Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno, občasno bodo krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 19 stopinj C.
5°C | 15°C
ponedeljek, 24.04.2017
6°C | 15°C
torek, 25.04.2017
10°C | 19°C
sreda, 26.04.2017
11°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
11°C | 15°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Veteranska ptica vrhniškega asfalta


KRONIKA

| |
12.08.2015      00:05
A A

Veteranska ptica vrhniškega asfalta


Imeli bi ga muzeji, imeli bi ga zagrizeni zbiratelji, pod svobodnim slovenskim soncem naj bi namreč ostali zgolj še trije v izvirni podobi, ima pa ga vrhniški veteran Vid Drašček - Tomos-Puchovega Colibrija.


Tomos Colibri 57' - veteran med veterani.
Tomos Colibri 57' - veteran med veterani.
Deli:

Prvi Tomosov Colibri je tekoči trak koprske tovarne zapustil zgolj leto po njeni ustanovitvi - 1955. Moped z uradnim imenom »Puch MS 50« je bil plod sodelovanja s Steyr Daimler Puchom, zato prvi Colibriji, kot je Draščkov iz leta 1957, še nosijo ime znamenite avstrijske tovarne. Glede na stopnjo opremljenosti so dobili oznake od 01 do 013. V 60. letih pa so nato z legendarnimi T12 presekali s Puchovo tradicijo, a to je že obdobje, ki nas to pot ne zanima. Mag. Boris Brovinsky iz TMS Bistra je o prvih mopedih pri nas zapisal, da so med glavnimi kupci prevladovali »prebivalci z nižjimi in povprečnimi osebnimi dohodki, saj so se tisti z višjimi v tem obdobju že usmerjali na avtomobile nižjega razreda. Ljudem, ki so stanovali na podeželju, je ob še slabo razvitem javnem prometu moped omogočil zaposlitev zunaj kraja bivanja. Moped je bil najprimernejše motorno vozilo za vožnje po lokalnih, dovoznih in gozdnih poteh tako ravninskih kot hribovitih področij. Za svoje vsakdanje opravke so jih zato uporabljali kmetje, gozdarji, poštarji, lovci in drugi. Pogumnejši so se s prirejenimi Colibriji odpravili tudi na več tisoč kilometrov dolga potovanja ali osvajali lovorike na cestnih hitrostnih dirkah. Colibrijevi motorji so sprva (v izvedbi stabilnih motorjev) poganjali delovne stroje v gradbeništvu, kmetijstvu in drugih dejavnostih. Prirejeni kot zunajkrmni motor so motorizirali številne ribiče in prebivalce vzdolž jadranske obale, plovnih rek in jezer, ki so pri svojih vsakdanjih opravilih večinoma uporabljali še čolne na vesla.« Glede na njegovo široko uporabnost niti ni čudno, da jih je do leta 1981, ko ga je Drašček ugledal v kotu nekega senika, ostalo le še bore malo: »Že takrat se mi je zdel zelo redek motor. Na to sem se spoznal, saj sem se kot mulc s Tomosom precej prevozil, pozneje pa sem bil v policiji osem let 'leteča'.« A kupil ga ni zase, temveč za sina, ko bi bil dovolj star zanj. Čas je tekel, mladenič je medtem postal zadnji kapitan slovite ladje Piran in je danes luški kapitan v Singapurju, motor, ki bi na morju služil zgolj v kaki predelani različici, pa je ležal v kotu, zbiral prah in rjo. Pred dvema letoma pa je oče z mislimi na unikatno rojstnodnevno darilo sinu, moped znova prijel v roke ter za zahtevno obnovo starodobnika odštel poltretji tisočak: »Tričetrt sem ga sam skupaj spravil, s tem da mi je motor skupaj spravil Rožmanc, zelo pa mi je pomagal tudi Stane Malovrh. Motor in šasija imata identično številko, cel motor je identičen, kot je prišel s tekočega traka. Le ležaje, bat in cilinder sem moral zamenjati. Sem pa med obnovo ugotovil, da je večina delov avstrijskih, pri nas so motor zgolj sestavili.« Na krstni vožnji na prvem vrhniškem veteranskem spominskem pohodu v začetku julija ga je po vrhniških cestah pospremilo nemalo navdušenih vzklikov, v dobri družbi pa so ga krstili za »veterana med veterani«.

 

Damjan Debevec, Foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 447
Izšla: 27.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.2017 | Kino
Povedka o jezeru
24.04.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOSTI
25.04.2017 | Tečaji in delavnice
GOZDNE URICE ZA MLADE
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI ŠEF
30.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TIHA STRAST
23.04.2017 | Kino
Povedka o jezeru
24.04.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOSTI
25.04.2017 | Tečaji in delavnice
GOZDNE URICE ZA MLADE
27.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LEGO BATMAN FILM 3D
27.04.2017 | Kino
Kino Vrhnika: POTOVANJE ČASA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.