Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne bo ponekod v notranjosti še oblačno ali zamegljeno. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
6°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 14°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 14°C
ponedeljek, 31.10.2016
8°C | 13°C
torek, 01.11.2016
6°C | 9°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Blaževa igra barv in oblik


KULTURA

| |
13.03.2014      13:01
A A

Blaževa igra barv in oblik


Vrhnika, 11. marec – Galerija Cankarjevega doma tokrat gosti likovna dela domačina Blaža Tomšiča, ki ga številni poznajo tudi kot člana Okteta Raskovec. Razstavljene so najboljše risbe, skice in lesene skulpture, ki so nastale v zadnjih letih v Tomšičevem ateljeju.


Deli:

Blaž Tomšič je dokaz, da so si umetnostne zvrsti sestre, ki si druga drugi podajajo luč, saj združuje več umetniških talentov: poje, riše in izdeluje skulpture. Ustvarjalni duh ga je pripeljal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, smer Industrijsko oblikovanje, kasneje je svoje znanje izpopolnjeval še na Nizozemskem. Dotaknile so se ga tako rekoč vse vidnejše slogovne in umetniške smeri, znotraj katerih je vselej želel izraziti svoje vsebine. »Že vrsto let ustvarja v najrazličnejših slikarskih tehnikah in izvedbah zanimive manjše reinterpretacije na temo slovitih renesančnih slikarjev, uri risbo v portretih, ki so na splošno njegova stalnica. Med mnogoštevilnimi obrazi lahko najdemo veliko znanih portretov, tudi letošnje Prešernove nagrajence,« je na odprtju razstave povedala Polona Škodič, likovna kritičarka, in dodala, da Tomšiča zaznamuje tudi izredna dinamika motivov, ki se kažejo v prepletu oblik in barv.
Umetnika vabi v ustvarjanju tudi les, in sicer v smislu izdelovanja lesenih gibljivih figur. Da je ideje razvijal uspešno in v pravi smeri, dokazuje tudi sodelovanje na razstavi 20. bienala industrijskega oblikovanja v Ljubljani. Na razstavi v Cankarjevem domu si je mogoče ob ostalih figurah ogledati tudi večji »kompleks« z zgodbo Martina Krpana. »Figure odlikuje inovativnost in dinamika. Hkrati so ljubke in resne,« je pojasnila Škodičeva, ki meni, da bi lahko omenjene figure uporabljali tudi kot turistične spominke.
Razstava, ki jo je kulturno popestril Oktet Raskovec, bo odprta do 6. aprila.

Gašper Tominc, foto: GT

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 442
Izšla: 24.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.10.2016 | Kino
Kino Vrhnika: PR' HOSTAR
31.10.201 | Tečaji in delavnice
JUTRANJE VAJE ZA SAMOZDRAVLJENJE
02.11.2016 Ni kategorije
Kino Vrhnika: NIKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.