Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-10°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-13°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-12°C | 2°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-10°C | 5°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-10°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

OBNOVA ŽUPNIJSKE CERKVE SV. MIHAELA NA ......


VERSKE

| |
19.11.2016      22:26
A A

OBNOVA ŽUPNIJSKE CERKVE SV. MIHAELA NA VRANSKEMDeli:

Spoštovani!

Dovolite, da vas nagovorim kot prebivalce našega kraja Vransko, ki nam je vsem ljub in domač. Tu živimo in lepo nam je, če je lep in urejen in se ob pogledu nanj lepo počutimo. Prav gotovo nam ni vseeno, če vidimo zgradbo neurejeno, v propadajočem stanju. Veseli me, ko vidim, kako lepo urejate svoje domove, saj s tem kažete svoj odnos do kraja, v katerem bivamo. Radi vidimo, da imamo lepe trgovine, kulturne domove, šole, občinsko zgradbo in ne nazadnje tudi cerkev, ki je središče našega kraja.

Vsi vemo, da je potrebna temeljite obnove. Ko sem ob pogrebnih sprevodih opazoval ljudi, kako pogledujejo na župnijsko cerkev, mi je bilo kar nerodno, ko so gledali na streho, ki je bila vsa dotrajana in je kar sama govorila, da je potrebna novega pokrivala in nove obleke.

Vodstvo naše župnije si že kar nekaj let prizadeva, da bi hiša božja zasijala v kar najlepši luči.

Tako smo v letu 2010 v celoti obnovili zvonik župnijske cerkve, katerega cena je znašala 232.000.00 evrov. V petih letih smo jo poplačali in sedaj to delo nadaljujemo.

Župnijska cerkev ni samo hiša božja, je tudi spomenik naše kulture in je ena najstarejših zgradb našega kraja ter daje pečat zgodovinski preteklosti. Tu so se skozi stoletja zbirali naši predniki k molitvi in praznovanjem. Tu so podoživljali svoj odnos do Boga in svoje domovine. Zato ne bi smelo biti človeka, ki bi mu ne bilo mar, kakšna je usoda Božje hiše.

Vsi smo dolžni skrbeti za lepoto in kulturo kraja, v katerem živimo.

Ker država ni sposobna ohranjati in vzdrževati toliko lepih cerkva širom naše lepe Slovenije, to počne z dobro voljo naše božje ljudstvo in to počnemo tudi mi na Vranskem.

Naša župnijska cerkev je skozi stoletja bila večkrat predelana, zaradi tega je bila statika pomanjkljiva in je obstajala velika nevarnost, da se poruši. Zato smo pri obnovi temeljito poskrbeli za statiko in utrditev zunanjih zidov, pozidali nov venec (sims) ter v celoti menjali vse leseno ostrešje in z železnimi vezmi povezali stavbo ter menjali kritino.

Vsa dela pod vodstvom spomeniškega varstva iz Celja izvaja Gradbeništvo Novak, s. p., iz Moravč, ki je izvedlo tudi obnovo farnega zvonika.

Koordinacijo dela vodijo ključarji: Edi Novak, Franci Šoštar, Vinko Bogataj, Justin Sedeljšak in Franc Beričič, nadzorna dela pa izvaja gradbeni inženir Sašo Mihelčič iz Vranskega.

Investicija obnove znaša okoli 280.000.00 evrov.

Delo obnove župnijske cerkve pokrivamo z darovi vernikov in vseh ljudi, ki so voljni prispevati svoj dar (darovanje vsako prvo nedeljo v mesecu, darovi pri pogrebih namesto cvetja, nedeljska puščica, prispevek občine, ki nam stoji ob strani, botrstvo (5000 evrov - zlati boter, 3000 evrov - srebrni boter, 1000 evrov - bronasti boter) in kredit 160.000.00 evrov, ki ga bomo z božjo pomočjo in vašo dobroto vrnili najkasneje v desetih letih, po možnosti tudi prej ... Doslej smo že poravnali prve stroške v višini 60.000.00 evrov.

Vsem in vsakemu posebej za prispevek, ki ste ga že in ga boste še darovali ob obisku naših ključarjev in župnijskih svetnikov ter prejeli župnijski koledar, se vam iskreno že vnaprej zahvaljujemo ključarji farne cerkve in župnik Jožef.
4 (1 glas)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
26.01.2017 | Kultura
ISKRENA SPOVED

Bodite prvi pri oddaji mnenja.