Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna, popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-11°C | -1°C
torek, 17.01.2017
-4°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-12°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-14°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-18°C | 0°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 10h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-11°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Žička kartuzija vabi


KULTURA, TURIZEM

| |
09.11.2016      20:37
A A

Žička kartuzija vabi


Naša bližnja okolica navdušuje s svojimi lepotami in vabi s številnimi zanimivostmi. Zaradi velike izbire je odločitev včasih težka. Ne glede na letni čas se lahko podamo le streljaj vzhodno izven vojniške občine, v Žičko kartuzijo.


Lepo obnovljen vhod v Žički samostanki kompleks
Lepo obnovljen vhod v Žički samostanki kompleks
Deli:

Do tega spomeniško zavarovanega kompleksa v dolini svetega Janeza se najpreprostejše pripeljemo z osebnim avtomobilom skozi Frankolovo, Črešnjice in Sojek (od usmerjevalne table ob magistralni cesti pri bazenu Frankolovo nas do cilja loči 8 kilometrov asfaltirane ceste). Po isti trasi se radi popeljejo tudi kolesarji, medtem ko lahko pohodniki obidejo kar nekaj trdega asfalta in do cilja pridejo po etapi Slomškove pešpoti mimo Črešnjic, skozi Brdce, Sojek in Zgornje Slemene.

 

Samostanski kompleks je danes v upravljanju Splošne knjižnice Slovenske Konjice. Obiskovalcem, med njimi je 30–40 odstotkov tujcev, je skozi vse leto na voljo pester nabor zgodovinskih in turističnih zanimivosti. Ogledati si jih je možno posamično z avdiovodnikom, za skupine so organizirani vodeni ogledi. Ruševine 600 let delujočega kartuzijanskega samostana, ki je moral po odloku avstrijskega cesarja Jožefa II. leta 1782 prenehati z delovanjem, postopoma obnavljajo. V že prenovljenih prostorih je na ogled stalna razstava, ki prikazuje takratno življenje kartuzijanov in faksimile njihovih zelo dragocenih rokopisov. Znotraj samostana deluje še zeliščna lekarna, lončar, k sklopu kartuzije spada tudi najstarejša še delujoča slovenska gostilna Gastuž. Ta se ponaša z letnico 'rojstva' 1467 in z znakom kakovosti 'Gostilna Slovenija'. Aktualni gostinec Benjamin Kračun iz Loč ureja in za potrebe kuhinje uporablja tamkajšnji zeliščni vrt, v Otokarjevi peninski kleti pa prireja degustacije konjiških penin, ki v tej kleti zorijo. Ob vsem tem je v kartuziji na voljo veliko spremljajočih dogodkov, kot so poletni glasbeni večeri (v 2017 bomo lahko uživali z Nino Pušlar, Carmino Slovenico idr.), festival lepopisja za osnovnošolce, duhovni tabori in še več drugih prireditev. Celoten ambient je čedalje bolj privlačen za poročne obrede in 'ohceti', letos si je pri njih večno zvestobo obljubilo kar 28 parov, med njimi precej tujih ženinov in nevest.
 
 Za nekaj evrov vstopnine, na dan muzejev in svetovni dan turizma pa brezplačno, lahko v kartuziji doživimo preplet davne preteklosti in sedanjosti ter odmaknjenost od vsakodnevnega vrveža. Kupimo lahko različne zeliščne pripravke in spominke, v Gastužu pa ponujajo kulinarične užitke, tako za posamične goste kot za naročene skupine. Dokaz, da so tudi v dolini sv. Janeza 'moderni', je splet, kjer lahko najdemo podrobnejšo zgodovino in vse potrebne informacije o turistični in gostinski ponudbi. Razlogov za obisk te čedalje bolj obiskane destinacije je torej več kot dovolj, pa še blizu nam je.

 

Tekst in foto: Sonja Jakop
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO
17.01.2017 | Ostalo
Delavnica "Fotografiranje dodatkov"
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.