Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.03.2017

oblačno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji pretežno oblačno, drugod pa delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. V zahodnih in ponekod v osrednjih krajih se bodo pojavljale manjše krajevne plohe. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 19, v vzhodnih krajih do 23 stopinj.
4°C | 22°C
petek, 24.03.2017
4°C | 22°C
sobota, 25.03.2017
2°C | 17°C
nedelja, 26.03.2017
3°C | 11°C
ponedeljek, 27.03.2017
-4°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 23.3.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
22°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Križnikov pravljični festival


KULTURA

| |
09.06.2015      14:15
A A

Križnikov pravljični festival


Križnikov pravljični festival zopet potrdil izredno moč živega pripovedovanja, združevanja različnih generacij in oživljanja kulturne dediščine.


Živahno sobotno dopoldne na Vranskem z Ireno Cerar, pravljicami Gašperja Križnika in z Aljo Viryent Novak. Foto: Luka Dakskobler
Živahno sobotno dopoldne na Vranskem z Ireno Cerar, pravljicami Gašperja Križnika in z Aljo Viryent Novak. Foto: Luka Da...
Deli:

Zadnji vikend se je v Motniku in na Vranskem odvil že 4. Križnikov pravljični festival Jenkret je biv ... Osrednja nit festivala je bilo tudi letos pripovedovanje ljudskih pravljic, ki jih je zbral in zapisal Gašper Križnik, eden najpomembnejših slovenskih zapisovalcev iz 19. stoletja. Pester program, obiskovalci vseh starosti iz različnih koncev Slovenije, izredna povezanost ter zavzetost lokalne in okoliške skupnosti so zopet pokazali veliko moč pripovedovanja, kulturne dediščine, preživljanja prostega časa v naravi in pomembnost medgeneracijskega povezovanja.

Petkovo slovesno odprtje festivala je že po tradiciji predstavljal pripovedovalski dogodek za odrasle. V Kulturnem domu Motnik sta številno občinstvo najprej pozdravila župana občine Kamnik in Vransko, gospod Marjan Šarec in gospod Franc Sušnik, potem pa je obiskovalce  nagovorila ministrica za kulturo RS Slovenije mag. Julijana Bizjak Mlakar, letošnja častna pokroviteljica. Križnikove pravljice so doživeto in z obilico humorja pripovedovali Irena Cerar z glasbenim gostom Urhom Vrenjakom, Ciril Horjak, Ljoba Jenče, Rok Kušlan, Breda Podbrežnik in duo Vroča župa v sestavi Rok Kosec in Goran Završnik. Pripovedovanju je v parku Pod lipami sledil ogled razstave ilustracij Polone Lovšin ter Milana Eriča, ki opremljajo pred kratkim izdani družinski izletniški vodnik Kamniške pravljične poti avtorice Irene Cerar. Vodnik sta izdali Založba Sidarta in Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik. Večer je spektakularno zaključila ognjena predstava Šola za zmaje v izvedbi skupine Čupakabra, ki je dodala ščepec k magičnosti in pravljičnosti prizorišča 4. Križnikovega festivala in povezala obiskovalce, ki so se predali skoraj poletnemu večeru ter druženje nadaljevali do poznih ur.

Sobotni, glavni del festivalskega programa, se je v zgodnjih dopoldanskih urah pričel na Vranskem, ko je snovalka poti in pripovedovalka Irena Cerar številne družine popeljala po Vranski pravljični poti. Letos je bila pot vsa v znamenju čevljev, saj je bil Gašper Križnik tudi sam sprva čevljar. Najprej so obiskali 96 let staro čevljarsko delavnico, ki že več generacij pripada družini Alje Viryent Novak. Alja je ne samo priznana oblikovalka čevljev, je tudi zanimiva in iskriva gostiteljica, ki je znala doživeto pokazati skrivnosti ročne izdelave čevljev. Pravljična pot se je nato vila do znamenite Schwentnerjeve hiše, kjer so tako veliki kot mali z navdušenjem prisluhnili čevljarskim pravljicam, se igrali družinske igre, barvali čevlje in vezalke ter se sladkali z jagodami. Obiskovalci so si bili enotni: "Kako veliko doživetij v dveh urah in pol, na manj kot enem kilometru poti!"
V Motniku, rojstnem kraju Gašperja Križnika, so se dogodki pričeli v zgodnjih popoldanskih urah. Otroci so se lahko samostojno podali po ugankarski poti in na njenih točkah, označenih s  čevlji različnih barv, iskali skrite pravljične predmete, razvozlavali uganke, prisluhnili ljudskim pravljicam, ki so jim jih pripovedovale mlade pravljičarke, ustvarjali s čevlji, se prelevili v pravljične junake, se v parku Pod lipami igrali tradicionalne igre, listali po knjigah in sklepali nova prijateljstva.  Park Pod lipami, ki je s svojimi krošnjami nudil prijetno senco in pobeg pred močnimi sončnimi žarki, je še posebej zaživel v popoldanskih urah, ko so se v njem srečevali in družili obiskovalci vseh generacij. Popestritev v parku so bile tudi predstavitve okoliških turističnih društev, poleg motniškega še tuhinjsko in društvo iz Kamniške Bistrice, KUD Krašnja in TIC Vransko, sodelovali  pa so tudi učenci in učenke iz OŠ Šmartno v Tuhinju, ki  so predstavljali svojo z zlatim priznanjem nagrajeno nalogo Zv´t izvir. Najmlajši Motničani so se na svojih stojnicah predstavili s pravljičnimi kolački, z magičnim poletnim napojem in ročnimi izdelki, ki so jih pripravili sami.

Odlično je bilo obiskano tudi pripovedovalsko popoldne za otroke, ki se je že tradicionalno pričelo z odprtjem likovne razstave in s podelitvijo nagrad udeležencem likovnega natečaja Podobe Križnikovih pravljic. Podelitev so s svojim izredno karizmatičnim pripovedovanjem popestrili Tone Obadič, Špela Regulj in Ivanka Učakar, ki jo je spremljal glasbenik Matic Smolnikar.

Medtem ko so starejši obiskovalci čakali na sklepno slovesnost, so se  mlajši razgibali in se zabavali na cirkuški delavnici Cirkokroga (Polona Prosen in Kristina Debenjak), ki je bila izredno zanimiva popestritev letošnjega programa.

Sklepni večer festivala, ki ga je pripravila in vodila Ivanka Učakar, je bil zopet namenjen pripovedovanju domačinov. Jože Keršič iz Motnika nam je povedal nekaj novih zgodb, ki zaradi njega ne bodo šle v pozabo, Marina Drolc je pripovedovala o bogatem izročilu svoje družine, Urh Vrenjak iz Preserij pri Radomljah je dogodek pospremil ne samo s pripovedjo, pač pa tudi z glasbo, gostja Minka Kocjanc je iz Bohinja prinesla veliko hudomušnosti.

Festival, ki ga prirejajo Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, Kulturno društvo Motnik in sodelavki Irena Cerar ter Ivanka Učakar, so omogočili tudi Zavod za turizem in šport Kamnik, Turistično društvo Motnik, Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik, Občina Vransko, Zavod za kulturo,  turizem in šport Vransko ter Medobčinska splošna knjižnica Žalec. S sofinanciranjem sta dogodke omogočila Občina Kamnik in Javna agencija za knjigo.

Organizatorji, ki so s pestrim kulturnim programom za otroke in odrasle želeli spodbuditi h kvalitetnemu preživljanju prostega časa v naravi in opozariti na povezanost kulture, kulturne dediščine in turizma, so tako z obiskom kot izpeljanim programom zelo zadovoljni.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZKTŠ VRANSKO? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 131
Izšla: 28.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.03.2017 | Družabni dogodki
20 LET ČETRTKOVE PODOKNICE
31.03.2017 | Družabni dogodki
PODOKNICA s Francem Pestotnikom Podokničarjem
31.03.2017 | Umetnost
ISKRENA SPOVED - gledališka predstava
01.04.201 | Ostalo
Spomladanska čistilna akcija

Bodite prvi pri oddaji mnenja.