Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

delno oblačno
Danes bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo oblačno in ponekod bodo občasno še manjše krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 19 stopinj C.
5°C | 14°C
ponedeljek, 24.04.2017
2°C | 18°C
torek, 25.04.2017
7°C | 21°C
sreda, 26.04.2017
8°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Čevljarska tradicija na Vranskem že več kot ......


KULTURA

| |
28.03.2012      17:45
A A

Čevljarska tradicija na Vranskem že več kot 90 letRado Virjent v svoji čevljarski delavnici
Rado Virjent v svoji čevljarski delavnici
Deli:

V hiši v samem središču Vranskega se nahaja čevljarska delavnica, kjer ustvarja unikatne in ročno izdelane čevlje znana slovenska oblikovalka Alja Viryent Novak. S skrivnostmi o ročni izdelavi čevljev se je srečala že v otroških letih. Zaupal ji jih je njen dedek Rado Virjent, ki je bil čevljar.

Že leta 1919 je čevljarsko delavnico odprl njen praded Jakob Virjent. V njej tako že več kot 90 let neprekinjeno nastajajo ročno izdelani čevlji, saj je obrt nadaljeval njegov sin, čevljarski mojster, Rado Virjent in kasneje njegova vnukinja Alja Viryent Novak.

Alja Viryent Novak je po končanem študiju oblikovanja na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje kot univerzitetna diplomirana industrijska oblikovalka prevzela vodenje čevljarske delavnice in ustanovila blagovno znamko A.Viryent ter odprla razstavni salon v Ljubljani. Podjetje A.Viryent se je tako od leta 2005 usmerilo predvsem v oblikovanje in izdelovanje prestižnih, unikatnih, ročno, po meri izdelanih čevljev, ki so vrhunsko oblikovani, saj proces od ideje do izvedbe izdelka budno spremlja njeno strokovno oko. Alja Viryent Novak je ena izmed redkih žensk, ki zna ročno izdelovati čevlje. V življenju si ni želela nič drugega kot biti industrijska oblikovalka, zato je po končanem študiju začela združevati oboje, sodobno oblikovanje in tradicionalno izdelavo čevljev.

Aprila 2006 se je javnosti prvič predstavila s svojo prvo samostojno razstavo z naslovom Čevlji v mestu. Razstava je potekala pod pokroviteljstvom Mestne občine Ljubljana v galeriji Kresija v Ljubljani. Njeni čevlji so večkrat dopolnjevali zmagovalne kreacije natečajev naših oblikovalcev za Miss Slovenije. Poleg tega se marsikateri bodisi znani Slovenec bodisi poslanec v Evropskem parlamentu lahko pohvali, da je zaradi njenih čevljev njegov korak lahkotnejši in nekaj posebnega.

Njeno delo je doživelo velik odziv tudi na tujih tleh, saj so bili njeni unikatni čevlji z idrijsko čipko razstavljeni v Evropskem parlamentu v Bruslju, kjer je imela novembra 2007 svojo drugo samostojno razstavo. Razstava se je v letu 2008 preselila v ljubljansko galerijo Kresija in bila kot samostojna razstava v celoti uvrščena v program razstav v okviru Festivala idrijske čipke 2008 v Idriji. Ponosni lastnik para unikatnih čevljev, ki jih krasi črna idrijska čipka, je po obisku v Sloveniji postal hollywoodski zvezdnik Ben Affleck. O izjemnosti njenega dela govori tudi dejstvo, da so njeni čevlji z idrijsko čipko uvrščeni v stalno zbirko Mestnega muzeja Idrija.

 

V sodelovanju s podjetjem Alpina, d.o.o. je nastala njena prva kolekcija, ki je izdelana pod blagovno znamko GTH (got to have).

Deluje tudi dobrodelno kot članica Lions kluba Ljubljana Iliria. Prav tako je izdelala Punčko iz cunj za Unicef – Heleno Viryent, najdražje prodano punčko na tovrstnem dobrodelnem dogodku na svetu. Vsako leto organizira dobrodelno dražbo aranžmajev, imenovanih Cvetlični čevlji.

Novembra 2011 se je kot prva Slovenka predstavila na že tradicionalnem šestem sejmu »Luxury, please« (Luksuz, prosim) na Dunaju. To je bila njena prva predstavitev na avstrijskih tleh, s katero vstopa na trg naše sosednje države.

Obiskovalce sejma je navdušila z novo kolekcijo čevljev, ki predstavlja edinstven, inovativen pristop kombiniranja čevljev in prestižnega nakita. S svojim parom čevljev, ki ga krasi nakit, izdelan iz pravega zlata, je bila po izboru obiskovalcev izbrana med tri najbolj izstopajoče izdelke na sejmu. Tako je dokazala, da so čevlji njene blagovne znamke A. Viryent, kot del slovenske kulturne dediščine, primerni tudi za najzahtevnejše evropske kupce.

“Da bi čevljarska obrt, ki že izumira, preživela, je treba prav to, združevanje tradicije s sodobnostjo,“ meni Alja.

Čevlji so predmet, prek katerega Alja najraje izraža svoje oblikovalske ideje, so izraz njenih misli in čustev. S čevlji je povezana od otroštva, iz družine, čevlji so njen poklic, njena strast, njen hobi, skratka čevlji so njeno življenje.

Vljudno vabljeni, da nas obiščete na Vranskem 131 ali na spletnem naslovu wwww.viryent.com.   

Alja Viryent Novak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 132
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.2017
Danes ni dogodkov.
01.05.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI
01.05.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO PRVOMAJSKO SREČANJE NA ČRETI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.