To terja dodatno pozivanje, da stranke odpravijo pomanjkljivosti, zaradi česar je postopek daljši in stranka kasneje pridobi pravico ali pravno korist, ki jo uveljavlja. Takšno postopanje pa je tako v korist stranke in organa, saj se ni treba ukvarjati s formalnimi pomanjkljivostmi, ki jim bo zadoščeno že ob vložitvi vloge.

Kot je dejal minister, lahko pričakujemo, da se bo z vzpostavitvijo obveznosti organov pričakovano zmanjšala tudi zapletenost samih obrazcev, saj bodo uradniki zelo verjetno obrazce poenostavili, ko bo ugotovljeno, da določenih podatkov ne potrebujejo za začetek postopka, ali da jih lahko sami pridobijo iz uradnih evidenc.

Obveznost spremenjenega ZUP bo poleg upravnih enot, kjer se izpolnjevanje obrazcev s strani uradne osebe večinoma že izvaja, zajela vse upravne organe, kjer se izvajajo upravni postopki po ZUP, medtem ko bo na Centrih za socialno delo začela sprememba veljati s 1.1.2015. Omenjeno spremembo pa ne gre razumeti le v luči izpolnjevanja obrazcev, temveč gre za korak naprej v standardu poslovanja s strankami in korak do prijazne javne uprave, je še poudaril minister.

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.