Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

pretežno oblačno
Dopoldne bo oblačno in deževno. Meja sneženja bo v južni Sloveniji nad 1400 m nadmorske višine, drugod pa med 800 in 1200 m. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Popoldne bodo padavine slabele in do večera povsod ponehale. Od zahoda se bo začelo jasniti. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 stopinj.
6°C | 10°C
sobota, 22.10.2016
0°C | 14°C
nedelja, 23.10.2016
3°C | 14°C
ponedeljek, 24.10.2016
5°C | 20°C
torek, 25.10.2016
8°C | 20°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
10°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Na Konjiško goro, Špičasti vrh, Stenico


TURIZEM

| |
05.09.2016      10:25
A A

Na Konjiško goro, Špičasti vrh, Stenico


»Prijeten, raznolik, zelen. In tako domač! Tak je vojniški okraj«, je zapisano v Monografiji Občine Vojnik.


Satelitski posnetek Stenice in Kislice s Špičastim vrhom in z vrisano krožno pešturo
Satelitski posnetek Stenice in Kislice s Špičastim vrhom in z vrisano krožno pešturo
Deli:

Predvsem reliefne pestrosti in raznolikosti smo lahko deležni, če se podamo na enega od vrhov, ki našo občino obdajajo na severovzhodu in severu – na Špičasti vrh (994 m nadmorske višine), Konjiško goro (1012 m) ali Stenico (1091 m). Če smo željni hribovskih doživetij in panoramskega razgleda prek celotne občine in še dlje, nam res ni treba daleč. Potrebujemo le dobro obutev in toliko kondicije, da zdržimo približno enourni vzpon na katerega od teh treh »tisočakov« in še toliko za vrnitev v dolino. Na Konjiško goro in njen najvišji vrh Stolpnik se običajno podamo s Kamne Gore ali Črešnjic, možnih je še več drugih izhodišč. Na vrhu nas čaka 25 m visok razgledni stolp, od koder pod seboj uzremo vso Celjsko kotlino, pogled pa se nam dobesedno odpre na vse štiri strani neba, vse od Pohorja, Boča do Kuma in Savinjskih Alp. Podobno smo nagrajeni tudi, če se podamo na nasproti ležeči Špičasti vrh. Štartamo lahko iz Belega Potoka, ob tej trasi se mimogrede še osvežimo pri lindeškem slapu, od tu pa del poti strmo grizemo kolena. Nadaljujemo po ozkem in dokaj odprtem grebenu Kislice, tik pod vrhom korak upočasnimo med skalami, na špici pa sedemo na klopco in se predamo lepotam narave. Do istega cilja lahko prispemo tudi iz Lipe, od Pristovškovega križa. Najdaljša pot vodi iz Socke mimo Strnadovega travnika, najkrajša pa iz lindeške doline. Prav ta dolina je lahko izhodišče še za skok na Stenico, ki za razliko od prejšnjih dveh ponuja razgled le v nebo. Se pa zato lahko sprehodimo po položnem in senčnem grebenu Stenice, se ustavimo pri bližnji Marijini roki – majhni, v skalo vklesani kapelici.

 
Zlasti poletje in jesen nas vabita na hribe, ki jih imamo čisto pred nosom. Na vseh pohodnike čaka tudi vpisna knjiga, ki dokazuje, da so ti vrhovi dobro obiskana točka številnih hriboljubov. Odzovimo se mikavnemu vabilu, in se iz »babjega kota« (tako predel, ki ga objemajo Konjiška gora, Lindek, Stenica in Kislica, imenujejo ljudje z južnega obrobja Celjske kotline, ker se po njihovem prepričanju tukaj kuha vreme) podajmo na katerega od naštetih. Z nekaj prelitih kapljic znoja in vloženega truda bomo največ naredili zase in si polepšali dopustniške dni ali le čisto običajen dan. Če bomo na poti poskrbeli tudi za varen korak in prijetno družbo, spoštovali naravo in ves njen živelj, bo vsak pohod na cilju bogato poplačan.

 

Sonja Jakop

Foto: Fides Karo in svetovni splet

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 112
Izšla: 22.09.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.