Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

delno oblačno
Danes bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, marsikje po nižinah se bo večji del dopoldneva zadrževala megla. Popoldne bo na severovzhodu pihal južni ali jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 16 stopinj C.
4°C | 17°C
ponedeljek, 24.10.2016
8°C | 19°C
torek, 25.10.2016
14°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 16°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra ......


KULTURA

| |
14.05.2012      9:57
A A

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja


Na Vranskem se je v dnevih med 11. in 13. majem odvijala razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja.


Deli:
Franc Pogačar iz Ljubljane se že vrsto let ukvarja z izdelavo maket slovenskih kozolcev. S svojimi natančno izdelanimi maketami pomaga ohranjati del slovenske ljudske stavbne dediščine, na katero se v zadnjem času pozablja.
Njegove makete so izdelane v razmerju 1 : 25 in natančno posnemajo izvirnik. Sestavni deli posameznega kozolca so izdelani povsem ročno, kar vključuje tudi miniaturno klesanje. Vsi deli so pomanjšani v izbranem razmerju, enako velja tudi za strešno kritino.
Franc Pogačar predstavlja svoje miniaturne kozolce na bienalnih razstavah domačih in umetnostnih obrti v Slovenj Gradcu in Ljubljani ter drugje po Sloveniji, sodeluje na natečajih Turistične zveze Slovenije in z nekaterimi šolami ter fakultetami. Za svoje delo je prejel najvišje priznanje Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije »zlata vitica«. 
Danes postaja kozolec tista dediščina, na katero moramo biti še posebej ponosni in jo moramo ohranjati, saj je to arhitekturna posebnost slovenskega prostora in prepoznavna značilnost slovenske pokrajine, zato imamo tudi na Vranskem v seznam nepremične kulturne dediščine kot profano (posvetno) stavbno dediščino vpisanih 24 kozolcev z območja občine Vransko, ki se v skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine varujejo v Občinskem prostorskem načrtu Občine Vransko.

 

Katja Završnik

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 126
Izšla: 30.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2016
Danes ni dogodkov.
27.10.2016 | Šport
ŠOLA ŠPORTNEGA PLEZANJA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.