Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.02.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo povečini pretežno oblačno, ponekod na Primorskem tudi megleno, le na severovzhodu bo sprva še delno jasno. V zahodni polovici države se bodo pričele pojavljati padavine, drugod bo sprva še povečini suho. Jugozahodni veter se bo potopoma polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 11 stopinj C.
8°C | 9°C
sobota, 25.02.2017
-2°C | 11°C
nedelja, 26.02.2017
-3°C | 10°C
ponedeljek, 27.02.2017
-3°C | 16°C
torek, 28.02.2017
4°C | 13°C
Opozorila
Četrtek, 23.2.2017 ob 19h
V severovzhodni Sloveniji bo zvečer in v noči na petek pihal okrepljen jugozahodnik s sunki med 70 in 90 km/h.
8°C
9°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Obiski Schwentnerjeve hiše s posebnim namenom...


KULTURA

| |
15.06.2012      14:42
A A

Obiski Schwentnerjeve hiše s posebnim namenom


V mesecu juniju so vsi učenci Osnovne šole Vransko - Tabor v okviru knjižnično informacijskih znanj obiskali Schwentnerjevo hišo. Razlog za to je bila zanimiva in edinstvena razstava Rodoljubni založnik Lavoslav Schwentner, ki sta jo pripravila in uredila Katarina Glavan Batagelj in Rok Glavan iz Antikvariata Glavan v Ljubljani.


Deli:

Najmlajši obiskovalci so v hiši prisluhnili zgodbi o Neži in Blažu, ki jih je popeljala v Schwentnerjev čas. Tako so spoznali založnika Schwentnerja ali Poldeta, kot so mu rekli domači. Odkrivali so, kakšen je sploh bil gospod Polde, kakšne knjige je izdajal in zakaj je v svojem knjižnem znaku upodobil prav splavarja.

V drugem delu obiska so izdelali svoje knjižne kazalke z motivom ozelenelega cvetočega drevesa, saj smo ravno v letnem času, v katerem so drevesa najbolj lepa. Deblo drevesa so izrezali iz časopisnega papirja, liste in cvetke pa so odtiskali s štampiljkami, ki so jih izdelali sami. Nastale so zanimive knjižne kazalke, ene bolj realistične, druge bolj abstraktne.

V nekaterih razredih 1. triletja pa so nastale prav posebne punčke in fantki iz cunj, ki so jih otroci izdelali kar brez šivanja. S temi punčkami smo se spomnili na čas, v katerem je živel Schwentner, saj otroci takrat še niso imeli industrijskih igrač in so si jih prav tako kot učenci izdelali sami iz različnih ostankov blaga.

Starejši učenci so si poleg razstave ogledali še hišo, v kateri se je rodil prvi sodobni slovenski založnik Schwentner, in je edinstven primer trške hiše v Sloveniji.

Schwentner je bil v tesnem stiku s predstavniki slovenske moderne, še posebej z Ivanom Cankarjem, ki ga učenci spoznajo v 9. razredu pri slovenskem jeziku.

Ogledali pa so si tudi knjigo vtisov, v katero je svoja razmišljanja strnil in zapisal tudi predsednik države dr. Danilo Türk.

Učenci so po ogledu rešili še križanko, sestavljeno iz rebusov in različnih vprašanj, ki so se navezovala na razstavo in založnika Lavoslava Schwentnerja. 

Katja Završnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 130
Izšla: 31.01.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 23 24 25 26 27 28 1 2 3 4
23.02.2017
Danes ni dogodkov.
24.02.2017 | Ostalo
BUKVARNA - Knjige menjajo lastnika
24.02.2017 | Družabni dogodki
KULINARIČNI VEČER V GOSTILNI PRI MAMICI
25.02.2017 | Družabni dogodki
VRANSKI PUSTNI KARNEVAL
24.02.2017 | Ostalo
BUKVARNA - Knjige menjajo lastnika
24.02.2017 | Družabni dogodki
KULINARIČNI VEČER V GOSTILNI PRI MAMICI
25.02.2017 | Družabni dogodki
VRANSKI PUSTNI KARNEVAL
04.03.201 | Ostalo
Tehnični pregledi traktorjev na Vranskem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.