Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo oslabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do 0, na Primorskem od -1 do 6 stopinj C.
-4°C | 15°C
torek, 28.03.2017
-3°C | 21°C
sreda, 29.03.2017
0°C | 23°C
četrtek, 30.03.2017
2°C | 19°C
petek, 31.03.2017
6°C | 23°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
15°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Prihaja veseli december in z njim tudi čas ......


OBVESTILA

| |
13.11.2013      13:25
A A

Prihaja veseli december in z njim tudi čas pirotehnikeDeli:

Če boste kupovali pirotehnične izdelke, vedite, da mora biti vsak pirotehnični izdelek označen v slovenskem jeziku in mora vsebovati navodila za varno uporabo. Priporočamo vam, da kupujete pirotehnične izdelke le pri pooblaščenih trgovcih za prodajo pirotehničnih izdelkov na drobno. Ti so strokovno usposobljeni za tovrstno prodajo in vam lahko svetujejo, zato vam nakup pirotehničnih izdelkov pri preprodajalcih (npr. na tržnici) odsvetujemo. Glede na slabo prakso iz preteklosti ti izdelki niso bili označeni v skladu z zakonom in podzakonskimi akti in niso bili opremljeni z navodili za varno uporabo v slovenskem jeziku, tovrstna prodaja pa je tudi prepovedana, kar pri nadzorih ugotavljajo za to pristojni inšpektorji.

 

Prodaja in uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok (npr. pasje bombice), je podvržena strožjemu režimu. Njihova prodaja je dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena samo v času od 26. decembra do 2. januarja. Tovrstnih izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 (npr. petarde) in 3, katerih glavni učinek je pok, je v Republiki Sloveniji strogo prepovedana.

 

Zaradi nevarnosti uporabe pirotehničnih izdelkov za osebe, ki niso strokovno usposobljene, je njihov nakup pogojen z določeno starostjo. Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Obenem je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Glede na statistiko je največ poškodb ravno pri tovrstni prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa. Prodajalec sme od fizične osebe, za katero se domneva, da ni dovolj stara za nakup določenega pirotehničnega izdelka, zahtevati, da dokaže svojo starost z osebnim dokumentom.

 

S prodajo tovrstnih izdelkov se lahko ukvarjajo pravne osebe oziroma podjetniki, ki izpolnjujejo splošne pogoje za poslovanje in posebne pogoje. Proizvodni, prodajni in skladiščni objekti za pirotehnične izdelke morajo biti zgrajeni in opremljeni tako, da so zagotovljeni varstvo pred požarom, varovanje življenja in zdravja ljudi, premoženja ter varstvo okolja. Podrobnejši predpis, ki to ureja, je Uredba o posebnih zahtevah za objekte, v katerih so eksplozivi ali pirotehnični izdelki. Z dejavnostjo se lahko začne, ko je izdano posebno dovoljenje pristojnega organa. Za izdajo dovoljenja za proizvodnjo eksplozivov ali pirotehničnih izdelkov, promet z eksplozivi, trgovino na debelo s pirotehničnimi izdelki ter dejavnost izvajanja ognjemetov je pristojno Ministrstvo za notranje zadeve RS. Za izdajo dovoljenja za trgovino s pirotehničnimi izdelki na drobno je pristojna upravna enota, kjer se opravlja trgovska dejavnost.

 

                                                                                                    

                                                                                             Simona Stanter, načelnica

                                                                                   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 131
Izšla: 28.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.03.2017
Danes ni dogodkov.
31.03.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA s Francem Pestotnikom Podokničarjem
31.03.2017 | Umetnost
ISKRENA SPOVED - gledališka predstava
01.04.201 | Ostalo
Spomladanska čistilna akcija
02.04.201 | Šport
Motoristi, pripravite se
31.03.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA s Francem Pestotnikom Podokničarjem
31.03.2017 | Umetnost
ISKRENA SPOVED - gledališka predstava
01.04.201 | Ostalo
Spomladanska čistilna akcija
02.04.201 | Šport
Motoristi, pripravite se

Bodite prvi pri oddaji mnenja.