Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 06.12.2016

jasno
Danes bo pretežno jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah megla ali nizka oblačnost. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 8, na Primorskem do 12 stopinj C.
-5°C | 10°C
sreda, 07.12.2016
-5°C | 6°C
četrtek, 08.12.2016
-5°C | 11°C
petek, 09.12.2016
-5°C | 13°C
sobota, 10.12.2016
-4°C | 12°C
Opozorila
Torek, 6.12.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
-5°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Z GLAVO V OBLAKIH NA PORTUGALSKO


NOVICE

| |
22.11.2016      14:25
A A

Z GLAVO V OBLAKIH NA PORTUGALSKODeli:

Projekt Head in the clouds, programa Erasmu+, na naši šoli živi že drugo leto. Z učenci smo dodobra obdelali naravoslovne teme na področju vremena. Spoznavali smo imena oblakov, ekstremne vremenske pojave, instrumente za merjenje vremena, naredili vremenske namizne družabne igre, obiskali center naravoslovnih znanosti v Mariboru in spoznavali preko učiteljev Francijo in Slovaško. Tokrat sva se učitelja Maja Jerman in Jože Toplak udeležila mednarodnega projektnega srečanja na Portugalskem. Portugalci so del ekipe projekta Head in the clouds, ostali člani pa smo Slovenci, Francozi, Slovaki, Španci, Latvijci, Bolgari in Grki.

Srečanje smo pričeli v Lizboni, kjer smo si po prvem sestanku najprej ogledali Lizbono in njene znamenitosti. Seveda nismo izpustili znamenitega akvarija oceanskih voda in življenja v njem, ki je največji v Evropi in centra znanosti za otroke, kjer smo preizkušali različne naravoslovno tehnične eksperimente.

Naša partnerska šola se nahaja v kraju Portalegre, ki leži tik ob španski meji, bolj na JV države. Ogledali smo si partnersko šolo Jose Regio in vse podružnične šole, ki jih ni malo. Učencem na Portugalskem sva z gospodom Jožetom predstavila našo šolo, naš kraj in tudi našo ljubo Slovenijo. Naših športnikov kot sta Tina Maze in Peter Prevc ne poznajo, saj snega ravno nimajo, če pa že zapade kakšna snežinka jim snežna podlaga ne omogoča zimskih športov kot pri nas. Prav dobro pa poznajo naš oblak, saj ko sva povedala, da se pri nas cloud angleška beseda, izgovori oblak, so brž povezali besedo z Janom Oblakom. Nogomet je njihov nacionalno najmočnejši šport in vsi so zagreti navijači in ponosni na svojo reprezentanco in klube.

Portalegre je mestece z nekaj več kot 24.000 prebivalci. Imajo čudovito katedralo, ki je postavljena na mestnem hribu s katere je razgled po mestu, ki je terasasto grajeno. Mesto je nekoč imelo tovarno plute, danes pa le še dva visoka dimnika pričata o njenem obstoju, lahko pa si ogledaš muzej. Imajo tudi zelo slavno tovarno tapiserij, ki slovi po zelo natančnih vozlih in njihovi izdelki na trgu dosegajo vrednost v tisočih evrih.

Mesto je poznano po precej plutovcih, ki so nasajeni v okolici, njihovo skorjo debla odrežejo do višine dveh metrov. Drevo potem označijo s številko, da vedo kdaj so ga obrezali, saj ga lahko ponovno šele čez devet let. Izdelki iz plute kot so denarnice, posode za shranjevanje živil, torbice, kravate, ogrlice in še marsikaj so razširjeni po vsej Portugalski. Plutovinasti zamaški za vino pa so v svetu najbolj cenjeni prav Portrugalski.

Šolski sistem na Portugalskem je podoben našemu. Le šole imamo pri nas precej bolje opremljene, tako vizuelno kot tudi tehnično. Učenci so zelo odprti, prijazni in komunikativni, seveda pa tudi radoživi, tako kot pri nas. Portugalci nasploh so zelo gostoljubni in se radi družijo. Z gospodom Jožetom sva na šolskem vrtu zasadila granatno jabolko in ga poimenovala Kristjan. Dobil je slovensko zastavo takot kot so ostala drevesa dobila zastave držav partneric projekta. S Portugalske sva odnesla lepe vtise, in nove naloge za naš projekt, ki ga bomo izvajali še to in naslednje šolsko leto. 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!