Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 31.03.2017

jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju okoli 9 stopinj C.
6°C | 24°C
sobota, 01.04.2017
5°C | 23°C
nedelja, 02.04.2017
6°C | 22°C
ponedeljek, 03.04.2017
6°C | 23°C
torek, 04.04.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 30.3.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
24°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Slovenija ponovno na prelomnici


OBČINSKE

| |
07.05.2013      9:46
A A

Slovenija ponovno na prelomnici


Vrhnika, 6. maj – Tokratno proslavo ob obletnici osvoboditve Cankarjevega mesta izpod nacističnega okupatorja je zaznamoval visok obisk, kajti slovesnosti se je udeležil predsednik RS Borut Pahor. Opozoril je, da mora slovenska politika zaradi nastale krize znova strniti vrste ter pozabiti na prerekanja in obtoževanja.


Deli:

Predsednik Pahor je v svojem govoru najprej spomnil, da zmaga nad okupatorjem ni prišla sama od sebe, marveč smo Slovenci morali plačati visok krvni in materialni davek. Uradna politika je bila po njegovem od začetka do konca vojne razdeljena, kar je pustilo velike rane še desetletja po vojni oziroma so se deloma začele celiti šele po letu 1991. V luči te narodne razklanosti je Pahor izrazil zaskrbljenost nad aktualnimi dogodki v naši državi, ko se stranke iščoč rešitve na veliko gospodarsko krizo ne morejo ali ne znajo poenotiti. Po njegovem si ne moremo več privoščiti prerekanj in obtoževanj, sprejemanje kompromisov pa ne kaže na šibkost, marveč na politično zrelost. Kot je še dejal, bodo v nasprotnem primeru drugi narodi odločali o naši usodi. »Moja ocena je, da se iz krize še vedno lahko rešimo,« je še dejal, a časa je samo še nekaj mesecev.
Zbrane sta nagovorila tudi Janez Kikelj, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Vrhnika, ki je poskrbelo za organizacijo prireditve, in župan Stojan Jakin. Slednji je dejal, da sicer ne gre zanemariti osamosvojitvene vojne leta 1991, a da je bil predpogoj za osamosvojitev narodnoosvobodilni boj. Zato mu je, kot se je izrazil, tuje, da nekateri želijo najsvetlejše zvezde NOB izbrisati, ter spomnil na dogodke okoli preimenovanja vojašnice komandanta Franca Rozmana Staneta v Mostah. Podobno je menil tudi Kikelj, ki je dejal, da je negovanje spomina na narodnoosvobodilni boj naloga vseh. Spomnil je na vlogo vrhniškega konca v teh bojih, predvsem na pogosto miniranje železniške proge, zaradi katerega so italijanske in kasneje nemške sile večkrat ostale brez zalog, pa tudi na številne kurirske poti, na katere še danes spominja kurirska postaja TV 17.
Letos je za pevsko kuliso prireditve poskrbel Partizanski pevski zbor iz Ljubljane, ki je z izborom pesmi stopnjeval vzdušje v dvorani do zaključka prireditve, dokler ni publika stala in skandirajoče ploskala ob melodijah pesmi. Prireditev sta povezovala Mirjam Suhadolnik in Miha Schaffer, po koncu pa je ob izbrani kapljici sledilo še tovariško druženje. In tudi tu se je slišala partizanska pesem…

 

Gašper Tominc, foto: GT 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9
31.03.2017
Danes ni dogodkov.
01.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MESEČINA
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.