Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Danes bo sončno. Čez dan bo zapihal šibak veter južnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29 stopinj C.
9°C | 29°C
torek, 30.05.2017
12°C | 31°C
sreda, 31.05.2017
14°C | 29°C
četrtek, 01.06.2017
13°C | 30°C
petek, 02.06.2017
13°C | 28°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Delovna terapija v Zavodu sv. Rafaela Vransko


NOVICE

| |
14.10.2013      6:42
A A

Delovna terapija v Zavodu sv. Rafaela VranskoDeli:

Marsikdo misli, da se delovni terapevti samo igramo, rišemo, kaj pospravljamo in izdelujemo. Potem pa te vprašajo: "Zakaj za takšen poklic sploh potrebuješ visokošolsko izobrazbo?" A nihče se ne zaveda, da mi vse to počnemo z nekim namenom. Da vidimo ob tem igranju ali čem drugem nek cilj. Delovna terapija je namreč stroka, ki želi svojega uporabnika narediti ali ohraniti čim bolj samostojnega na vseh področjih človekovega delovanja - skrbi zase, delo ali šola in prosti čas. Seveda je vsak cilj prilagojen vsakemu uporabniku posebej.

V Zavodu sv. Rafaela je področje skrbi zase usmerjeno predvsem k ohranjanju in vzdrževanju stanovalcev pri samostojnem oblačenju in slačenju, skrbi za osebno higieno (česanje, umivanje obraza, zob ali proteze), samostojnem hranjenju, učenju uporabe dvigala in vožnje z invalidskim vozičkom (tudi presedanja s postelje na invalidski voziček in obratno), učenje obvladovanja ožjega življenjskega okolja (da stanovalec sam najde pralnico, tajništvo, socialno delavko ali kaj drugega v domu). Ker jim veliko pomeni pitje kavice na avtomatu, jih učim tudi uporabe kavnega avtomata. Nam, ki vse to naredimo avtomatsko, se zdijo te stvari enostavne. A s starostjo, ko starejši ne zmorejo več enakega tempa življenja kot nekdaj, pri tem potrebujejo pomoč strokovno usposobljenih delavcev. Pa naj bo to medicinska sestra, bolničarka, fizioterapevtka, socialna delavka ali delovna terapevtka. Stanovalcem namreč veliko pomenijo drobni uspehi, vsak najmanjši napredek na poti k (delni) samostojnosti. Včasih je ta pot trnova in strma. Spet drugič je polna vzponov in padcev. A največji uspeh je, ko se sprehodim po domu ter vidim in slišim stanovalca, ko pove svojcu ali obiskovalcu: "Veš, to pa je naša delovna terapevtka in ta me je naučila, da se znam sam/-a obleči." Takrat mi pri srcu postane toplo, saj se zavem, da sem stanovalcu s svojim znanjem omogočila večjo stopnjo samostojnosti pri skrbi zase. 

 Saša Svetec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD SV. RAFAELA VRANSKO? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!