Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Danes bo oblačno in čez dan deževno. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
11°C | 14°C
petek, 28.04.2017
7°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
3°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 16°C
ponedeljek, 01.05.2017
5°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 8h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

»Regionalni energetski koncepti«


NOVICE

| |
19.12.2014      11:19
A A

»Regionalni energetski koncepti«Nagovor Marka Krajnca, direktorja Energetike projekt Vransko
Nagovor Marka Krajnca, direktorja Energetike projekt Vransko
Deli:

Glavni namen projekta CEP-REC, Regionalni energetski koncepti, je priprava skupnega modela za evropski regionalni energetski koncept in promocija obnovljivih virov energije v Srednji Evropi. Uporaba obnovljivih virov energije (OVE) iz lokalnih virov, brez potrebe po prevozu energentov na dolge razdalje, pomeni najlažji način za pokritje energijskih potreb na lokalni ravni. Hkrati zmanjšuje tudi trenutno odvisnost od zunanjih virov energije in prispeva k zanesljivi dolgoročni oskrbi z energijo. V projektu sodeluje 15 partnerjev iz 8 držav in 9 regij. Pri nas je to Savinjska regija; Agencija za prestrukturiranje energetike, ApE, d. o. o., pa slovenski partner.

 

Podobno kot pri zbiranju podatkov je tudi za oblikovanje skupnega modela pomembno sodelovanje različnih akterjev posameznih regij. V ta namen so v pilotnih regijah potekale delavnice, tako imenovani participativni forumi.

 

4. septembra 2014 so se predstavniki občin in drugih organizacij iz regije zbrali v Inovacijskem centru Vransko in pregledali energetske podatke in možnosti za nadaljnji razvoj. Osnovno usmeritev je zastavil že nacionalni akcijski načrt za obnovljive vire energije (AN OVE), lokalni energetski koncepti (LEK) pa naj bi bili skladni s cilji, postavljenimi v njem. Eden izmed večjih izzivov predstavlja povezovanje obstoječih lokalnih energetskih konceptov občin v skupen regionalni koncept.

 

Udeleženci so se strinjali, da bi veljalo to možnost dodatno proučiti in da je potrebno regionalne koncepte prilagoditi zahtevam, ki veljajo  za lokalne energetske koncepte. Udeleženci so se strinjali, da glavna težava leži v pridobivanju in dostopnosti podatkov. S to oviro so se srečali praktično že vsi. Mnenja so bili, da bi celovit sistem, kot na primer predstavljen EnGIS, stvari zelo olajšal. Na koncu so se strinjali, da se preveri možnost nadomestitve občinskih lokalnih energetskih konceptov s skupnim energetskim konceptom.

 

Za zaključek so si udeleženci delavnice ogledali tudi sam center in sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso (DOLB) Vransko. G. Krajnc je rade volje odgovarjal tudi na zastavljena vprašanja.

 

Da gre za primer dobre prakse, je inovacijski center dobil tudi mednarodno potrditev. Za DOLB in njegovo nadgradnjo s sprejemniki sončne energije ter nedavno še s kogeneracijo na lesni plin je namreč prejel priznanje na natečaju projekta CEP-REC za najinovativnejši projekt OVE Savinjske regije. Vsi izbrani projekti so bili predstavljeni na zaključni konferenci projekta CEP-REC 6. novembra v Münchnu. Ob tej priložnosti so predstavnikom podelili priznanja in med njimi je bil tudi Marko Krajnc. Zaključno konferenco je pripravilo Bavarsko državno ministrstvo za gospodarstvo in medije, energijo ter tehnologijo. Več o projektu na www.cep-rec.eu.

 

Matjaž Grmek, ApE
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 133
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI
01.05.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI
05.05.2017 | Šport
TEČAJ SAMOOBRAMBE ZA ŽENSKE 2. del

Bodite prvi pri oddaji mnenja.