Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

delno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-6°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-5°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-6°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-7°C | 0°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 16h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-6°C
-1°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Odkrili tablo pri Cankarjevi spominski hiši


KULTURA, TURIZEM

| |
14.12.2015      11:15
A A

Odkrili tablo pri Cankarjevi spominski hiši


Vrhnika, 11. december – Na obletnico Cankarjeve smrti so pri njegovi spominski hiši na Klancu odkrili tablo, ki označuje umeščenost omenjenega objekta v Slovensko pisateljsko pot. Gre za projekt, del katerega je Vrhnika že dalj časa, aktivno pa sodeluje zadnji dve leti, cilj pa je promocija naših literatov in tako imenovani literarni turizem.


Deli:

Kot je pojasnila Marija Zakrajšek iz Zavoda Ivana Cankarja Vrhnika, je pred leti izšel vodnik »Slovenska pisateljska pot – vodnik po domovanjih 106 pesnikov in pisateljev«, v katerem je bila zajeta tudi Cankarjeva spominska hiša z opisi vrhniških lokacij in objektov, ki jih srečujemo v pisateljevih delih. Vrhnika se je projektu dejavneje priključila pred dvema letoma, ena zadnjih aktivnosti je bil letošnji literarni triatlon v Cankarjevi knjižnici. Sedaj pa so pred pisateljevo spominsko hišo na Klancu postavili še informativno tablo z zemljevidom vseh slovenskih literatov, ki jih zajema vodnik, s poudarkom na Cankarju. 

Igor Likar iz društva slovenskih pisateljev, ki vodi projekt Slovenska pisateljska pot, je dejal, da je odziv javnosti na literarni turizem zelo pozitiven in napovedal, da bo izšel še drugi del vodnika, ki bo zajemal tudi zamejske literate. Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev, katerega mati je bila rojena na Vrhniki, pa je še dodal, da nastajajoča mreža domov slovenskih literatov nima le zgodovinskega in turističnega pomena, marveč je tudi duhovna mreža, »… ki nam je dala in nam še daje samozavest in poudarja samobitnost.«

Odkritju table je sledil literarni večer z branjem Cankarjevih del ob soju petrolejke, slišati je bilo mogoče tudi kitarski duo Hic et Nunc s projektom »Tolmun«, za piko na i pa so obiskovalcem postregli še s Cankarjevo kavo in piškoti v obliki pisateljevih brkov.

 

Gašper Tominc, foto: GT

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČREDA
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota

Bodite prvi pri oddaji mnenja.