Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-8°C | -1°C
sobota, 19.01.2017
-4°C | 1°C
nedelja, 21.01.2017
-9°C | -1°C
ponedeljek, 22.01.2017
-9°C | 0°C
torek, 23.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
-1°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Polnoletni pri ločevanju odpadkov


OBČINSKE

| |
09.05.2013      12:32
A A

Polnoletni pri ločevanju odpadkov


Vrhnika, 8. maj – Še preden je vrhniška komunala prestopila prag polnoletnost, se je že zapisala v zgodovino kot ena najuspešnejša na področju ločevanja odpadkov – to dokazujejo statistke in priznanja. Čas je pokazal, da je bila njihova poteza pred 18 leti zelo premišljena, čeprav za mnoge tedaj nerazumljiva, saj si danes zbiranja odpadkov brez ločevanja sploh ne moremo več predstavljati. Letos je na dvorišču vrhniške komunale zaživel še zbirni center (pred tem je bil na sosednjem dvorišču CRO Saubermacher Vrhnika), na katerem zbirajo in ločijo skoraj dvajset različnih frakcij. Ob polnoletnem jubileju te dejavnosti se je komunala odločila, da na stežaj odpre vrata vsem obiskovalcem: dopoldne mladini, sredi dneva vabljenim gostom, popoldne pa še vsem ostalim občanom občin Vrhnika, Borovnica in Log – Dragomer.


Dopoldne so prireditev obiskali Vrhniški osnovnošolci
Dopoldne so prireditev obiskali Vrhniški osnovnošolci
Deli:

Javno podjetje Komunalno podjetje Vrhnika d. o. o. skrbi za zbiranje in odvoz odpadkov pri skoraj 23 400 prebivalcih v omenjenih treh občinah, v katerih je postavljenih 195 ekoloških otokov. »V letu 2012 nam je uspelo skupaj z občani vseh treh občin izločiti 72,46 % koristnih odpadkov,« je na dnevu odprtih vrat povedala direktorica komunale Brigita Šen Kreže. To pomeni, da je v črnih zabojnikih za mešane komunalne odpadke končalo le še 27,54% odpadkov, kar predstavlja 94,39 kg na občana v letu, to pa uvršča vse tri občine v sam vrh ločenega zbiranja v Sloveniji.
Kot rečeno, se je zgodba o ločevanju začela pred 18. leti, ko je vajeti komunale držal v rokah aktualni župan Občine Vrhnika Stojan Jakin. Pojasnil je, da sta bila dva vzgiba, ki sta pripomogla k začetku ločevanja. Prvega je pomenilo pomanjkanje prostora za odlaganje odpadkov na deponiji, drugega pa gora odpadkov iz umetnih mas »nekega občana«, ki jih je pustil na območju, kjer je danes Kemis. »Polni optimizma smo se zagrizli v ta izziv in z vztrajnostjo smo prišli med najboljše v ločevanju odpadkov Sloveniji.«
Ločevanje je sprva potekalo v okviru Centra za ravnanje z odpadki Vrhnika, ki je bilo do pred leti hčerinsko podjetje komunale, dokler ga ni kupil avstrijski Saubermacher. Pogodba je predvidevala zbiranje odpadkov na njegovem dvorišču do konca lanskega leta, ko je komunala postavila zbirni center na svojem dvorišču. A tudi ta lokacija še ni dokončna, kajti v načrtu je gradnja centra v neposredni bližini (nasproti Prigota). Biološke odpadke še vedno (izbran na zadnjem razpisu) sprejema in obdeluje Saubermacherjev Center za ravnanje z odpadki Vrhnika.
Zgodba ne bi nikoli dosegla takega uspeha, če ne bi vseh osemnajst let intenzivno ozaveščali prebivalstvo vseh starostnih skupin o nujnosti in o pomenu ločevanja. Zato se številnim občanom zdi danes ločevanje odpadkov povsem samoumevno, še vedno pa so taki, ki ne zmorejo slediti zahtevam iz takega ali drugačnega razloga. Te vsake toliko časa spomnijo opozorila, ki jim jih po ogledu njihovega zabojnika pusti komunalni delavec. Kot pravijo na komunali, gre za dobronamerna opozorila, s katerimi želijo preprečiti globe medobčinskega inšpektorata za nevestno ločevanje.

Z dnevom odprtih vrat se je želelo Komunalno podjetje Vrhnika še bolj približati občanom, kajti ti so si lahko ogledali center in se seznanili z različnimi podjetji, ki bodisi sodelujejo v procesih reciklaže bodisi so na tak ali drugačen način povezani z okoljem. Tako sta na primer Kompostarna Rosa in CRO Vrhnika ponujala občanom brezplačni kompost, z lastno »stojnico« sta se med drugim predstavljala družba za ravnanje z odpadki Slopak, Darko Vrabec z Verda, ki izdeluje usnjene copate in vrtnarski klub Gaia. Med drugim je družba Interseroh v »prodajo« dajala odslužena oblačila, izkupiček pa namenila Vrtcu Vrhnika. Malčki iz omenjenega vrtca so pripravili modno revijo, pri čemer so za obleke uporabili kar odslužene materiale. Poleg tega so za osnovnošolce pripravili tudi različne delavnice ter mednje in ostale občane podelili vrsto praktičnih nagrad. Za najbolj srečnega se je zagotovo štel Urh Arh, ki je prejel nov hladilnik. Sicer pa sta za dobro vzdušje preko celega dneva skrbela nekdanja Vrhničana Sašo Rajaković in Damir Leventić, ki sta na šaljiv način predstavljala zgodbo o ločevanju odpadkov.

Gašper Tominc, foto: Urška Koštrun in Gašper Tominc


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Pernata banda
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
27.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Dežela La La
29.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Troli
29.01.2017 | Kino
The Beatles: Osem Dni Na Teden
20.01.2017 | Kultura
Gledališki abonma in izven: KJE SEM OSTALA
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Pernata banda
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota

Bodite prvi pri oddaji mnenja.