Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-13°C | 0°C
sobota, 19.01.2017
-10°C | 0°C
nedelja, 21.01.2017
-12°C | 2°C
ponedeljek, 22.01.2017
-9°C | 0°C
torek, 23.01.2017
-10°C | 5°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-13°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

TELESNA AKTIVNOST PRIPOMORE K OHRANJANJU ......


NOVICE

| |
09.12.2015      8:31
A A

TELESNA AKTIVNOST PRIPOMORE K OHRANJANJU PSIHOFIZIČNEGA POČUTJA STAREJŠEGA ČLOVEKA NA PODROČJU FIZIOTERAPIJEDeli:

Ohranjanju duševne in telesne pripravljenosti je potrebno posvečati pozornost vse življenje, saj drži star slovenski pregovor, ki pravi: »Vprašala bodo stara leta, kaj so delala mladostna.«

Za ohranjanje dobrega počutja in zdravja v starosti je pomembno, da ostanemo telesno dejavni in duševno aktivni. V domu Sv. Rafaela se kot fizioterapevtka trudim, da stanovalcem v njihov vsakodnevni ritem vnesem in jim nudim vrsto aktivnosti, ki so vodene skupinsko in individualno. Pomembno je, da stanovalci zaupajo in verjamejo v namen in cilj vseh aktivnosti.

Upadanje telesnih funkcij je s staranjem normalen pojav. Dodatne oteževalne okoliščine pa predstavljajo različna spremljevalna obolenja in poškodbe. Da bi preprečili ta pojav, lahko veliko naredimo z zgodnjim odkrivanjem pomanjkljivosti in s pravilnim izborom ustreznega gibanja in pripomočkov.

Struktura stanovalcev, glede na gibalne spodobnosti, je v našem domu zelo raznolika. Nekateri se varno in brez napora gibajo brez pripomočkov, drugim pa zdravstveno stanje ne dopušča več varnega gibanja brez ustrezne dodatne pomoči. Najtežje prizadeti stanovalci niso več sposobni aktivne drže in kontrole telesa v pokončnem položaju. Vertikalizacija, posedanje in vstajanje je temelj pokončne drže in gibanja s pripomočki. Težje pokretne stanovalce posedamo v postelji, tistim, ki popolnega vertikalnega položaja ne osvojijo, je namenjen t. i. počivalnik.

Stanovalcem zagotavljamo tudi uporabo pripomočkov, ki nudijo varno oporo in omogočajo gibanje v prostoru in na prostem tistim, ki so bolj pokretni. Pri gibanju je pomembno, da jih spodbujamo, da so sposobni bolje nadzorovati svoje telo, da jih učimo in naučimo gibanja,  kot enega pomembnejših dejavnikov boljšega počutja, nasmejanega dneva in prijetne noči.

Gibanje je učinkovita metoda, ki poteka v domu v sklopu rehabilitacijskega ali preventivnega programa. Stanovalci z akutnimi nevrološkimi, srčnimi obolenji, s poškodbami gibalnega aparata ter s težavami v dihalnem sistemu so vključeni tudi v individualni terapevtski program, ki ga izvajam v dogovoru z domsko zdravnico trikrat tedensko ali po potrebi tudi več. Preventivni program pa je voden tudi skupinsko in je namenjen ohranjanju in izboljšanju telesnih zmogljivosti, kot je mišična moč, gibljivost, koordinacija in ravnotežje. Omogoča jim večjo samostojnost v dnevnih aktivnostih. Mnogokrat si stanovalci zaželijo pogovora o svojih zdravstvenih težavah, o bolečinah in sem jim na razpolago s strokovnimi nasveti in priporočili.

V domu sem že šesto leto in vem, da je starostnika potrebno sprejeti takšnega, kot je. Pridobiti si moraš zaupanje, potrebno jih je poslušati, se z njimi nasmejati. Njihove besede so pogostokrat modre, včasih tudi nagajive. Večkrat s pogovorom dosežeš del cilja, ki si ga zastaviš v rehabilitaciji.

 

 

Zapisala Simona Novak, mag., dipl. fizioterapevtka v domu Sv. Rafaela.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017
Danes ni dogodkov.
26.01.2017 | Kultura
ISKRENA SPOVED

Bodite prvi pri oddaji mnenja.