Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

pretežno oblačno
Popoldne bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo večinoma oblačno in ponekod megleno, predvsem v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rosilo ali rahlo deževalo. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, v vzhodnih krajih do okoli 22 stopinj C.
13°C | 17°C
četrtek, 27.10.2016
10°C | 15°C
petek, 28.10.2016
4°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Siliko že v novih prostorih


POSLOVNE

| |
29.06.2013      12:09
A A

Siliko že v novih prostorih


Vrhnika, 28. junij – Firma Siliko je danes na Vrhniki tudi "uradno" predala svojemu namenu novozgrajene prostore. Odprtja se je udeležil med drugim tudi gospodarski minister Stanko Stepišnik, ki je poudaril, da gre za veliko pridobitev tudi za državo, saj je pretežni del Silikove investicije usmerjene v razvojni center, ki bo omogočal dodano vrednost izdelkom in s tem konkuriranje tujim trgom.


Deli:

Družba gumi-tehničnih izdelkov Siliko iz Brezij pri Dobrovi je od maja letos v novih prostorih, ki jih je zgradila na mestu nekdanje IUV. Iz stare lokacijo so na novo preselili razvojni center, orodjarno in del proizvodnje. Nova objekt je nedvomno tako arhitekturno kot tudi dejavnostno popestril ta konec Vrhnike, ki je s stečajem usnjarne začel propadati. 

Kot pravi direktor družbe Janez Koprivec, so se preselili 6. maja. »Zemljišče s starim objektom smo kupili lani februarja, nakar so spomladi stekla rušilna dela, kasneje pa gradnja novega objekta. V Brezjah je bilo namreč že kar tesno in se nismo mogli razvijati, kot smo želeli, pa tudi sam objekt ni bil najbolj reprezentativen, zato smo iskali nove lokacije. Vrhnika je s prodajo IUV-ja čisto slučajno padla na naš seznam možnih lokacij in danes smo tu.« Stare rjave zidove usnjarne je zamenjala nova »steklena palača«, kjer so prostori uprave in razvoja,ter nova hala orodjarne v obstoječi hali, ki so jo prenovili in posodobili, pa postavili  del proizvodnje. »Obrat v Sevnici ostaja še naprej,« pravi Koprivec in zanika, da bi ga zaprl, kot so se pojavili nekateri namigi v medijih. Investicija na Vrhniki še ni zaključena, vključno z nakupom jo ocenjuje na od 13 do 14 milijonov. Gre za velik finančni zalogaj, pravi, za katerega vse banke nimajo posluha. Zdi se, da še najmanj na »nacionalni« banki – NLB, kjer je komitent že od 84. leta, pa za to investicijo, kot pravi, ni dobil niti evra kredita, zato je moral poiskati financiranje pri drugih bankah. »Uspelo pa nam je na razpisu ministrstva za gospodarstvo pridobiti 1,4 milijona razvojnih sredstev.«

Firma, ki se ukvarja z izdelavo gumi-tehničnih izdelkov, ima z obratom v Sevnici redno zaposlenih čez 230 ljudi, od tega jih je na Vrhniki 84. Tako veliko podjetje si Koprivec verjetno tudi v sanjah ni predstavljal, kajti še leta 1998 je imel zaposlenih samo devet ljudi. »Nikoli ni bil moj cilj tako velika firma. Rasla je vzporedno z željami kupcev, katerim smo želeli ustreči, poleg tega pa smo ves dobiček vlagali nazaj v razvoj firme.« Razvoj je nasploh izredno pomembna dejavnost firme, kajti tujim trgom je mogoče konkurirati le z dovršenimi razvojnimi idejami in zanesljivo proizvodnjo. »Izvažamo praktično na vse konce sveta, na primer tudi v Mehiko in na Kitajsko, a primarni trg ostaja evropski. Delamo predvsem za nemško avtomobilsko industrijo, lahko bi rekel, da je temu namenjenih skoraj 60% našega programa.« Znano je, da so zahodni trgi izredno zahtevni, zato mora biti izdelek, ki zapusti tovarno, brezhiben. »Napak si ne moremo privoščiti. Ne samo da nas lahko denarno stanejo, marveč lahko zapravimo tudi zaupanje zunanjega partnerja.« Iskanje novih partnerjev v zahodni Evropi pa je v teh časih zelo težko. »Ker našo državo vedno pogosteje omenjajo kot eno tistih, ki ji grozi gospodarski zlom, so vsi novi partnerji zelo previdni in  se kljub našim dobrim referencam težje odločajo za pričetek poslovanja s podjetjem, ki prihaja iz države, ki ni stabilna in lahko zaradi tega pričakuje težave pri poslovanju v prihodnosti.

Siliko je z nakupom zemljišča kupil tudi nekdanjo čistilno napravo z močjo kar 83 tisoč populacijskih enot. Odkar so pridobili okoljevarstveno dovoljenje za čiščenje industrijskih odpadnih voda, te usluge že ponujajo na trgu. »Toda ne se bati, to ni naša primarna dejavnost. Ne bomo šli v enormne količine, ker to ni naš namen. Škoda je le, to je pač moje osebno razmišljanje, da to čistilno napravo ni pred leti od IUV-ja kupila Vrhnika, ker bi lahko na ta način prišla z nižjo investicijo  do čistilne kot bo verjetno sedaj.«
Da gre za pomembno firmo, dokazuje tudi obisk gospodarskega ministra, ki se je pridružil svečanemu odprtju 28. junija, o čemer pa bomo več pisali v naslednji številki Našega časopisa. Za občane pa so 1. julija pripravili še dan odprtih vrat.

 

Gašper Tominc, foto: GT

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA
25.10.2016 | Umetnost
Ruben Muha: SEKVENCA B 6
26.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: USTAVA REPUBLIKE HRVAŠKE
27.10.2016 | Tečaji in delavnice
PRVINSKA ŽENSKA
28.09.2016 | Šole in vrtci
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - HIP HOP na OŠ Ivana Cankarja
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR

Bodite prvi pri oddaji mnenja.